NGT to nie GMO!
18 października 2024 roku w siedzibie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu odbyła się konferencja pt. „Nowe Techniki Genomowe (NGT)”. Celem spotkania było przekazanie i poszerzenie wiedzy na temat nowych technik genomowych oraz przedstawienie priorytetów, którymi będzie się kierować Polska podczas prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Takie wydarzenia są niezwykle ważne, bo wciąż wiele osób myli produkty NGT z GMO.
Produkty NGT (Nowe Techniki Genomowe) i GMO (Genetycznie Modyfikowane Organizmy) różnią się zarówno technologią modyfikacji genetycznej, jak i podejściem regulacyjnym. Produkty GMO powstają w wyniku wprowadzenia obcych genów z innych gatunków, co powoduje zmiany w cechach organizmu. Z kolei produkty NGT powstają przy użyciu nowoczesnych technik, które pozwalają na precyzyjne modyfikacje genomu bez wprowadzania obcych genów. Dzięki temu NGT są często postrzegane jako bardziej naturalne, ponieważ wprowadzone zmiany mogłyby zajść w przyrodzie w wyniku mutacji.
W ramach wydarzenia odbyły się są dwa wykłady. Do każdego z omawianych tematów uczestniczy mieli szereg pytań, co zakończyło się ogólną dyskusją.
Konferencję otworzył Aleksander Mach, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. W swoim wystąpieniu przedstawił prelegentów i przywitał zgromadzonych gości, a także podkreślił znaczenie rozszerzania wiedzy w obszarze NGT.
Pierwszym prelegentem był prof. dr hab. Janusz Zimny z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin-PIB w Radzikowie, który wygłosił wykład pt. „Nowe Techniki Genomowe – perspektywy dla rolnictwa”. Omówił temat NGT od strony naukowej: przedstawił czym są nowe techniki genomowe, czym różnią się od GMO oraz jak można je wykorzystać w rolnictwie.
Kolejną prelegentką była Małgorzata Woźniak, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Białkowego i Roślinnych Zasobów Genowych w Departamencie Hodowli i Ochrony Roślin w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która wygłosiła wykład „Projekt przepisów dot. roślin otrzymanych za pomocą nowych Technik Genomowych z perspektywy zbliżającej się polskiej Prezydencji”. Zaprezentowała w nim najważniejsze zapisy projektu rozporządzenia UE w sprawie NGT oraz nakreśliła główne cele, do których będzie dążyć Polska podczas przewodnictwa w Radzie UE.
Konferencja wzbudziła duże zainteresowanie gromadząc rolników, doradców rolniczych oraz przedstawicieli wielu instytucji związanych z rolnictwem.
Serdecznie dziękujemy prelegentom oraz uczestnikom za obecność i zaangażowanie. Zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez PODR w Lubaniu.
Opracowała: Marta Fiałkowska
Zdjęcia: Paweł Jankowski