Przejdź do treści
Szukaj

W dniu 20 marca 2025 r. w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu odbyła się 3 edycja konferencji pn. „Działalność KGW w praktyce – wymogi formalno-prawne i bezpieczeństwo żywności”. Konferencja została zorganizowana przez Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich ze względu na duże zainteresowanie KGW tematyką konferencji. Pierwsza z nich odbyła się 12 lutego br. w PODR w Lubaniu, a druga  18 marca br. w Oddziale PODR w Starym Polu.

Konferencję w PODR w Lubaniu otworzył Aleksander Mach dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Dyrektor powitał wszystkich uczestników oraz wygłosił krótki wykład na temat działalności KGW w woj. pomorskim. W dniu 18 marca 2025 r. konferencję w Oddziale PODR w Starym Polu otworzyła Karolina Wróbel  zastępca dyrektora.

Na konferencję przybyli przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń oraz instytucji okołorolniczych.

Po otwarciu konferencji został omówiony temat bezpieczeństwa żywności przygotowany przez Panią Reginę Szymańską – Kierownik Oddziału Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Informacje dotyczące zmian w ustawie o KGW jak również temat wydatkowania i rozliczania pomocy finansowej dla KGW przedstawiła p. Izabela Itrich-Hopa – Kierownik Biura Rejestracji Zwierząt Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Pomorskiego Oddziału Regionalnego w Gdyni.

Przedstawiciele Biura Kontroli na Miejscu ARiMR Pomorskiego Oddziału Regionalnego w Gdyni – p. Marta Rychert oraz p. Kamil Kacprzak omówili wymogi formalne kontroli wykonywanej przez Biuro Kontroli na Miejscu w kołach gospodyń wiejskich.

Wykład związanym z rozliczeniem podatku dochodowego od sposób prawnych poprowadził Pan Piotr Hałuszczak – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku.

Pan Adam Wysocki przedstawiciel Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich przedstawił rolę KGW w lokalnej społeczności. Dodatkowo na konferencji w Starym Polu p. Karolina Pluta broker innowacji omówiła zasady naboru w interwencji 13.5 Współpraca Grup Operacyjnych EPI – innowacje w rolnictwie.

Serdecznie dziękujemy prelegentom za przeprowadzenie wykładów. Dziękujemy również uczestnikom za liczne przybycie na konferencje w Starym Polu i Lubaniu.

Opracowały: Ewelina Szyc, Agnieszka Rojewska, Agnieszka Pestka

LUBAŃ 20.03.2025 r.

Stare Pole, 18.03.2025 r.