Pasieka w Lubaniu powstała w końcu lat 70-tych.
Na przełomie lat 2013-2014 przeszła gruntowną modernizację, zamieniając się w Pomorskie Centrum Pszczelarskie. Dokonano wtedy przebudowy budynku pasieki, dzięki czemu możliwa stała się rejestracja sprzedaży bezpośredniej produktów pasiecznych, zakupiono nowe ule i wyposażenie oraz stworzono salę wykładową, która umożliwia przeprowadzanie szkoleń dla pszczelarzy.
Od samego początku działalności pasieki w Lubaniu, hodowano w niej matki pszczele. W chwili obecnej produkuje się ich ponad tysiąc w ciągu sezonu pasiecznego. Utrzymujemy pszczoły rasy kraińskiej, różnych linii, które sprawdzane są pod kątem przystosowania do trudnych warunków klimatycznych i pożytkowych woj. pomorskiego.
Ponadto w Centrum odbywają się konferencje, szkolenia i pokazy dla pszczelarzy. W pasiece można zwiedzić pszczelarską ścieżkę edukacyjną. Podglądnąć życie pszczół w ulu obserwacyjnym.
Konto bankowe PODR: 20 1130 1121 0006 5580 9920 0001 Bank Gospodarstwa Krajowego
Przyjmujemy zamówienia na matki pszczele na sezon 2025.
W hodowli posiadamy rasę kraińską linii: Alpejka, Nieska i Jugo
Ceny w sezonie 2025:
- Matki pszczele nieunasiennione 25 zł
- Matki pszczele unasiennione naturalnie na pasieczysku 65 zł
- Odkłady pszczele 4-ramkowe (ramka Ostrowska) 230 zł
- Odkłady pszczele 5-ramkowe (ramka Ostrowska) 250 zł
Aktualności, relacje:
Szkolenie pszczelarskie
📅 Termin: 12 kwietnia 2015
🕙 Godzina: 10:00
📍 Miejsce: Sala Wykładowa PODR w Lubaniu, ul. T. Maderskiego 3, 83-422 Nowy Barkoczyn
Z wielką przyjemnością zapraszamy na szkolenie pszczelarskie w ramach działaniaI.6.1 „Interwencja w sektorze pszczelarskim wspieranie podnoszenia poziomu wiedzy pszczelarskiej”
W programie:
🐝 Pozyskiwanie, konfekcjonowanie i wykorzystanie produktów pszczelich innych niż miód, do poprawy dochodowości z prowadzenia pasieki – Agnieszka Murzydło
🐝 Ochrona rodzimych podgatunków pszczoły miodnej Znaczenie genetyki w zrównoważonym pszczelarstwie – Andrzej Oleksa
🐝 Najnowsze technologie służące doskonaleniu gospodarki pasiecznej – Sebastian Górecki
🐝 Obiad
Zapraszamy serdecznie do udziału!
📩 Rejestracja: W celu rejestracji prosimy o wypełnienie Karty zgłoszenia i wysłanie jej na adres: pasieka@podr.pl
Więcej informacji:
Maria Cichocka tel. 693 500 933, m.cichocka@podr.pl
Jarosław Cichocki tel. 797 010 602, j.cichocki@podr.pl
Święty Ambroży miodu dołoży
7 grudnia, w liturgii Kościoła Katolickiego, wspominamy Św. Ambrożego – Arcybiskupa Mediolanu, duchownego, który trwale zapisał się na kartach wczesnego chrześcijaństwa, wybranego przez pszczelarzy na swojego patrona.
Św. Ambroży (Amrosius Aurelius) pochodził z arystokratycznej rodziny rzymskiej. Urodził się około 339 roku w Trewirze. Jego ojciec był namiestnikiem cesarskim, prefektem Galii. Nauki w zakresie filozofii, prawa i retoryki pobierał w Rzymie. Początkowo, był urzędnikiem cesarskim w prefekturze Syrmii, następnie objął stanowisko gubernatora Ligurii i Emilii, przenosząc się do Mediolanu. Za jego czasów, w mieście, trwał spór między katolikami a arianami dotyczący wyboru mediolańskiego biskupa. Z racji swojej pozycji, Ambroży usiłował załagodzić ten konflikt. Działania okazały się skuteczne. W wyniku kompromisu, oba stronnictwa postanowiły zaproponować mu godność biskupa miasta. Pomimo początkowych wątpliwości, 30 listopada 373 r. Ambroży przyjął chrzest i wszystkie święcenia (w tamtych czasach praktykowano chrzest w wieku dorosłym, by był przyjęty z całą świadomością). 7 grudnia został konsekrowany na biskupa. Późniejszy Święty dał się poznać jako rozważny i wrażliwy na krzywdę ludzką pasterz. Wyróżniał się sprawiedliwością, życzliwością, zmysłem praktycznym łącząc to z silną wolą i nieustępliwością. Jego kazania spowodowały nawrócenie późniejszego Św. Augustyna. Słynął z dobroczynności. Podczas najazdu Gotów w 378 r., polecił przetopić kościelne naczynia liturgiczne, przeznaczając pozyskane środki na pomoc dla głodujących. Osoba biskupa Ambrożego cieszyła się wielkim szacunkiem i autorytetem rządzących cesarzy, pomimo wysokich wymagań duchowych, które im stawiał.
Wielką wagę przykładał do sprawowania liturgii. Jego imieniem jest nazywany ryt, który wywarł duży wpływ na liturgię rzymską. Obrządek ambrozjański jest nadal praktykowany przez 5 milionów wiernych w diecezji mediolańskiej oraz we włoskojęzycznej części Szwajcarii. Umarł 4 kwietnia 397 roku, mając ok. 57 lat. Pochowano go w Mediolanie w bazylice, nazywaną obecnie imieniem Św. Ambrożego.
Pozostawił po sobie bogatą spuściznę. Są to liczne mowy, pisma, kazania, komentarze do Ewangelii św. Łukasza, 91 listów oraz przede wszystkim hymny, które weszły na stałe do liturgii.
W ikonografii Św. Ambroży przedstawiany jest w stroju biskupim. Często ukazywany w towarzystwie ojców Kościoła, obok św. Augustyna, św. Hieronima i św. Grzegorza I Wielkiego. Jego atrybutami są: bicz o trzech rzemieniach, pastorał, dziecko w kołysce, gołąb i ptasie pióro jako znak boskiej inspiracji, księga, krzyż, mitra, model świątyni, ul, pszczoły oraz napis: „Dobra mowa jest jak plaster miodu”. Pojawiające się elementy nawiązujące do pszczół, choć sam duchowny najprawdopodobniej nie miał do czynienia z pszczelarstwem, spowodowały, że został On wybrany na patrona pszczelarzy.
Sądzimy, że pszczelarska symbolika, nawiązuje do kaznodziejskich zdolności Ambrożego, szczególnie słowa: Dobra mowa jest jak plaster miodu. Z osobą Świętego związane jest również podanie, że w wieku niemowlęcym, kiedy spoczywał w kołysce, jego usta obsiadły pszczoły. Wchodziły mu one do ust, nie robiąc krzywdy. Widzący to zjawisko, jego Ojciec uznał, że to nietypowe wydarzenie jest znakiem z nieba, zapowiadającym, że syn zostanie kimś wyjątkowym. Życie Świętego pokazało, że nie mylił się.
Zaopatrzone w pszczelarskie atrybuty, wizerunki i figury Świętego Ambrożego, zaczęły pojawiać się w miejscach związanych z pszczelarstwem. Jego postać doskonale wpisuje się w patronat nad bartnictwem, nie tylko ze względu na słynną legendę. Wyjątkowa pracowitość świętego to naturalna cecha pszczół, jak i opiekujących się nimi pszczelarzy. Natomiast 7 grudnia, dzień konsekracji Ambrożego na biskupa, jest uznawany za tradycyjne Święto Pszczelarzy.
Tego dnia br. w Sierakowicach, z inicjatywy wójta Mirosława Kuczkowskiego oraz miejscowego Urzędu Gminy spotkali się pszczelarze z rejonowego koła pszczelarzy. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą w kościele parafialnym, Parafii pw. Św. Marcina z Tours w Sierakowicach. W swoim kazaniu ks. Marian Knut przypomniał nie tylko sylwetkę Św. Ambrożego. Wspomniana została również działalność księdza Bernarda Antoniego Łosińskiego. Był on wybitnym katolickim działaczem politycznym, zgładzonym w 1940 roku w obozie koncentracyjnego w Sachsenhausen, wobec którego toczy się proces beatyfikacyjny. Ks. Marian skupił się na jego pracy w Sierakowicach, gdzie prowadził m.in. pasiekę oraz założył koło pszczelarzy.
Po mszy pszczelarze mogli posłuchać szkolenia dotyczącego zatruć pszczół chemicznymi środkami ochrony roślin, prowadzonego przez PODR w Lubaniu. Mam nadzieję, że słuchający wykładu pszczelarze nie będą mieli okazji do wykorzystania przedstawionych tam informacji.
Jarosław Cichocki



Broszury
- Wymiana matki w rodzinie pszczelej
- Linie pszczół w pasiece PODR - rok 2023
- Broszura „Odkłady - ważny filar nowoczesnej gospodarki pasiecznej”
- Broszura „Jak założyć i prowadzić pasiekę”
- Broszura „Rośliny cenne dla zachowania bioróżnorodności”
- Broszura „Sekrety miodu”
- Broszura „Zatrucia pszczół”
- Naklejka „Pamiętam o pszczołach”
- „Poddawanie matek pszczelich”