- Informacja o naborze do działania 9 “Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”
- Tworzenie grup producenckich w okresie programowania 2014-2020
- Grupy producentów rolnych w województwie pomorskim
- Nabór wniosków o przyznanie pomocy na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”
- Grupy producentów rolnych ważnym elementem zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich
- Harmonogram planowanych naborów wniosków w ramach PROW – PDF
-
Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych w PS WPR na lata 2023-2027
- Agroturystyka w świetle prawa
- Kategoryzacja WBN
- Marka miejsca w działaniach promocyjnych Zagród Edukacyjnych i Agroturystycznych
- Agroturystyka przez … przypadek
- Certyfikat Dobrych Praktyk POT (Polskiej Organizacji Turystycznej)
- Katalog Certyfikowanych Podmiotów – edycja 2022 – Obiekty noclegowe, organizatorzy turystyki, obiekty konferencyjne, woj. pomorskie od str.135
- Sakralne miejsca w Sercu Kaszub – Atrakcje turystyki religijnej
- Żywność przyszłości: innowacje, wyzwania i perspektywy
- Wymagania przy produkcji słodzonych przetworów owocowych
- Nowy cennik Inspekcji Weterynaryjnej
- Sprzedaż bezpośrednia i dostawy bezpośrednie
- Rolniczy handel detaliczny
- Działalność marginalna, lokalna i ograniczona
- Przetwórstwo żywności w ramach działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej
- Zmiany w ustawie o rolniczym handlu detalicznym w 2022 r.
Projekt ogólnopolskiej sieci agroturystycznych gospodarstw edukacyjnych pn. „ZAGRODA EDUKACYJNA” realizowany jest przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie we współpracy z wojewódzkimi ośrodkami doradztwa rolniczego na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Celem projektu jest opracowanie i upowszechnienie koncepcji funkcjonowania gospodarstw edukacyjnych, jak również zasad uczestnictwa gospodarstw edukacyjnych w ogólnopolskiej sieci.
Celem strategicznym projektu jest:
różnicowanie pozarolniczej działalności na obszarach wiejskich
podniesienie prestiżu zawodu rolnika i upowszechnienie wiedzy w zakresie pochodzenia żywności
zachowanie dziedzictwa kulturowego wsi.
„Zagroda edukacyjna” – przedsięwzięcie prowadzone przez mieszkańca wsi, na obszarach wiejskich, posiadające zwierzęta gospodarskie albo uprawy rolnicze przeznaczone do prezentacji dla grup dzieci i młodzieży przyjmowanych w ramach programów szkolnych lub udostępniane jako atrakcja turystyczna dla rodzin z dziećmi i dorosłych podróżujących indywidualnie, gdzie realizowane są przynajmniej dwa cele edukacyjne spośród wymienionych poniżej:
edukacja w zakresie produkcji roślinnej
edukacja w zakresie produkcji zwierzęcej
edukacja w zakresie przetwórstwa płodów rolnych
edukacja w zakresie świadomości ekologicznej i konsumenckiej
edukacja w zakresie dziedzictwa kultury materialnej wsi, tradycyjnych zawodów, rękodzieła i twórczości ludowej.
Zajęcia edukacyjne w gospodarstwach rolnych sprzyjają zachowaniu żywotności obszarów wiejskich, a poprzez spotkanie z przyszłymi konsumentami dają zrozumienie dla potrzeb gospodarki wiejskiej. To przede wszystkim twórczy rozwój rodzin rolniczych oraz dodatkowy dochód. Szkolnictwo zaś zyskuje urozmaicony proces nauczania zorientowany na działania praktyczne, w tym poznanie kultury wiejskiej.
Uczestnictwo w sieci jest dobrowolne i bezpłatne, daje członkom wymierne korzyści, m. in. promocję na portalu www.zagrodaedukacyjna.pl, wsparcie doradcze i szkoleniowe, możliwość wzajemnej wymiany doświadczeń na portalu społecznościowym. Do uczestnictwa w sieci może przystąpić każdy obiekt spełniający definicję „Zagrody edukacyjnej”. Przystąpienie do sieci odbywa się na podstawie kwestionariusza
i rekomendacji uprawnionego doradcy.
Sieć zagród edukacyjnych na stronie: www.zagrodaedukacyjna.pl
Operator sieci: Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie
Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich
ul. Meiselsa 1
31-063 Kraków
tel. 12/ 424 05 23 (13)
e-mail: drow.krakow@cdr.gov.pl
Koordynator w województwie pomorskim:
Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu
ul. Tadeusza Maderskiego 3, 83-422 Lubań
Agnieszka Pestka
Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich
Biuro DROW – Pruszcz Gdański ul. Z. Wróblewskiego 3,
(budynek B Pomorskiej Izby Rolniczej, wjazd od ul. Raciborskiego).
Tel. 607 143 751
e-mail: a.pestka@podr.pl
Artykuły:
W dniu 1 stycznia 2022 roku weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z dnia 17.11.2021 r. (Dz.U. 2021 poz. 2163), która znowelizowała zapisy ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. 2021 poz. 1326).
Osoba, która zamierza wykonywać w zabudowie zagrodowej działalność inną niż działalność rolnicza, powiadamia starostę właściwego ze względu na miejsce położenia tej zabudowy zagrodowej o zamiarze wykonywania tej działalności oraz jednocześnie składa do tego starosty wniosek, w terminie 30 dni przed dniem planowanego podjęcia tej działalności. (Powiadomienie należy złożyć w Wydziale Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym)
W powyższym powiadomieniu wskazuje i dołącza się:
· dane ewidencyjne działki ewidencyjnej pod zabudową zagrodową.
· plan budynków i urządzeń tworzących zabudowę zagrodową w danym gospodarstwie rolnym, ze wskazaniem: budynków i urządzeń, w których będzie wykonywana działalność inna niż działalność rolnicza, całkowitej powierzchni zabudowy zagrodowej, powierzchni, na której będzie wykonywana działalność inna niż działalność rolnicza.
wg artykułu powyższej ustawy
Art. 12b. 1.Obowiązek uiszczenia należności i opłat rocznych o których mowa w art. 12 ust.1 (za wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej), NIE powstaje jeżeli:
1) wyłączenie gruntów z produkcji dotyczy części gruntu rolnego pod zabudową zagrodową, którego powierzchnia nie przekracza 30% całkowitej powierzchni gruntu rolnego pod zabudową zagrodową w danym gospodarstwie rolnym, nie więcej niż 0,05 ha;
2) właściciel gruntów wyłączanych z produkcji, o których mowa w pkt 1, zobowiąże się do dalszego prowadzenia gospodarstwa rolnego, w skład którego wchodzi zabudowa zagrodowa, składając wniosek o wyłączenie tych gruntów z produkcji.
2. Do wyłączenia gruntów z produkcji, o którym mowa w ust. 1, art. 12b , nie jest wymagane przeznaczenie gruntów na cele nierolnicze.
Jeżeli zobowiązanie, nie jest wykonywane, uznaje się, że grunty rolne pod zabudową zagrodową, o której mowa w ustawie, zostały wyłączone z produkcji niezgodnie z przepisami ustawy.
Osoba, która , w zabudowie zagrodowej, podejmie działalność inną niż działalność rolnicza i nie powiadomi właściwego starosty to zgodnie z ustawą będzie podlegać karze pieniężnej w wysokości od 5 000 zł do 30 000 zł. ( szczegółowo w art. 29a ust. 1.)
*zabudowa zagrodowa – rozumie się przez to budynki mieszkalne oraz budynki i urządzenia służące wyłącznie
produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu, jeżeli są położone na gruntach rolnych i wchodzą
w skład gospodarstwa rolnego;
W załączniku:
Jarosław Trzebiatowski
Artykuły
Przepisy kulinarne, porady żywieniowe
Czosnek – naturalny antybiotyk
Warzywo, które jedni kochają, a inni nienawidzą. Może jest i kontrowersyjne, ale na pewno również zdrowe. Surowcem leczniczym czosnku jest świeża cebula i olejek czosnkowy. Zawiera on wiele substancji o działaniu leczniczym, m.in. witaminę B i C, selen, fosfor, wapń, magnez i żelazo. Olejek eteryczny zawarty w czosnku zawiera siarczany i allicynę – związek o charakterystycznym ostrym zapachu. Czosnki tradycyjnie dzielimy na dwie grupy. Czosnki strzałkujące (twardołodygowe) – wytwarzają pędy kwiatostanowe z cebulkami powietrznymi. Odznaczają się silnym wzrostem, mają pokrój
Płatki owsiane – właściwości i zastosowanie
Płatki owsiane produkuje się z owsa zwyczajnego, czyli zboża należącego do rodziny wiechlinowatych. Jego uprawy mają miejsce przede wszystkim w Ameryce Północnej oraz Eurazji. Płatki te mają wiele właściwości. Ich składniki odżywcze opóźniają efekty starzenia, poprawiają glikemię u osób, które mają zaburzenia tolerancji glukozy, wspomagają pracę jelit oraz obniżają poziom cholesterolu. Płatki owsiane są również bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i błonnika. Wyróżniamy trzy rodzaje płatków: Pomimo, iż płatki owsiane są znane, to jednak wielu z nas, nie zna ich licznego
Czarnuszka w potrawach
Czarnuszka siewna jest rośliną pochodzącą z Wybrzeży Morza Śródziemnego, gdzie rośnie w stanie dzikim. W ogrodach uprawiana jest czarnuszka damasceńska (Nigella damascena) jako roślina ozdobna, ale nie ma tych właściwości smakowych i leczniczych co siewna. Czarnuszka siewna jest rośliną jednoroczną, wyrastającą do 40 cm wysokości o delikatnych, pierzastych liściach i białych lub niebieskich kwiatach. Czasami rośnie wśród zbóż jako chwast. Czarnuszkę należy zbierać gdy torebki nasienne zaczynają brunatnieć. Następnie suszymy, wykruszamy nasiona i ponownie dosuszamy ponieważ nasiona łatwo pleśnieją. Nasiona
Karczoch w potrawach
Karczoch jest rośliną wieloletnią, należącą do rodziny astrowatych, u której po owocowaniu obumierają roczne pędy i liście, a co roku z odrostów korzeniowych wyrastają nowe. Z pokroju roślina podobna jest do dużego ostu i dochodzi do 60-200 cm wysokości. W IV wieku p.n.e o karczochach pisał już Teofrast z Eresos – grecki uczony, uczeń i przyjaciel Arystotelesa. W Starożytności karczochy stosowane były przede wszystkim jako naturalny, łatwo dostępny lek na problemy trawienne i środek regulujący pracę wątroby i nerek. Karczochy