W dniach 7-8 września br. odbyły się 29. Jesienne Targi Ogrodnicze w Starym Polu. Organizatorem imprezy był Oddział Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu. Patronat honorowy nad targami sprawowali: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Czesław Siekierski, Wojewoda Pomorski – Beata Rutkiewicz oraz Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk. Patronat medialny nad targami sprawowali: Radio Plus, Dziennik Bałtycki, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEL.pl.
Jesienne Targi Ogrodnicze są stałym punktem kalendarza imprez plenerowych organizowanych w naszym regionie. Ich celem jest promocja firm branży ogrodniczej, nasiennej, rolno-spożywczej oraz instytucji działających na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich, a także lokalnej przedsiębiorczości.
W tej edycji Targów uczestniczyło ok. 300 wystawców reprezentujących:
– ogrodnictwo – 61 stanowisk,
– przetwórstwo – 39 stanowisk,
– instytucje – 9 stanowisk,
– różne – 27 stanowisk (meble ogrodowe, wyroby z wikliny, figury ogrodowe, fontanny, urządzenia rekreacyjne do ogrodu, narzędzia, nawozy, ryby do stawów),
– salony samochodowe – 2 stanowiska,
– ekologia – 5 stanowisk,
– budownictwo – 3 stanowiska,
– wystawa rzemiosła i rękodzieła – 25 stanowisk,
– rolniczy handel detaliczny RHD – 11 stanowisk,
– koła gospodyń wiejskich – 11 kół,
– gastronomia, lody, gofry – 2 stanowiska,
– kiermasz handlowy – 70 stanowisk.
Jesiennym Targom Ogrodniczym towarzyszyła wystawa gołębi, ptactwa ozdobnego oraz królików. Uczestniczyło w niej 28 hodowców. Byli to przedstawiciele Malborskiego Stowarzyszenia Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego oraz wystawcy indywidualni. W bieżącym roku wystawę zwierząt wzbogacili hodowcy alpak. Zaprezentowały się dwie hodowle z sześcioma alpakami. Wszystkie zwierzęta cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających. Dzieci mogły ponadto korzystać z zabawy w wesołym miasteczku oraz z przejażdżek na kucykach.
W niedzielę odbył się Staropolski Przegląd Piosenki Biesiadnej, który kolejny raz przebiegał pod hasłem „Muzyka łączy pokolenia”. Dzięki temu wszyscy nasi goście mieli okazję posłuchać zarówno utworów ludowych i biesiadnych, jak również rytmicznych występów dziecięcych i młodzieżowych. Na scenie zaprezentowały się zespoły z Pomorza, Żuław, Powiśla i Warmii, w tym: Zespół „Marezianki” z Marezy, Koło Gospodyń Wiejskich „Chochla i Warząchew” ze Sztutowa, „Nutki Szczęścia” z Malborka, Studio Artystyczne Katarzyny Panicz „Szalone” i „Szalone Małolaty” z Elbląga, Zespół Wokalno-Muzyczny, Kapela ,,Sztama” z Jelonek, Zespół Ludowy ,,Wesoła Gromadka” z Tychnów oraz solistka Joanna Sadowska ze Starego Pola.
Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali dyplomy i nagrody od Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Były też nagrody dodatkowe przyznane przez sponsorów tegorocznej edycji wydarzenia, w tym: Starostę Powiatu Malborskiego, Wójta Gminy Stare Pole, Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Malborku, Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Nowym Stawie, Pomorską Izbę Rolniczą i Urząd Statystyczny w Gdańsku.
W bieżącym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, gościliśmy Okręgową Spółdzielnię Mleczarską „Maluta” z Nowego Dworu Gdańskiego, która była organizatorem kolejnej edycji „Żuławskiego Święta Mleka”. Cel tej imprezy to popularyzacja spożywania mleka i produktów mlecznych. W programie, oprócz degustacji wyrobów mleczarskich, znalazły się liczne konkursy z nagrodami o tematyce mleczarskiej. Dodatkową atrakcją tego wydarzenia były występy zespołów: Łobuzy i „Kids Rock”.
Podczas Targów rozstrzygnięto trzy konkursy targowe. W kategorii „Walory marketingowe stoiska” wyróżniona została: FIRMA „PESTAR” Sp. z o.o. ze Starogardu Gdańskiego. Wyróżnienie przyznano za organizację stoiska, szeroką reklamę, różnorodną gamę produktów do pielęgnacji ogrodów oraz duży wybór sprzętu ogrodniczego i czyszczącego. W kategorii „Innowacyjny produkt sprzyjający ochronie środowiska” wyróżniona została: KOPALNIA WĘGLA BRUNATNEGO „SIENIAWA” Sp. z o.o. z Łagowa Lubuskiego za FLORAHUMUS – ekologiczny stymulator wzrostu na bazie kwasów humusowych stosowany w uprawach ogrodniczych i rolniczych. Laureatem konkursu w kategorii „Spożywczy produkt regionalny lub tradycyjny został STANISŁAW KOZA Z MSZANY DOLNEJ prezentujący bogaty asortyment góralskich serów tradycyjnych z mleka krowiego i owczego (w tym oscypki).
Tegorocznej edycji targów towarzyszyła przepiękna, upalna pogoda, co na pewno przyczyniło się do wysokiej frekwencji zwiedzających. Z tego faktu zadowoleni byli nasi wystawcy. Z informacji jakie przekazali, wiadomo, że ci, którzy odwiedzili nasze targi, przybywali do Starego Pola z konkretnym celem nabycia roślin, produktów spożywczych lub innych towarów. Dlatego większość gości opuściła tereny wystawowe z dużymi zakupami, w tym głównie z roślinami ozdobnymi i owocowymi, krzewami, kwiatami, które z pewnością wzbogacą i upiększą okoliczne ogrody, działki, posesje i mieszkania. Szacujemy, że tegoroczne targi w Starym Polu odwiedziło około 13 tysięcy osób.
Wszystkim sponsorom składamy serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe i rzeczowe. Dziękujemy również wszystkim tym, którzy swoją pracą przyczynili się do organizacji i sprawnego przeprowadzenia targów i imprez towarzyszących.
Adam Kopeć – Komisarz Targów