W związku z realizacją operacji w ramach podziałania 1.2 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”, w zakresie rolnictwa ekologicznego, który jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) rolnicy z województwa pomorskiego uczestniczyli w demonstracji „System całorocznego utrzymania bydła mięsnego na pastwisku”, promującego dobre praktyki innowacje stosowane w produkcji ekologicznej.
W ramach wspomnianej demonstracji rolnicy odbyli dwukrotną wizytę do gospodarstwa Pana Piotra Zdziarskiego, zlokalizowanego w miejscowości Łabiszyn Wieś, w województwie kujawsko-pomorskim
Gospodarstwo od 2000 roku objęte jest certyfikacją w zakresie rolnictwa ekologicznego. Specjalizuje się w hodowli bydła mięsnego ras Hereford, Angus, Limousine oraz mieszańców międzyrasowych. Stado podstawowe liczy ok 80 matek. Dodatkowo, w ramach gospodarstwa rodzinnego utrzymywana jest trzoda chlewna oraz drób. Państwo Zdziarscy są również właścicielami pierwszej ekologicznej masarni w Polsce o nazwie – Rolmięs.
Pan Piotr gospodaruje na 130 ha (30 ha TUZ i 120 ha GO). Wszystkie grunty orne oraz łąki stanowią bazę pokarmową dla utrzymywanych zwierząt. Żywienie pastwiskowe oraz paszami pozyskanymi z gospodarstwa pozwala na dobowe przyrosty opasów na poziomie 1,1 kg. Cielęta do 6-7 miesiąca życia przebywają z matkami. Jałówki przeznaczane są na remont stada lub na sprzedaż, byczki pozostawiane na opas a później trafiają do przetwórni znajdującej się przy gospodarstwie.
Wizyta pomorskich hodowców w Łabiszyńskim gospodarstwie była znakomitą okazją zdobycia wartościowych informacji i umiejętności, które będą mogli wykorzystać w swojej działalności. Osoby prowadzące szkolenie – Agnieszka Dobosz-Idzik, Piotr Zdziarski i Piotr Wójcik, wykazały duże zaangażowanie, przekazując wiedzę w ciekawy i zrozumiały sposób. Przedstawione tematy dotyczyły właściwego zarządzania stadem bydła mięsnego, racjonalnej gospodarki kwaterami pastwiskowymi oraz dobrostanu i profilaktyki zdrowotnej w stadzie utrzymywanym całorocznie na pastwisku.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie demonstracji. Mamy nadzieję, ze podobne inicjatywy pomogą w rozwoju ciągle mało popularnej ekologicznej hodowli zwierząt gospodarskich.
Opracował relację: Jarosław Cichocki, Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu
Opiekun naukowy demonstracji: dr hab. Piotr Wójcik, prof. IZ PIB
Opiekun doradca demonstracji: Agnieszka Dobosz-Idzik, Kujawsko- Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie