Już po raz trzynasty Oddział Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu zorganizował Wiosenne Targi Ogrodnicze, które na stałe zapisały się w kalendarzu imprez plenerowych, odbywających się w naszym regionie. Ich celem jest promocja firm branży ogrodniczej, nasiennej, rolno-spożywczej oraz instytucji działających na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich a także lokalnej przedsiębiorczości.

Patronat medialny nad targami sprawowali: Radio Plus, Dziennik Bałtycki, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEL.pl.

Tegoroczna edycja Targów, która odbyła się w dniach 20-21 kwietnia, zgromadziła 320 wystawców prezentujących niezwykle bogatą i zróżnicowaną ofertę. Największy blok stanowiło ogrodnictwo z 70 stanowiskami proponującymi drzewa oraz krzewy owocowe i ozdobne, nasiona, trawy, byliny, kwiaty do ogrodu i domu itp.

Aż 44 stanowiska poświęcone były przetwórstwu, w tym tradycyjnym wyrobom wędliniarskim przywiezionym z różnych regionów Polski i Litwy oraz serom tradycyjnym i twarogom. Można było tu również kupić pieczywo tradycyjne, miody, ciasta, potrawy tatarskie, soki, zioła, przyprawy, chleb ze smalcem itp.

Na targach nie zabrakło firm motoryzacyjnych wystawiających 8 marek samochodów, motocykli i quadów oraz stoisk związanych z ekologią i ochroną środowiska. W tym zakresie 10 firm prezentowało najnowsze rozwiązania dotyczące urządzeń fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii, oczyszczalni przydomowych i ekologicznych kotłów c.o.

W bloku instytucji okołorolniczych wystawiały się: ARiMR, WFOŚiGW, KRUS i PODR.

Na 28 stanowiskach można było znaleźć produkty uzupełniające szeroką ofertę ogrodniczą, w tym meble ogrodowe, wyroby z wikliny, fontanny, figury ogrodowe, doniczki, urządzenia rekreacyjne do ogrodu, sprzęt i urządzenia do pielęgnacji ogrodów oraz nawozy i środki ochrony roślin, ogrodzenia i pokrycia dachowe.

Wiosenne Targi Ogrodnicze to również impreza, na której staramy się upowszechniać rolniczy handel detaliczny. W tym roku do Starego Pola przyjechało 12 producentów miodów i innych produktów pszczelarskich, octów, olei, soków ekologicznych, serów, konfitur itp. Tradycyjnie też wystawiały się koła gospodyń wiejskich, oferujące pierogi, ciasta i inne potrawy regionalne.

Ofertę targową dopełniło 70 stoisk handlowych (tzw. manhattan) oraz gastronomia.

Stałym elementem Wiosennych Targów Ogrodniczych jest Wystawa Rzemiosła Artystycznego. Tegoroczna skupiła 35 twórców ludowych, którzy zaprezentowali m.in.: malarstwo, hafty, wyroby szydełkowe, rzeźbę w kamieniu i drewnie, wyroby z bursztynu i srebra, z wosku pszczelego, ceramikę i wyroby z drewna.

Z kolei wystawa gołębi i ptactwa ozdobnego oraz królików, która również co roku towarzyszy staropolskiej imprezie, zgromadziła 26 hodowców. Byli to przedstawiciele Malborskiego Stowarzyszenia Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego oraz wystawcy indywidualni, którzy zaprezentowali ciekawe okazy. Wystawa ta cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających, zarówno dzieci jak i dorosłych.

Dodatkowymi atrakcjami targowymi przeznaczonymi dla dzieci były: wesołe miasteczko oraz przejażdżki na kucykach.

Tegoroczne targi przebiegały przy wyjątkowo niekorzystnej pogodzie. Było bardzo zimno i na dodatek deszczowo. Pomimo tego goście dopisali, a wystawcy sprzedali dużo towaru. Szacujemy, że w ciągu dwóch dni naszą imprezę zwiedziło około 15 tysięcy osób.

Wszystkim wystawcom, którzy przyjęli zaproszenie na nasze Targi, serdecznie dziękuję za uczestnictwo i wytrwałość w tych trudnych warunkach. Dziękuję również pracownikom Oddziału PODR w Starym Polu i tym, którzy swoją pracą przyczynili się do organizacji i sprawnego przeprowadzenia XIII edycji Wiosennych Targów Ogrodniczych.

Adam Kopeć
Komisarz Targów

FOTORELACJA Z WIOSENNYCH TARGÓW OGRODNICZYCH 2024 PONIŻEJ