Logotypy

Spotkania „Zatrzymaj wodę” połączone z pokazami maszyn rolniczych, w ramach realizacji operacji pt. „Pomorskie Partnerstwa ds. Wody – LPW 2022”
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020
Operacja realizowana przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Spotkania odbyły się zgodnie z harmonogramem tzn. w dniach 4.10.2022 r. w Szlangowie koło Starego Pola w powiecie malborskim oraz 6.10.2022 r. w siedzibie PODR Lubaniu w powiecie kościerskim. Udział w spotkaniach wzięli rolnicy i doradcy z PODR z całego województwa pomorskiego. Uczestników w ilości 541 osób dowiozły na miejsce zamówione przez wykonawcę autokary.

Celem szkolenia było przybliżenie, nauczenie i przekonanie rolników, do tzw. upraw bezorkowych, które są jednym ze schematów dofinansowania UE w następnych latach.

Na spotkaniach z wykładem wystąpił profesor Politechniki Koszalińskiej dr hab. inż. Tomasz Piskier z Katedry Agrobiotechnologii. Tematem jego wykładu było: Wprowadzenie i następstwa uprawy bezorkowej w aspekcie gospodarki wodnej gleby. Ilustrowane było licznymi, przemawiającymi do wyobraźni i lepszego zrozumienia planszami cyfrowymi. Wykład inspirował do innego spojrzenia na sposoby uprawy gleby.

Swoje doświadczenia w prowadzeniu gospodarstwa w systemie uprawy bezorkowej przekazał również Rolnik – Marcin Kokocha prowadzący od 6 lat gospodarkę w systemie bezorkowym.
Monika Kozłowska z Farmnet 365 przedstawiła ideę i zalety prowadzania upraw w systemie rolnictwa precyzyjnego 4.0 związanego z oszczędnościami w produkcji i oszczędnością wody.
Następnie odbyły się pokazy polowe z udziałem ciągnika John Deere o mocy 420 KM, agregatu TopDown firmy Vaderstad i agregatu siewnego Spiryt Vaderstad z uwzględnieniem siania i wysiewu nawozu precyzyjnego w rolnictwie 4.0.

Uprawa bezorkowa powoduje, że w glebie zostaje więcej wody. Efektem jest nie przesuszanie i nie degradowanie gleby.