W dniu 15 listopada 2024 r. w Oddziale Stare Pole Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu odbyła się konferencja pt. „Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych sposobem na oszczędzanie energii i ochronę środowiska”.
Konferencję otworzył Adam Klimczak – zastępca dyrektora PODR w Lubaniu. W swoim wystąpieniu podkreślił, że stało się już naszą tradycją coroczne organizowanie w Starym Polu konferencji poświęconej odnawialnym źródłom energii w rolnictwie. Temat ten jest wciąż bardzo aktualny, a w ostatnich latach szczególnie nabiera znaczenia. Wynika to z faktu, że większość państw członkowskich UE była i jest ciągle uzależniona od importu surowców energetycznych spoza swoich granic. Dotyczy to także Polski. W obecnej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej jest to bardzo niepokojące zjawisko. Trzeba też pamiętać o kwestiach związanych ze środowiskiem naturalnym i zmianami klimatu.
W związku z tym, zarówno w całej UE, jak i w Polsce, kładzie się duży nacisk na rozwój odnawialnych źródeł energii i zwiększenie ich udziału w końcowym zużyciu energii. W przypadku UE udział energii z OZE w 2004 r. wynosił 9,6%, a w 2022 r. wzrósł do 23,0%. Z w przypadku Polski był to wzrost odpowiednio z 6,9% do 16,9%. Dlatego wszelkie działania zmierzające do instalowania urządzeń odnawialnych źródeł są niezmiernie cenne.
Pierwszy wykład pt. „Odnawialne źródła energii w Polsce na tle Unii Europejskiej” wygłosił prof. dr hab. inż. Mariusz Stolarski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Mówił na temat pozyskiwania energii pierwotnej, jej eksporcie i imporcie, a także poruszył problem uzależnienia naszego kraju i UE od importu energii. W dalszej części wystąpienia przedstawił strukturę produkcji oraz zużycia energii w Polsce i Unii Europejskiej, w tym udział energii odnawialnej. Znaczną część wykładu poświęcił instalacjom do wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł dostępnych w Polsce. Na zakończenie wystąpienia podał przykłady wykorzystania wodoru jako potencjalnego paliwa przyszłości.
Kolejny temat poruszony przez profesora Mariusza Stolarskiego dotyczył „Lokalnych biorafinerii jako elementów gospodarki o obiegu zamkniętym – projekt TeBiCE”. W tym zakresie prelegent przedstawił zagospodarowanie odpadów z produkcji rolniczej i przemysłu rolno-spożywczego w biogazowniach rolniczych. Nowy pilotażowy projekt, w którym udział bierze Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, zakłada wykorzystanie pozostałości roślinnych z rolnictwa i przemysłu spożywczego do hodowli owadów w celu produkcji wysokiej jakości białka i tłuszczu zwierzęcego oraz ich dalszego przetwarzania na żywność i pasze dla zwierząt (głównie). Profesor podał przykłady technologii o małej skali produkcji owadów oraz dużej skali przemysłowej w innych krajach.
Temat „Wsparcie finansowe inwestycji energetycznych” omówił Marcin Gregorowicz, kierownik Działu Doradców Energetycznych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W swoim wystąpieniu przedstawił programy wspierające montaż instalacji odnawialnych źródeł energii dostępnych w ofercie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i innych źródeł. Wymienił programy skierowane do osób fizycznych – mieszkańców miast i obszarów wiejskich między innymi: Ciepłe Mieszkanie, Moje Ciepło, Czyste Powietrze (kolejna edycja), Mój Prąd (edycja 6.0), Moja Elektrownia Wiatrowa (nowość). Prelegent skupił się głównie na programach skierowanych do rolników, takich jak: Agroenergia – planowany kolejny nabór i Energia dla Wsi. Celem wszystkich programów jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych, a przez to wpływ na ochronę środowiska i klimatu. Kończąc wystąpienie, Marcin Gregorowicz zaprosił osoby zainteresowane OZE do współpracy w ramach projektu Doradztwa Energetycznego prowadzonego przez WFOŚiGW.
Kolejny temat pt. „Zielone finansowanie. Ekologiczna oferta kredytowa BOŚ Banku” – omówiła Iwona Szakiewicz-Gęsina, Dyrektor Oddziału Banku Ochrony Środowiska w Elblągu. Przedstawiła osiągnięcia Banku w jego ponad 30-letnim okresie działalności. Zaprezentowała także bardzo szeroką ofertę różnych produktów – kredytów finansujących montaż różnych instalacji odnawialnych źródeł energii. BOŚ Bank jako polski EkoBank zajmuje się szerokim finansowanie inwestycji, których celem jest ochrona środowiska zarówno realizowanych przez osoby fizyczne, jak i przez firmy, instytucje czy samorządy lokalne.
Temat „Przydomowe elektrownie wiatrowe z dofinansowaniem do 47.000 zł z programu Moja Elektrownia Wiatrowa” zaprezentował Dariusz Stykuć z Endor Power Sp. z o.o. Gdańsk. Prelegent przedstawił możliwości skorzystania z nowego programu współfinansującego wykorzystanie wiatru do produkcji energii elektrycznej, poprzez budowę małych elektrowni z programu Moja Elektrownia Wiatrowa, a także aspekty techniczne budowy wiatraków, wymagania prawne i budowlane przy takich inwestycjach w zależności od ich mocy i usytuowania, na dachu obiektów lub na gruncie.
„Magazyny energii. Zalety oraz warunki magazynowania energii w gospodarstwach domowych” omówił Karol Werra z firmy instalującej odnawialne źródła energii EKOTEC z Baldramu koło Kwidzyna. W swoim wystąpieniu zaprezentował przykłady nowoczesnych rozwiązań systemów magazynów energii, ich zalety oraz warunki magazynowania energii w gospodarstwach domowych. W prezentacji znalazły się informacje m.in. nt. głównych trybów pracy magazynu energii, schematu jego budowy i efektywności wykorzystania. Magazyny mają obecnie szczególne znaczenie, ponieważ niektóre nowe programy wspierające budowę instalacji OZE muszą być zintegrowane z magazynami energii, w celu zwiększenia autokonsumpcji zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej.
Ostatnim wykładowcą była Katarzyna Mirowska również z firmy EKOTEC z Baldramu koło Kwidzyna, która zaprezentowała temat „Pompy ciepła – propanowe”. W swoim wystąpieniu przedstawiła zasadę działania nowoczesnych pomp ciepła powietrze-woda z użyciem czynnika R290 – Propan. Omówiła zasady doboru pomp ciepła, przedstawiła generację nowoczesnych pomp ciepła formy Panasonic wykorzystujących ten czynnik i podała, czym się one wyróżniają. Zaprezentowała również przykładowe realizacje pomp ciepła.
Serdecznie dziękujemy prelegentom i jednocześnie sponsorom za interesujące wykłady, które spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy. W konferencji uczestniczyło łącznie 130 osób (stacjonarnie i online), w tym: rolnicy, młodzież szkół rolniczych, przedstawiciele samorządów, firm, instytucji współpracujących z rolnikami oraz doradcy.
Mamy nadzieję, że szczegółowe przedstawienie zagadnień związanych z odnawialnymi źródłami energii przyczyni się nie tylko do ich popularyzacji w naszym regionie, ale przede wszystkim zwiększy liczbę tych instalacji, co wpłynie na ochronę środowiska, poprawi efektywność energetyczną i przyniesie korzyści inwestorom.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konferencji i zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Materiały z konferencji dostępne są na stronie:
www.podr.pl – zakładka – dla rolnika/wydawnictwa/materiały-konferencyjne
Adam Kopeć