11 grudnia 2024 r. Oddział Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu zorganizował doroczną konferencję pt. „Aktualne zagadnienia dotyczące technologii produkcji oraz rynku zbóż i oleistych”.
Celem konferencji było podsumowanie minionego sezonu uprawowego oraz zaprezentowanie nowych rozwiązań technologicznych i agrotechnicznych w uprawie zbóż i rzepaku.
Stare Pole znajduje się na Żuławach, które słyną z wysokiej produkcji zarówno zbóż, szczególnie pszenicy ozimej, jak i rzepaku. Osiąganiu wysokich plonów ziarna bardzo dobrej jakości sprzyjają z pewnością korzystne warunki naturalne, w szczególności urodzajne gleby żuławskie i łagodny klimat. Ale niemniej ważne są wiedza i doświadczenie pracujących tu rolników, którzy stale doskonalą swoje umiejętności i regularnie uczestniczą w różnego rodzaju szkoleniach. W konferencji udział wzięli rolnicy z terenu Żuław i Powiśla oraz przedstawiciele firm i instytucji obsługujących rolnictwo.
Konferencję otworzył Dyrektor Oddział PODR w Starym Polu Marek Turlej, który przywitał wykładowców, sponsorów oraz licznie przybyłych rolników.
Pierwszym wykładowcą byłJerzy Tchórzewski, przedstawiciel Limagrain Polska Sp. z o.o. Zaprezentował on nowości odmianowe zbóż, rzepaku i kukurydzy. W swoim wystąpieniu przedstawił informacje na temat plonowania poszczególnych odmian a także wykorzystania przez nie nawożenia azotowego, odporności na trudne warunki pogodowe oraz choroby i szkodniki. „Pojawiają się u nas patogeny, z którymi nie mieliśmy wcześniej do czynienia, jednak ocieplenie klimatu powoduje, że trafiają one do nas z zachodu i południa Europy” – mówił. Prelegent opowiedział także o ciekawym doświadczeniu, polegającym na wprowadzeniu do uprawy rzepaku wsiewek roślin, które odstraszają szkodniki rzepaku (np. kozieradka). Wsiewki są konkurencją dla chwastów, przez co w doświadczeniu nie były stosowane herbicydy. Brak zabiegów herbicydowych na chwasty dwuliścienne spowodował lepszy wzrost roślin rzepaku.
Nawiązaniem do poprzedniego tematu było wystąpienie Pana Sebastiana Zwierza, głównego specjalisty ds. technologii produkcji i rynków zbóż i rzepaku oraz grup producentów rolnych w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Starym Polu. Przedstawił on wyniki plonowania pszenic w doświadczeniach PDO (Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego). To bardzo ważne informacje, pokazujące jak sprawdzają się poszczególne odmiany pszenic ozimych w warunkach województwa pomorskiego. Przedstawił także kierunki zmian w technologii produkcji roślinnej oraz agrotechniczne uwarunkowania produkcji pszenicy ozimej. W swoim wystąpieniu skupił się na wynikach uzyskanych w Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian w Lisewie Malborskim, gdzie warunki uprawy najbardziej odpowiadają warunkom Żuław i Powiśla.
Rolnicy często borykają się z problemem trudnych chwastów jednoliściennych w pszenicy ozimej. O tym, jak skutecznie je zwalczać mówił Jacek Piwowar z firmy Agromix Roman Szewczyk, Niepołomice. Zwrócił on uwagę na wpływ uprawy bezorkowej na występowanie chwastów, szczególnie wyczyńca polnego. Dodatkowo chwasty uodparniają się na herbicydy, przez co zabiegi ochrony, zwłaszcza wiosenne są mniej skuteczne. Rozwiązaniem jest odpowiedni dobór substancji czynnych, termin wykonania zabiegu oraz właściwe wykonanie innych zabiegów agrotechnicznych.
Rozwiązania cyfrowe są coraz częściej wykorzystywane w rolnictwie, dlatego w czasie konferencji nie mogło zabraknąć informacji na ten temat. Wykład pt. Rolnictwo precyzyjne 4.0 GPS Pilot, zarządzanie danymi. Oferta handlowa maszyn do uprawy i siewu zbóż, rzepaku i kukurydzy przedstawił Marcin Tabor z firmy AGRIMASZ Sp. z o.o., Fiszewo. Po krótkiej prezentacji oferty firmy wykładowca omówił zagadnienia z zakresu rolnictwa precyzyjnego, czyli wykorzystania nowoczesnych technologii w rolnictwie, w celu uzyskania większego dochodu z hektara uprawy. Rolnictwo precyzyjne to nie tylko systemy prowadzenia maszyn, to także kartografia plonowania (mapowanie plonu) czy mapy aplikacyjne (zmienne dawkowanie) oraz wirtualne systemy zarządzania gospodarstwem (np. flotą maszyn). Wykładowca przedstawił oszczędności i wymierne korzyści finansowe, wynikające ze stosowania systemów rolnictwa precyzyjnego.
Clou konferencji był wykład prof. UPP dr hab. Witolda Szczepaniaka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, pt. Optymalizacja wykorzystania azotu w uprawie rzepaku ozimego. W swoim wystąpieniu przedstawił on czynniki wpływające na efektywność nawożenia azotem. Azot będzie efektywny kiedy zadbamy o pobieranie składnika z gleby i przetwarzanie go w roślinie. Pobranie składnika zależy od jego dostępności w glebie (N mineralnego – konieczna analiza gleby), szybkości uwalniania się azotu, warunków pobierania (gleba, system korzeniowy). Następnie wykładowca skupił się na tym, co przed nami, czyli wiosennym nawożeniu azotem. Powinno być przeprowadzone pod realnie oszacowany plon roślin. Ma na to wpływ m. in. jesienne odżywienie roślin. Na koniec omówione zostało odżywienie roślin przez liście, jako cenne uzupełnienie nawożenia doglebowego. Jest to zabieg, który często ratuje plon rzepaku. Podczas całego wystąpienia wykładowca podkreślał, „jak ważne jest zrozumienie rośliny – co i kiedy ona potrzebuje”.
Wykładom towarzyszył pokaz maszyn i narzędzi do siewu oraz uprawy gleby, przygotowany przez firmę AGRIMASZ Sp. z o.o. z Fiszewa
Sponsorami konferencji byli:
- Limagrain Polska Sp. z o.o.,
- Agromix Roman Szewczyk, Niepołomice,
- AGRIMASZ Sp. z o.o., Fiszewo
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konferencji, w szczególności prelegentom i sponsorom. Zapraszamy na kolejne wydarzenia, które zaplanowaliśmy dla Państwa w 2025 r.