Szukaj

Celem operacji była pomoc w utworzeniu potencjalnej grupy operacyjnej, która działałaby w obszarze innowacyjnych metod przetwórstwa i tworzenia krótkich łańcuchów dostaw. Warsztaty dały szansę stworzenia wspólnej płaszczyzny do zdobycia fachowej wiedzy w zakresie przetwórstwa tradycyjnej żywności oraz integracji i tworzenia sieci kontaktów pomiędzy pomorskimi producentami, stowarzyszeniami i Kołami Gospodyń Wiejskich. Zintegrowane środowisko wiejskie będzie doskonałym narzędziem do promocji krótkich łańcuchów dostaw, przetwórstwa żywności i wpierania inicjatyw takich jak “Od pola do stołu”.

Warsztaty zrealizowane w ramach operacji odbyły się 19 sierpnia 2024 r. w Zespole Szkół Technicznych im. M. Rataja w Rusocinie. Kolejne miały miejsce 20 sierpnia 2024 r. w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Kościerzynie oraz 10 września 2024 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Tczewie. W każdym z warsztatów udział wzięło 12 osób. Osoby biorące udział w warsztatach były członkami Kół Gospodyń Wiejskich/stowarzyszeń, prowadziły własne gospodarstwo rolne lub zamieszkiwały tereny wiejskie.

Pierwsze dwa warsztaty poprowadził kucharz, pan Przemysław Zwański. Prowadzący jest laureatem i sędzią wielu kulinarnych konkursów, członkiem zarządu Polskiego oddziału Europejskiego Stowarzyszenia Kucharzy oraz miał przyjemność uczyć się i gotować u boku takich sław jak Kurt Scheller, Jean Bos czy Pascal Brodnicki.

Ostatnie warsztaty zostały poprowadzone przez panią Joannę Lubińską, która jest absolwentką Akademii Rolniczo – Technicznej w Olsztynie na wydziale Nauki o Żywności oraz Akademii Morskiej w Gdyni. Pani Joanna, od ponad 20 lat pracuje w Zespole Szkól Ekonomicznych w Tczewie jako nauczyciel przedmiotów zawodowych gastronomiczno-hotelarskich, gdzie przygotowuje uczniów nie tylko do zdania egzaminów, ale też do konkursów gastronomicznych m.in ogólnopolskiego “Bitwa na drobiowe smaki”.

Każdy z uczestników przygotował na warsztatach trzy dania:

  1. Świeży ser krowi z żurawiną
  2. Dorsza sous-vide na risotto z cebulą i kurkami
  3. Kaszak z kaszy jaglanej

Prowadzący, w sposób wyczerpujący opisali metodę przygotowania poszczególnych dań , a także szczegółowo odpowiadali na pytania zadawane przez słuchaczy. W trakcie warsztatów uczestnicy poznali innowacyjne i nowoczesne podejście do typowego gotowania czy przetwórstwa. Każda z osób biorących udział w warsztatach dowiedziała się, jak przygotować wędzony ser bez użycia specjalistycznej wędzarki, w jaki sposób można przygotować mięso czy rybę domową metodą sous-vide oraz poznała sposób na nieoczywisty deser ze zwykłej kaszy jaglanej. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał publikację opisującą innowacyjne metody produkcji i przetwórstwa.

Warsztaty „Od pola do stołu – innowacje w rozwoju pomorskiej wsi” okazały się cennym doświadczeniem dla osób należących do KGW oraz Stowarzyszeń. Były płaszczyzną, na której poszerzyły się zdolności i wiedza kulinarna uczestników oraz dały możliwość nawiązania nowej sieci współpracy.

RUSOCIN – 19 sierpnia 2024 r.

KOŚCIERZYNA – 20 sierpnia 2024 r.

TCZEW – 10 września 2024 r.

Relację opracowała: Magdalena Oskroba, Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich, PODR w Lubaniu

Skip to content