W dniach 11-12 września 2021 r., na terenie Oddziału Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu odbył się VI Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sztumskich – Wystawa Specjalistyczna. Wystawa była wspófinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Jej współorganizatorem był Pomorski Związek Hodowców Koni w Malborku, a dodatkowym partnerem Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich.
Celem operacji było przeszkolenie hodowców koni z zakresu oceny użytkowości koni sztumskich kwalifikowanych do programów ochrony zasobów genetycznych, ukazanie przez wystawców zwierząt postępu hodowlanego jako innowacyjnych, oryginalnych i nowatorskich rozwiązań w sektorze hodowli oraz nabycie wiedzy i umiejętności praktycznych związanych z hodowlą zwierząt i pracami hodowlanymi w gospodarstwie rolnym na przykładzie koni rasy polski koń zimnokrwisty w typie sztumskim przez uczestników konkursu „Młody hodowca”.
Działania przeprowadzone w ramach operacji:
1. VI Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sztumskich – Wystawa Specjalistyczna – ocena zwierząt według wzorców rasowych objętych ochroną zasobów genetycznych
W pierwszym dniu wystawy ocenie poddano 55 szt. koni, w tym: 18 szt. ogierów i 37 szt. klaczy zaprezentowanych przez 30 hodowców. Konie pokazywane były w ręku, w stępie i w kłusie po okręgu, w grupach i klasach: I – klacze roczne, II ogiery roczne, III – klacze 2-letnie, IV – ogiery 2-letnie. W ocenie indywidualnej uwzględniano takie cechy, jak: typ rasowy i płciowy, pokrój, stęp, kłus oraz wrażenie ogólne. Konie oceniała komisja w składzie: Michał Masłowski – główny specjalista Stadniny Koni Nowe Jankowice, Marek Morawiec – wieloletni dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Koni w Olsztynie oraz Jerzy Ożga – trener, Klub Jeździecki Buffalo Bill w Jantarze. W drugim dniu wystawy ogłoszono wyniki oceny koni, odbył się ich pokaz oraz wręczono nagrody czempionom, wiceczempionom, a także laureatom III miejsc w poszczególnych grupach i kategoriach.
Zdjęcie 1. Klacz MELUZYNA z nr 37 uzyskała tytuł czempiona w kategorii „Klacze dwuletnie” i czempiona wystawy (SUPERCZEMPIONA) w kategorii „Klacze sztumskie”, właściciel Pan Andrzej Stefański. Nagrodę w imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego wręczał Pan Ksawery Grubba-Szreder.
Zdjęcie 2. Ogier AMULET MK z nr 52 uzyskał tytuł czempiona w kategorii „Ogiery dwuletnie” i czempiona wystawy (SUPERCZEMPIONA) w kategorii „Ogiery sztumskie”, właściciel Pan Mariusz Kordek. Nagrodę w imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego wręczał Ksawery Grubba-Szreder, a także Ewa Szymańska – Zastępca Dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu oraz Wiesław Burzyński – Prezes Pomorskiej Izby Rolniczej.
Lista laureatów VI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Czempionatu Koni Sztumskich – Wystawy Specjalistycznej:
I. Klacze roczne
1. Czempion – klacz GRENADA RH, właściciel Rafał Hendzlik,
2. Wiceczempion – klacz ELLEANA, właściciel Bogusław Piontkowski,
3. III miejsce – klacz ELEGANTKA, właściciel Zbigniew Błaszkiewicz
II. Klacze dwuletnie
1. Czempion i Czempion Wystawy (SUPERCZEMPION) – klacz MELUZYNA, właściciel Andrzej Stefański,
2. Wiceczempion i Wiceczempion Wystawy (II SUPERCZEMPION) – klacz GORIA-KW, właściciel Krzysztof Wenski,
3. III miejsce – klacz GABONA, właściciel Rafał Okrzeja
III. Ogiery roczne
1. Czempion i Czempion Wystawy (SUPERCZEMPION) – klacz MELUZYNA, właściciel Andrzej Stefański,
2. Wiceczempion – ogier MODEL I, właściciel Dawid Skierka,
3. III miejsce – ogier TALAN, właściciel Tomasz Witka
IV. Ogiery dwuletnie
1. Czempion i Czempion Wystawy (SUPERCZEMPION) – ogier AMULET MK, właściciel Mariusz Kordek,
2. Wiceczempion i Wiceczempion Wystawy (II SUPERCZEMPION) – ogier ELLSAVO, właściciel Bogusław Piontkowski,
2. III miejsce – ogier EMILIO, właściciel Dawid Skierka
2. Warsztaty dla hodowców koni
Podczas warsztatów dr Grażyna Polak – Krajowy Koordynator ds. Zasobów Genetycznych Zwierząt z Instytutu Zootechniki – Państwowego Instytutu Badawczego w Balicach k. Krakowa w sposób wyczerpujący i fachowy przeprowadziła wykład pt. „Ocena użytkowości koni sztumskich kwalifikowanych do programów ochrony zasobów genetycznych w świetle finansowania z PROW”. Odbyła się również próba dzielności dla koni zgłaszanych do uczestnictwa w programie ochrony koni w typie sztumskim, która obejmowała próbę podnoszenia nóg oraz prezentację koni w ruchu – w stępie i kłusie oraz na „stój”. Spotkanie to było polem do merytorycznych dyskusji oraz wymiany doświadczeń. W warsztatach udział wzięło 30 hodowców koni.
Zdjęcie 3. Dr Grażyna Polak, Krajowy Koordynator ds. Zasobów Genetycznych Zwierząt
Zdjęcie 4. Uczestnicy warsztatów.
3. Konkurs „Młody hodowca”
W konkursie uczestniczyło 12 osób w wieku od 10 do 23 lat hobbystycznie bądź rodzinnie zajmujących się końmi. W ramach konkursu odbył się pokaz oprowadzania koni oraz jego oswojenia z uczestnikiem. W skład komisji konkursu weszli: Andrzej Kopczyk – Dyrektor Biura Pomorskiego Związku Hodowców Koni w Malborku, Wiesław Adam Jończyk – Inspektor d/s hodowli PZHK w Malborku oraz dr Grażyna Polak – Krajowy Koordynator ds. Zasobów Genetycznych Zwierząt. Oceniano umiejętności prezentacji koni w ręku, w stępie i w kłusie po okręgu. Następnie wyłoniono i nagrodzono laureata konkursu.
Zdjęcie 5. Ewa Szymańska – Zastępca Dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, laureat konkursu Natan Szwichtenberg z Wieżycy oraz Antoni Hajdaczuk – wieloletni Dyrektor Oddziału Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu.
Organizacja VI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Czempionatu Koni Sztumskich – Wystawy Specjalistycznej umożliwiła bardzo szerokiej grupie odbiorców zainteresowanych chowem i hodowlą rodzimych ras zwierząt, w tym głównie koni zimnokrwistych w typie sztumskim, obserwację zachowania zwierząt, zapoznanie z zasadami oceny wartości hodowlanej i użytkowej oraz zasadami wyboru najlepszych sztuk. Posłużyła wymianie praktycznej i aktualnej wiedzy oraz doświadczeń np. w zakresie prawidłowego chowu i hodowli, zoohigieny i użytkowania zwierząt gospodarskich, czego dobrym przykładem jest Konkurs „Młody hodowca”, a także upowszechnianiu nowych rozwiązań pomiędzy hodowcami, związkami hodowców, doradztwem, jednostkami naukowo-badawczymi a instytucjami sektora rolniczego. Ponadto warsztaty z zakresu oceny użytkowości koni sztumskich kwalifikowanych do programów ochrony zasobów genetycznych w świetle finansowania z PROW uświadomiły znaczenie doświadczalnictwa zootechnicznego w zakresie zachowania różnorodności genetycznej zwierząt gospodarskich.
Duże zaangażowanie partnerów KSOW, tj. PODR w Lubaniu oraz Pomorskiego Związku Hodowców Koni w Malborku przyczyniło się do pełnej i prawidłowej realizacji zadań objętych operacją, a tym samym do realizacji na wysokim poziomie celów operacji. Ponadto pełen profesjonalizm osób biorących udział w pracach komisji oceny koni oraz konkursu „Młody hodowca”, a także prowadzących warsztaty dla hodowców koni pozwolił na uzyskanie bardzo wysokiego poziomu merytorycznego oraz przyczynił się do niezwykle sprawnego przebiegu działań operacji.
Nieoceniony wkład w realizację operacji wniosły również służby weterynaryjne pełniące nadzór oraz opiekę weterynaryjną, pracownicy zapewniający całodobową opiekę i nadzór nad zwierzętami, pracownicy odpowiedzialni za przygotowanie i uprzątniecie wystawy oraz pracownicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Miłoradzu sprawujący ochronę terenu wystawienniczego poprzez zapewnienie bezpieczeństwa zwierząt i zwiedzających, w szczególności podczas oceny zwierząt oraz pokazu i nagradzania laureatów Wystawy.
Wszystkim osobom biorącym udział w realizacji niniejszej operacji składamy serdeczne podziękowanie.
Alicja Panimasz-Wolska