Pomorska Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych

W dniach 10-11 lipca br., po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią, odbyła  się Pomorska Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych, zorganizowana przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Patronat honorowy nad Wystawą objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda. Patronat medialny sprawowali Radio Kaszëbë, Radio Plus, portale internetowe: kościerski.info, kartuzy.info, Piękne Kaszuby oraz Kurier Kaszubski i Życie Kaszub.

Partnerami przy organizacji Wystawy były związki branżowe hodowców, w tym: Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Pomorski Związek Hodowców Bydła Mlecznego, Pomorski Związek Hodowców Koni, Regionalny Związek Hodowców Owiec i Kóz, Polski Związek Hodowców Alpak oraz Trójmiejski Związek Hodowców Gołębi Rasowych Ptaków Ozdobnych, Królików i Drobnych Zwierząt. Komisarzem Wystawy został Andrzej Derlecki – Prezes Pomorskiego Związku Hodowców Koni.

Wystawa w Lubaniu to dla hodowców wyjątkowa okazja do zaprezentowania swojego dorobku mieszkańcom województwa pomorskiego. Dla Ośrodka, lipcowa impreza była również okazją do sprawdzenia nowego ringu oraz trybun, które zostały po raz pierwszy oddane użytku uczestników. W sumie, podczas wystawy można było zobaczyć ok. 200 sztuk zwierząt hodowlanych.

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyły się jak zawsze konie, reprezentowane przez klacze oraz ogiery rasy polski koń zimnokrwisty. Zwycięzcami w rasie okazały się:

Odwiedzający mieli okazję obejrzeć dwie rasy owiec: pomorską oraz czarnogłówkę. Komisja w składzie: Zdzisław Tarasek i Andrzej Lipowski dokonała oceny oraz wyboru championów i vicechampionów. Laureaci to:

Bardzo dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających cieszyły się alpaki. Są to zwierzęta spokojne i przyjazne człowiekowi. Kontakt z nimi wpływa pozytywnie na dzieci. Dzięki temu, że nie wykazują agresji oraz dzięki swojemu niepospolitemu wyglądowi, wzbudzają dużą sympatię otoczenia.

Swoje zwierzęta zaprezentowali hodowcy: Anna Demkowicz-Czerwińska z Jankowa, Tomasz Lisewski z Żukczyn oraz Fundacja “Zdrowie na końskim grzbiecie” z Kalisk Kościerskich. W trakcie wystawy odbył się Konkurs pt. Miss Alpaka, podczas którego odwiedzający mogli oddać głos na ulubioną alpakę, wypełniając kartę do głosowania, która znajdowała się przy stanowiskach tych zwierząt. Faworytem zwiedzających okazał się CZARNY PIOTRUŚ (Fundacja „Zdrowie na końskim grzbiecie”), który zdobył tytuł MISSTER ALPAKA. Kolejny był KARMEL (Hodowca Anna Demkowicz-Czerwińska) zdobywca tytułu vice MISSTER ALPAKA.

Swój dorobek hodowlany prezentowało również 14 hodowców królików. Wystawa drobnego inwentarza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Umożliwiła ona wymianę doświadczeń odwiedzających z hodowcami, zawiązanie nowych kontaktów, a także niecodzienną możliwość podziwiania różnorodnych ras w jednym miejscu. Na Wystawie prezentowano rasy m.in. Belgijski Olbrzym Szary, Belgijski Olbrzym Biały, Baran Francuski Niebieski, Belgijski Olbrzym Żółty, Sallander, Karzełki barany, Olbrzym Srokacz Czarny, Kalifornijski Czarny, Nowozelandzki Biały, Nowozelandzki Czerwony, a także króliki miniaturowe.

Zwieńczeniem wystawy stał się, przeprowadzony w niedzielę, Konkurs Młodego Hodowcy, na którym prezentowanych było 10 cieląt, oprowadzanych przez dzieci hodowców tych pięknych zwierząt. Konkurs profesjonalnie oraz z humorem poprowadziła Ewelina Wolska dyrektor biura PZHBM w Gdańsku. W kilku słowach opowiedziała o zainteresowaniach i planach każdego dziecka, które prezentowało swojego cielaczka. Nie wybrano czempiona, wszystkie dzieci wraz ze swoimi cielętami zajęły I miejsca. Przy aplauzie licznie zebranej publiczności i fanfarach ogłosił to p. Janusz Armatowski wiceprzewodniczący PZHBM w Gdańsku.

Kulminacyjnym punktem programu było wręczanie licznych, ufundowanych przez sponsorów nagród, które otrzymało każde dziecko. A byli nimi i nagrody wręczali:

Po wręczeniu nagród odbyło się jeszcze losowanie dodatkowej nagrody, ufundowanej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Pruszczu Gdańskim. Z wdziękiem, losowania dokonał Wojtek, jedno z dzieci hodowców. Nagrodę wręczył reprezentujący KOWR Krzysztof Jaszczak.

Zwieńczeniem zmagań na ringu było wspólne zdjęcie uczestników konkursu wraz ze swoimi zwierzętami, sponsorów i organizatorów tego wspaniałego wydarzenia. 

Poniżej zamieszczamy listę hodowców – właścicieli zwierząt i dzieci prezentujących cielęta – uczestników Konkursu Młodego Hodowcy:

Młody Hodowca: Agata Dawidowska  10 lat, ciele:  VIKI

Młody Hodowca: Tymoteusz Dera  10 lat, ciele: AURORA

Młody Hodowca: Stanisław Domaszk 8 lat, ciele: BRDA, Wanda Domaszk 7 lat, ciele: NUBIRA

Młody Hodowca: Zofia Dysarz 6 lat, ciele: BIAŁA 9

Młody Hodowca: Leon Laska 9 lat, ciele: MALINKA

Młody Hodowca: Dorota Pardua  10 lat, ciele: KOMETA 91

Młody Hodowca: Natan Szwarc 7 lat, ciele: ALLESIA

Jak w latach poprzednich Wystawie towarzyszyły Targi. Ponad roczna przerwa spowodowana pandemią, obostrzenia, które zmieniły termin wystawy oraz krótki czas na jej organizację, dał się zauważyć w ilości firm prezentujących swoją ofertę. Pomimo licznych obaw przyjechało jednak do nas ok. 70 wystawców oraz handlowców. Nie zabrakło maszyn rolniczych, stoisk ogrodniczych, OZE, czy rzemiosła. Co było olbrzymim zaskoczeniem, nad wyraz dopisali odwiedzający, których szacujemy na 25 tys. osób. Każde stoisko targowe oraz każdy pokaz zwierząt odbywający się na ringu był oblegany przez widzów. Bardzo liczna frekwencja świadczyła o potrzebie spotkania się po tak długiej przerwie oraz o trafnie podjętej decyzji organizacji imprezy w zmienionym terminie po poluzowaniu obostrzeń. Znakomicie sprawdziła się również nowa infrastruktura wystawowa, która zauważalnie podwyższyła komfort prezentacji zwierząt oraz możliwość oglądania ich przez widzów.

Jarosław Cichocki

Dzień Pierwszy Wystawy

Dzień Drugi Wystawy