Dnia 23 lutego br. odbyła się konferencja pt. „Uprawa warzyw a warunkowość i ekoschematy”. Spotkanie odbyło się w Kwidzyńskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, w miejscowości Górki, ale było również udostępnione wszystkim chętnym w formie online.
Konferencja rozpoczęła się prezentacją odmian warzyw rekomendowanych do uprawy w sezonie 2023 przez firmę Bejo Zaden, przeprowadzoną przez Łukasza Dulębę, przedstawiciela firmy Bejo Zaden na teren Polski Północnej. Prelegent przedstawił nowości odmianowe warzyw kapustnych, w tym: kapusty, brokuła i kalafiora oraz warzyw korzeniowych, w tym: marchwi typu nantejska, przeznaczonej na świeży rynek, jak również marchwi kolorowych – żółtej, purpurowej oraz białej, uprawianej z myślą o urozmaicaniu naszych stołów. Łukasz Dulęba przedstawił też odmiany: selerów, pietruszki, buraka ćwikłowego – białego, żółtego i multiucolor oraz cebuli odmian: Hyfive, Hysinger, Red Ray – przeznaczonych na świeży rynek; Crockett – przeznaczonej do przechowywania: Elemant, Olympic, Bridger – żółtej; Red Spring – czerwonej oraz szalotki. Wykładowca omówił także korzyści, jakie płyną z użycia nasion podkiełkowanych np. marchwi oraz sadzenia cebuli z dymki. Różnorodność proponowanych odmian na pewno zaspokoi wymagania każdego konsumenta, a jakość i uzyskany plon z nasion firmy Bejo Zaden każdego producenta warzyw.
Kolejny temat zatytułowany „Nie tylko nawożenie” przedstawił Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland. W pierwszej części swojego wystąpienia zaprezentował dane dotyczące importu i exportu warzyw świeżych i schłodzonych (marchwi i cebuli) oraz zestawienia cen, po jakich wyeksportowaliśmy i zaimportowaliśmy warzywa do poszczególnych krajów, głównie europejskich. W drugiej części skupił się na charakterystyce zapotrzebowania warzyw na poszczególne składniki pokarmowe, określił sposób obliczenia zapotrzebowania warzyw na te składniki, w zależności od tego, czy mamy do czynienia z próbą ogrodniczą czy warzywniczą. Przedstawił też sposób wyliczenia ceny składnika w nawozie oraz podał charakterystyki nawozów znajdujących się w ofercie firmy Yara, ich przyswajalność, szybkość działania i efektywność w odżywianiu dla roślin, takich jak: Yara Tetra Calcinit, Yara Mila Complex, Unika Calcium, Yara Liva Tropicote, Yara Liva Nitrabor.
Wykład dotyczący ochrony warzyw przedstawił Piotr Borczyński z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. W trakcie wykładu scharakteryzowane zostały najważniejsze choroby i szkodniki kalafiora, brokułu i warzyw korzeniowych oraz sposób ochrony przed nimi. Prelegent szczególnie dużo czasu poświęcił na scharakteryzowanie walki ze śmietką kapuścianą, w zależności od fazy rozwojowej owada oraz ilości pokoleń. Zwrócił uwagę na walkę z mączlikiem warzywnym i tantnisiem. Podał niekonwencjonalne sposoby walki z bakteriozami przy pomocy środków zawierających chlor.
Z kolei Monika Ciszek, pracownik ARMiR w Gdyni, zaprezentowała nowe zasady przyznawania dopłat. W wystąpieniu pt. „Podstawy warunkowości oraz systemu płatności w ramach ekoschematów w ramach WPR 2023-2027” omówiła system zielonej architektury, czyli wymogi obowiązkowe, system warunkowości oraz system rocznych, dobrowolnych zachęt – ekoschemtów i wieloletnich zobowiązań pro-środowiskowych realizowanych w ramach II filara WPR (płatności ekologiczne, płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne).
Scharakteryzowała osobę rolnika, któremu będą się należały dopłaty oraz wsparcie dochodów związane z wielkością produkcji i poszczególnych upraw. Omówiła wsparcie do dobrostanu zwierząt z uwzględnieniem nowych gatunków zwierząt.
Podsumowanie nowego systemu dopłat dokonała pani Dorota Zalewska z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Kwidzynie, która zwróciła uwagę na problemy ze spełnieniem warunkowości przez gospodarstwa warzywnicze i zakwalifikowaniem się tychże do dopłat. Podała ekoschematy, z których takie gospodarstwa mogłyby skorzystać.
Ostatnim referat pt. „Uprawa warzyw w technologii Procam z uwzględnieniem rozwiązań biologicznych” wygłosili: przedstawiciel firmy Procam – Michał Karpiński oraz Paweł Domżalski z firmy Bio-Lider.
Michał Karpiński scharakteryzował sposób działania substancji czynnych w fungicydach oraz sposób działania insektycydów na owady. Podał drogi działania i zwalczania zachwaszczenia w uprawach. Zaprezentował programy ochrony warzyw za pomocą środków ochrony roślin znajdujących się w ofercie firmy Procam. Podał również sposoby i preparaty przeznaczone do nawożenia dolistnego warzyw. Następnie Paweł Domżalski omówił produkty firmy Bio-Lider dostępne w sieci Procam. Są to produkty stymulujące wzrost roślin: imProver, AzotoPower, FosforPower, biologiczne zaprawy nasienne SuperPower, seria zwalczająca szkodniki roślin, czyli OstriniaStop, NicienieStop i DeliaStop. Wszystkie preparaty biologiczne firmy mają certyfikaty uprawniające do stosowania w gospodarstwach ekologicznych.
Do pobrania: