12 grudnia 2024 roku w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu odbył się finał Wojewódzkiej Olimpiady Młodych Producentów Rolnych i Wiedzy o BHP w Rolnictwie. Uczestników oraz przybyłych gości powitali Karolina Wróbel oraz Adam Klimczak, zastępcy dyrektora PODR w Lubaniu.
12 grudnia 2024 roku w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu odbył się finał Wojewódzkiej Olimpiady Młodych Producentów Rolnych i Wiedzy o BHP w Rolnictwie. Uczestników oraz przybyłych gości powitali Karolina Wróbel oraz Adam Klimczak, zastępcy dyrektora PODR w Lubaniu.
Celem Wojewódzkiej Olimpiady Młodych Producentów Rolnych i Wiedzy o BHP w Rolnictwie jest:
- integracja producentów rolnych,
- rozwijanie zainteresowań oraz ambicji dalszego doskonalenia zawodowego wśród młodych producentów rolnych,
- pogłębianie wiedzy i umiejętności rolniczych przyczyniających się do systematycznego unowocześniania polskiego rolnictwa,
- promocja zawodu rolnika oraz osiągnięć w rolnictwie,
- wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie tematyki rolniczej,
- popularyzacja wiedzy o BHP w rolnictwie,
- popularyzacja wiedzy o funduszach unijnych przeznaczonych na rozwój obszarów wiejskich i rolnictwa oraz ich roli w procesie rozwoju rolnictwa,
- popularyzacja wiedzy dotyczącej żywności tradycyjnej, regionalnej i wysokiej jakości oraz produkcji żywności w oparciu o uznane systemy jakości,
- popularyzacja wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE),
- promocja PS WPR i KPO.
W powiatowych eliminacjach udział wzięło 249 osób z całego województwa pomorskiego, a w finale wojewódzkim uczestniczyli najlepsi laureaci z każdego powiatu.
W pierwszej części uczestnicy rozwiązywali test, składający się z 60 pytań z zakresu: produkcji roślinnej, produkcji zwierzęcej, zagadnień dotyczących Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR), OZE, ekologii i ochrony środowiska, BHP, mechanizacji, ekonomiki rolnictwa, przedsiębiorczości i WGD, zagadnień dotyczących Planu Strategicznego WPR.
Do ścisłego finału zakwalifikowało się 5 uczestników z najwyższą liczbą punktów z testu. W części ustnej finaliści odpowiadali na wylosowane pytania przed komisją konkursową w składzie:
- Daniel Roszak – Przewodniczący Komisji, PODR w Lubaniu,
- Agnieszka Jereczek – PODR w Lubaniu,
- Marta Kacprzak – PODR w Lubaniu,
- Daniel Dąbrowski – PODR w Lubaniu,
- Sławomir Bleszyk – OIP w Gdańsku O/Starogard Gdański.
Zwycięzcy Olimpiady:
- I miejsce – Michał Klaus
- II miejsce – Artur Tusk
- III miejsce – Maksymilian Paprot
- IV miejsce – Szymon Filipski
- V miejsce – Andrzej Dziedzic
Laureaci Olimpiady otrzymali liczne nagrody.
Serdeczne podziękowania składamy wszystkim członkom komisji, osobom zaangażowanym w organizację Olimpiady oraz uczestnikom za ich zaangażowanie i wysiłek. Laureatom gratulujemy sukcesu, a wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Olimpiady w 2025 roku.
Sponsorami nagród byli: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Pomorski Urząd Wojewódzki, Państwowa Inspekcja Pracy, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Nasion i Nasiennictwa, Pomorska Izba Rolnicza, Główny Urząd Statystyczny, BNP Paribas Bank Polska, Bank Spółdzielczy w Starogardzie Gdańskim, Muzeum Ziemi Kościerskiej, Wdzydzki Park Krajobrazowy, Nadleśnictwo Kościerzyna, Renk – Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze.