Na terenie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu koło Kościerzyny, w dniach 17 – 18 września 2022 roku odbyła się XXIV Kaszubska Jesień Rolnicza połączona z Dożynkami Diecezji Pelplińskiej i Dożynkami Gminy Nowa Karczma.

Imprezy były objęte Patronatem Honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha i Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka. Był to czas szczególny, czas podsumowań i podziękowań za dary ziemi, a także podziękowań rolnikom za trud ich mozolnej pracy.

Podczas targów swój dorobek zaprezentowało około 40 firm obsługujących rolnictwo, 40 ogrodników, około 160 firm handlowych.

Już po raz siedemnasty nieodłącznym elementem tej imprezy była Jesienna Wystawa Zwierząt Hodowlanych połączona z pokazem drobnego inwentarza.

15 wystawców królików zaprezentowało 84 królików Komisja dokonała wyboru championów i v-ce championów wystawy. W niedzielę hodowcy zostali uhonorowani medalami i pucharami.

25 wystawców gołębi oraz około 500 gołębi – 25 kolekcji, z których 276 podlegało ocenie. Jak co roku odbył się pokaz ptactwa ozdobnego. Piętnastu hodowców zaprezentowało ptactwo egzotyczne, ozdobne oraz domowe, takie jak: kury, kaczki, bażanty, przepiórki, perliczki, pawie i gęsi. Dokonano wyboru championów i v-ce championów wystawy. W niedzielę hodowcy zostali uhonorowani medalami i pucharami.

Podczas Jesiennej Wystawy Zwierząt Hodowlanych hodowcy zaprezentowali alpaki, zwiedzający w sobotę i niedzielę głosowali i wybierali Miss i Wicemiss alpaka.

Tytuł Miss Alpaki przyznano – alpaka Karmel  (liczba głosów 97) hodowca Anna Demkowicz- Czerwińska

Tytuł Wicemiss Alpaka przyznano – alpaka Mała Mi  (liczba głosów 42) hodowca Adam Wiczling

W niedzielę odbyły się Dożynki Diecezji Pelplińskiej i Dożynki Gminy Nowa Karczma. Uroczysta msza dożynkowa koncelebrowana była przez J.E. Ks. Bpa Ryszarda Kasynę. Starostami tegorocznych dożynek byli Państwo Jolanta i Mariusz Gostomczykowie z Brzozowa gmina Lipnica, powiat Bytowski z parafii Św. Katarzyny w Brzeźnie Szlacheckim, dekanat Borzyszkowski. Tuż po niej korowód dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Dętą z parafii Zapceń przemaszerował do sceny na terenie wystawienniczym Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Tam odbyła się świecka część uroczystości dożynkowych.

Na scenie Aleksander Jankowski Wicewojewoda Pomorski wręczył odznaczenia resortowe „Zasłużony dla rolnictwa” przyznane przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka następującym osobom: Pani Katarzynie Mazur z Starego Barkoczyna gm. Nowa Karczma, Panu Adamowi Wirkus z Liniewka Kościerskiego gm. Nowa Karczma oraz księdzu kanonikowi Dariuszowi Wiczlingowi.

Podczas targów uhonorowano firmy, które zaprezentowały najładniejsze stoisko oraz zaprezentowały najciekawszy produkt targowy, czyli HIT Targów. Pucharami ufundowanymi przez Dyrektora PODR nagrodzono:

W niedzielę uhonorowano laureatów wojewódzkiej edycji ogólnopolskiego konkursu Agroliga 2022 w kategorii Rolnik i Firma.

AgroLiga

W sobotę i niedzielę na placu targowym odbył się po raz pierwszy Przegląd Piosenki Biesiadnej. Był to trafiony pomysł, który będziemy dalej kontynuować.

Na naszej scenie wystąpiły następujące zespoły: KGW w Nowej Karczmie, KGW „Kępiczanki”, Chór „Jutrzenka”, KGW Sulmin zespół „Familia”, Stowarzyszenie Kaszubski Barkoczyn „Trzecia Młodość”, regionalny dziecięco – młodzieżowy Zespół „Lubichowskie Kociewiaki” oraz zespół „Fisolki”, którym składam serdeczne podziękowania za piękne występy.

W niedzielę przeprowadzono Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi o Memoriał Wojciecha Dąbrowskiego, człowieka który całą swoją karierę zawodową poświęcił rozwojowi hodowli koni na Pomorzu. Głównym organizatorem zawodów był Pomorski Związek Hodowli Koni z siedzibą w Malborku. Jak zwykle na starcie nie zabrakło pięknych powozów, powożonych przez śmiałków, wyczyniających niesamowite rzeczy ze swoimi zaprzęgami. W zawodach udział wzięło 7 powozów.

Podziękowania za udział kieruję do wszystkich uczestników tegorocznych Targów, za liczne przybycie hodowców prezentujących zwierzęta. Dziękuję sponsorom za ufundowanie nagród. Składam szczególne podziękowania pracownikom PODR za zaangażowanie w prace związane z przygotowaniem i przebiegiem tegorocznej XXIV Kaszubskiej Jesieni Rolniczej.

Sponsorzy XXIV Kaszubskiej Jesieni Rolniczej (Wystawy Zwierząt, Zawodów w Powożeniu i konkursu Agroliga):

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Radio Kaszëbë, Radio Plus, Katolicka Rozgłośnia Diecezji Pelplińskiej Radio Głos, Pielgrzym, Kurier Kaszubski, portale internetowe pięknekaszuby.pl, kościerski.info, kartuzy.info. Dziękujemy mediom za owocną współpracę.

Do zobaczenia za rok na jubileuszowych XXV Targach Kaszubska Jesień Rolnicza.

Komisarz Targów
Andrzej Okrój