Po prawie dwóch latach przerwy spowodowanej epidemią COVID-19 w dniach 11-12 września br. odbyły się kolejne, tym razem już XXVI Jesienne Targi Ogrodnicze. Organizatorem imprezy był Oddział Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu. Patronat medialny nad targami sprawowali: Radio Plus, Radio Malbork, Dziennik Bałtycki, Dziennik Elbląski, Gazeta Internetowa portPL.pl.

Jesienne Targi Ogrodnicze na stałe zapisały się w kalendarzu imprez plenerowych organizowanych w naszym regionie. Ich celem jest promocja firm branży ogrodniczej, nasiennej, rolno-spożywczej oraz instytucji działających na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich, a także lokalnej przedsiębiorczości. Służą one też nawiązaniu szerokich kontaktów handlowych oraz wzajemnej wymianie doświadczeń.

W tej edycji Targów uczestniczyło  290 wystawców reprezentujących:

–    ogrodnictwo – 41  stanowisk (drzewa i krzewy owocowe i ozdobne, nasiona, kwiaty do ogrodu i do domu, trawy, byliny itp.);

–    przetwórstwo – 32 stanowiska (tradycyjne wyroby wędliniarskie, sery tradycyjne, pieczywo, miody, ciasta, soki, zioła, przyprawy itp.);

–    samochody – 2 stanowiska (5 marek samochodów);

–    maszyny rolnicze – 4 stanowiska (np. agregaty uprawowe, siewniki, prasa, kosiarki, ładowarki, ciągniki itp.);

–    pasze – 1 stanowisko;

–    instytucje – 14 stanowisk (OSM Maluta, obsługa rolnictwa, ubezpieczenia, WFOŚiGW, Państwowa Inspekcja Pracy, fundacje, Główny Urząd Statystyczny, punkt szczepień przeciw COVID-19);

–    różne – 22 stanowiska (np.: meble ogrodowe, systemy nawadniana, wyroby z wykliny, fontanny, figury ogrodowe, doniczki, urządzenia rekreacyjne do ogrodu)

–    ekologia – 8 stanowisk (np.: fotowoltaika, pompy ciepła, oczyszczalnie, ekologiczne kotły c.o.);

–    budownictwo – 3 stanowiska (ogrodzenia, pokrycia dachowe);

–    rolniczy handel detaliczny – 5 stanowisk (miody, produkty pszczelarskie, przetwory, ocet, oleje);

–    koła gospodyń wiejskich – 10 kół (pierogi, ciasta);

–    gastronomia – 2 stanowiska;

–    manhattan – 70 stanowisk.

Na Wystawie Rzemiosła Artystycznego 29 twórców ludowych zaprezentowało m.in.: malarstwo, hafty, wyroby szydełkowe, rzeźbę w kamieniu, wyroby z bursztynu i srebra, z wosku pszczelego, ceramikę, wyroby z siana i słomy oraz kowalstwo artystyczne.

Dla miłośników zwierząt przygotowano wystawę gołębi i ptactwa ozdobnego oraz królików. Uczestniczyło w niej 16 hodowców. Byli to przedstawiciele Malborskiego Stowarzyszenia Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego oraz wystawcy indywidualni, którzy zaprezentowali ciekawe, niezwykle barwne okazy. Wystawa ta cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających. Dzieci mogły skorzystać z zabawy na dmuchańcach oraz z przejażdżek na kucykach.

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Targi wzbogaciło „Święto Mleka” – impreza zorganizowana przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską „Maluta” z Nowego Dworu Gdańskiego. Jej celem była popularyzacja spożywania mleka i produktów mlecznych. W programie „Święta Mleka”, oprócz degustacji wyrobów mleczarskich OSM Maluta, znalazły się liczne konkursy o tematyce mleczarskiej. Dodatkową atrakcją „Święta Mleka” były występy znanej solistki Wandy Kwietniewskiej oraz zespołu „Trzeci Oddech Kaczuchy”.

Ze względu na ograniczenia COVID-19, w bieżącej edycji Targów nie odbył się Staropolski Przegląd Piosenki Biesiadnej, ale na scenie prezentowali się lokalni wykonawcy, w tym: Zespół Fisolki z Tczewa, Zespół Pieśni i Tańca „Małe Żuławy” ze Starego Pola, Wesoła Gromadka z Tychnów oraz Zespół Wokalny Świetliki z Rudnik.

Imprezą towarzyszącą targom był VI Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sztumskich – Wystawa Specjalistyczna zorganizowana przy dofinansowaniu środkami unijnymi w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Na wybiegu zaprezentowane zostały klacze i ogiery roczne i 2-letnie rasy sztumskiej, odbyły się warsztaty dla hodowców oraz Konkurs Młodego Hodowcy. W wystawie uczestniczyło 30 hodowców, którzy pokazali 55 koni.

Tradycyjnie podczas Targów przyznano trzy wyróżnienia targowe. Otrzymali je: w kategorii „Walory marketingowe stoiska” – firma: PPHU „DROP” Mariusz Podgórski, Malbork, która oferowała profesjonalne systemy nawadniania; w kategorii „Innowacyjny produkt sprzyjający ochronie środowiska” – F.P.H.U. „DARMONT” Dariusz Piecuch, Kolonia Ostrowska za oczyszczalnie ścieków, a w kategorii  „Spożywczy produkt regionalny lub tradycyjny wyróżniono firmę: „U Halinki” Wyroby Tradycyjne z Podlasia, Białystok za wędliny tradycyjne.

Tegorocznym Jesiennym Targom Ogrodniczym towarzyszyła bardzo ładna pogoda, która na pewno wpłynęła na wysoką frekwencję gości. Szacujemy, że targi w ciągu dwóch dni odwiedziło około 20 tysięcy osób. Wystawcy byli również bardzo zadowoleni. Niektóre stoiska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że w pewnym momencie zabrakło im towaru. Większość gości opuszczała tereny wystawowe z dużymi zakupami, w tym przede wszystkim roślinami ozdobnymi i owocowymi, krzewami, kwiatami, które z pewnością wzbogacą i upiększą okoliczne ogrody, działki i mieszkania.

Wszystkim sponsorom składamy serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe i rzeczowe. Dziękujemy również wszystkim tym, którzy swoją pracą przyczynili się do organizacji i sprawnego przeprowadzenia targów i imprez towarzyszących.

Adam Kopeć
Komisarz Targów

Ogrodnictwo

Instytucje

Manhattan

Maszyny

Punkt informacyjny i eDWIN

Czempionat koni sztumskich

Przetwórstwo

RHD rzemiosło

Pokaz gołębi, drobiu i królików

Ekologiczne rozwiązania

Święto Mleka

Scena i teren targów

Wyróżnienia targowe

Samochody