19 września 2021 r. w Lubaniu podczas XXIII Kaszubskiej Jesieni Rolniczej odbył się konkurs kulinarny pn. „Potrawy jarskie”, który zorganizował Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

Celem konkursu było wyłonienie najsmaczniejszej potrawy oraz aktywizacja i integracja organizacji pozarządowych.

Przedmiotem oceny były gotowe potrawy jarskie (potrawy z wyłączenie mięsa i ryb) i ich walory smakowe. Potrawy zgłoszone do konkursu były bardzo zróżnicowane od zup poczynając poprzez różnego rodzaju dania takie jak: falafele, gołąbki, pulpeciki, kotlety, krokiety, kopytka, pierogi, rolady, zawijane cukinie, które serwowane były zarówno na ciepło jak i na zimno.

Komisja konkursowa w składzie: przewodniczący Piotr Hałuszczak – Prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku oraz członkowie: Renata Wiczling z Pomorskiej Izby Rolniczej i Alicja Orłowska z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego  w Pruszczu Gdańskim – oceniała smak 12 potraw. Po ocenie i degustacji przyznała:

Sponsorami nagród byli: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku, Pomorska Izba Rolnicza oraz Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i serce włożone w przygotowanie dań konkursowych. Słowa podziękowania kierujemy również do członków komisji konkursowej za pracę społeczną i poświęcony czas.

Kilka słów o potrawach jarskich.

Kuchnia jarska nie była obca ludom słowiańskim i dominował głównie na terenach wiejskich aż do drugiej połowy XX wieku. Na przestrzeni wieków nasi przodkowie doceniali jej znaczenie, gdyż była dla nich jednocześnie pożywieniem i środkiem leczniczym. Tak więc współczesna kuchnia jarska jest powrotem do sprawdzonych przez naszych przodków nawyków żywieniowych, które znajdują potwierdzenie w obecnej piramidzie żywieniowej. Są to warianty potraw bazujące na tradycji i podstawowej produkcji rolniczej, zachęcające do oferowania żywności nieprzetworzonej i przetworzonej prosto z gospodarstw konsumentowi finalnemu.

Ewelina Szyc i Jarosław Trzebiatowski