Szukaj
Logotypy

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu w terminie od 20 do 21 września 2024 r. zorganizował wyjazd studyjny na wystawę AGRO SHOW w Bednarach. Wyjazd został zrealizowany w ramach operacji z zakresu „Dobre praktyki w branży rolniczej” w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Pomorskiego na lata 2024-2025.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Głównym celem wyjazdu studyjnego było wspieranie wymiany doświadczeń i wiedzy na temat nowoczesnych rozwiązań wykorzystywanych w branży rolniczej oraz wymiany dobrych praktyk i nawiązanie współpracy pomiędzy podmiotami działającymi na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa.

Podczas  wystawy AGRO SHOW w Bednarach prezentowane były nowoczesne maszyny i urządzenia rolnicze, nasiona, środki ochrony roślin. Poprzez wizyty na stoiskach targowych grupa docelowa otrzymała wsparcie doradcze z zakresu nowinek w różnorodnej tematyce związanej z rolnictwem z zakresu zarządzania gospodarstwem rolnym i usługami. Efekty realizacji projektu obejmowały promocję integracji i współpracę oraz wymianę wiedzy pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w rozwoju obszarów wiejskich.

W tym roku, Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW w Bednarach obchodziła swój jubileusz. Od 25 lat nieprzerwanie jest miejscem, w którym spotykają się producenci najnowocześniejszego sprzętu rolniczego. Tegoroczna edycja Targów była wyjątkowa pod wieloma względami. Oprócz dostawców prezentujących najnowocześniejsze technologie wspierające zrównoważony rozwój gospodarstw, mieliśmy możliwość zapoznania się z rolnictwem przyszłości. Jedna z alejek była w pełni poświęcona wyłącznie dronom, robotom i szeroko pojętej cyfryzacji rolnictwa. Ponadto, bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy sprzętów rolniczych, w trakcie których można było przyjrzeć się pracy polowej. Należy również zwrócić uwagę, na to, że Targi AGRO SHOW, oprócz części wystawowej były płaszczyzną na której zostały poruszone wszystkie wyzwania przed jakimi stoi polskie i europejskie rolnictwo. Bardzo dużo mówiono o zmianach klimatycznych, o tym jak pogodzić konieczność zwiększania wydajności, rosnących kosztów produkcji przy jednoczesnym dbaniu o środowisko naturalne. Poruszane również były kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem czy rolnictwem precyzyjnym. Dzięki nieprzerwanej, 25-letniej tradycji Targów AGRO SHOW mamy możliwość zobaczyć jak bardzo jest to istotna impreza dla polskiego i europejskiego rolnika. Targi w Bednarach, nieprzerwanie pokazują, że rozwój wszystkich gałęzi związanych z rolnictwem jest kluczowy i niezbędny do stworzenia prężnie działającej gospodarki oraz nowoczesnego rolnika XXI wieku. W trakcie dwóch dni wyjazdu studyjnego, uczestnicy mogli skorzystać z oferty 700 wystawców rozmieszczonych na ponad 120 ha powierzchni, w tym z oferty partnera wyjazdu – firmy ROLTOP.

Pierwszego dnia, uczestnicy zapoznali się z maszynami i rozwiązaniami technologicznymi firmy Deutz Fahr – partnera Roltop. Przedstawiciel firmy zaprezentował uczestnikom ofertę firmy, w tym w pierwszej kolejności przedstawił uczestnikom sztandarowe ciągniki rolnicze serii 9TTV. Są to najnowocześniejsze i wysoko inteligentne ciągniki z silnikiem wysokiej mocy. W powyższej serii Deutz Fahr oferuje aż trzy modele ciągników. Każdy z nich napędzany jest wysoko wydajnym silnikiem o mocy od 295 do 336 koni mechanicznych. Ciągniki te wspierane są bezstopniową przekładnią TTV, dzięki której można precyzyjnie sterować prędkością w zakresie od 0,02 do 60km/h. Ponadto, jest to seria ciągników oferująca unikalny udźwig tylnego podnośnia wynoszący aż 12000 kg. Oprócz niesamowitych właściwości technicznych, ciągnik ten jest wyjątkowo wygodny i intuicyjny w obsłudze. Ciągnik został wyposażony w kabinę MaxiVisionPro, 12 calowy iMonitor oraz pakiet najnowocześniejszych rozwiązań inteligentnego rolnictwa. Ciągniki serii 9 TTV są urządzeniami na miarę nowoczesnego gospodarstwa rolnego. Uczestnicy wyjazdu studyjnego zostali również zapoznani z innymi modelami marki Deutz Fahr. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również seria 6 TTV. W tej serii producent zaprezentował uczestnikom aż dziewięć modeli ciągników. Każdy z nich napędzany 4 i 6-cylindrowymi silnikami o mocy 161KM do 230KM. Seria ta jest niezwykle wszechstronna m.in. ze względu na możliwość tworzenia różnych konfiguracji układu hydraulicznego czy możliwości różnych fabrycznych opcji ładowacza czołowego. Udźwig podnośnika tylnego w tej serii wynosi od 6200 do 9700 kg. Każda z maszyn marki Deutz Fahr to połączenie innowacyjności oraz technologicznej tradycji maszyn. Dzięki temu otrzymujemy urządzenia, które spełniają założenia rolnictwa precyzyjnego, rolnictwa 4.0 oraz wizualnie nawiązują do tradycji. Każda z zaprezentowanych przez przedstawiciela maszyn spełnia wszystkie potrzeby profesjonalnego rolnika zapewniając mu bezpieczeństwo, funkcjonalność, komfort oraz precyzyjnie wykonaną pracę.

Po spotkaniu networkingowym na stoisku partnera – firmy ROLTOP, każdy z uczestników miał możliwość zapoznania się z ofertą innych wystawców AGRO SHOW. W trakcie pobytu na targach, uczestnicy wyjazdu studyjnego nawiązali wiele cennych znajomości i zapoznali się z nowinkami technologicznymi w branży rolniczej.

Drugiego dnia targów, uczestnicy mieli możliwość zapoznania się dokładniej z urządzeniami marki Kverneland. Grupa Kverneland jest międzynarodową firmą specjalizującą się w opracowywaniu, dystrybucji i produkcji narzędzi rolniczych oraz rozwiązań elektronicznych czy cyfrowych dla rolnictwa. Największym zainteresowaniem wśród uczestników cieszyły się rozsiewacze marki Kverneland. Przedstawiciel marki zaprezentował uczestnikom wyjazdu studyjnego m.in. rozsiewacz Exacta CL EW. Jest to zawieszany rozsiewacz tarczowy, przeznaczony do użytku raczej w mniejszych gospodarstwach. Jego szerokość robocza to 28 metrów a pojemność zbiornika – 2000 litrów. Jest to urządzenie pracujące z niesamowitą dokładnością, nawet w nierównym, pagórkowatym terenie. Ponad, to rozsiewacz posiada unikalny czujnik referencyjny oraz możliwość automatycznej kalibracji. Co za tym idzie, jest to urządzenie niezwykle precyzyjne, zapewniające lepsze plony i oszczędność w dozowaniu nawozu. Kverneland, oprócz bogatego parku maszynowego, może pochwalić się szeroką paletą inteligentnych rozwiązań dla rolnictwa. Marka zajmuje się też produkcją aplikacji, terminali czy różnorodnych koncepcji do komunikacji i obsługi maszyn. Jedną z tych koncepcji omówiono również na spotkaniu networkingowym z uczestnikami wyjazdu. Mowa tutaj o koncepcji iM FARMING oraz technologii ISOBUS. Zastosowanie tych technologii w nowoczesnym gospodarstwie rolniczym sprawia, że rolnictwo staje się jeszcze bardziej precyzyjne, daje możliwość płynnej komunikacji między różnymi urządzeniami i sprawia, że praca w rolnictwie staje się łatwiejsza i jeszcze bardziej wydajna.

Uczestnicy wyjazdu studyjnego mieli również możliwość wzięcia udziału w pokazie maszyn rolniczych. W trakcie pokazu zaprezentowano maszyny różnych marek w trakcie pracy polowej. Grupa mogła zapoznać się z pracą m.in. wozów asenizacyjnych, ciągników, opryskiwaczy, siewników oraz innowacyjnych robotów polowych.

Kolejnym punktem wyjazdu studyjnego była wizyta w Gospodarstwie Rolno – Handlowym Żydowo Sp. z o.o.  Gospodarstwo prężnie funkcjonuje od 1994 roku. Głównym przedmiotem działalności spółki jest prowadzenie produkcji nasiennej, rolnej i rolno-przemysłowej oraz hodowla i chów zwierząt. Wszystkie te zadania spółka realizuje na obszarze 4560 ha. Spółka jest w posiadaniu 2505 sztuk bydła ogółem, 139 sztuk owiec oraz 21 sztuk ogierów. W ofercie spółki możemy znaleźć takie produkty jak: pszenicę i żyto konsumpcyjne, rzepak, buraki cukrowe, mleko, młode bydło opasowe, opasy powyżej 2 lat, jagnięta rzeźne, owce poselekcyjne, tryczki hodowlane oraz wełnę owczą. Ponadto, w Żydowie funkcjonuje pensjonat dla koni, istnieje możliwość stanowienia klaczy czy dzierżawienia ogierów. W trakcie wizyty, uczestnicy zostali oprowadzeni po gospodarstwie przez zootechnika. Przedstawiciel gospodarstwa szczegółowo przedstawił zasady hodowli bydła mlecznego, metody opieki czy leczenia podstawowych chorób zwierząt. W trakcie wizyty w gospodarstwie zootechnik chętnie dzielił się swoim doświadczeniem, odpowiadając na wszystkie pytania uczestników wyjazdu.

Wyjazd studyjny na wystawę AGRO SHOW do Bednar oraz wizyta w Gospodarstwie Rolno – Handlowym Żydowo Sp. z o.o. przyczyniły się do nawiązania współpracy, wymiany wiedzy, nawiązaniu nowych kontaktów i doświadczeń pomiędzy uczestnikami. Odbiorcy projektu zapoznali się z bogatą ofertą maszyn rolniczych, producentów nawozów, nasion, środków ochrony roślin, wyposażenia budynków inwentarskich, części zamiennych do maszyn i urządzeń branż związanych z rolnictwem. W trakcie wizyty w gospodarstwie uczestnicy wyjazdu studyjnego poznali wykorzystywane nowoczesne rozwiązania organizacyjne i technologiczne w praktyce tj. w produkcji rolnej, w metodach produkcji i hodowli zwierząt. Omówione przez przedstawiciela gospodarstwa stosowane rozwiązania oraz korzyści, zagrożenia i koszty związane z prowadzeniem tego typu działalności poszerzyły wiedzę uczestników.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i aktywny udział w spotkaniach. Wszystkie pytania i merytoryczne dyskusje przyczyniły się do podniesienia naszych wspólnych doświadczeń a co za tym idzie do zrealizowania głównego celu wyjazdu studyjnego.

Partnerem projektu była firma Roltop Sp. z o.o.

Opracowała: Magdalena Oskroba
Koordynator projektu: Agnieszka Pestka

Logotypy z opisem projektu

Skip to content