Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu w dniu 11 marca 2025 r. zorganizował konferencję pn. „Rolniczy handel detaliczny – regulacje prawne i dobre praktyki”.
Spotkanie otworzył Aleksander Mach, Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, serdecznie witając prelegentów oraz uczestników.
Konferencja miała na celu pogłębienie wiedzy związanej z rolniczym handlem detalicznym, w tym przede wszystkim w tematyce z zakresu wymagań weterynaryjnych, bezpieczeństwa żywności przy produkcji i obrocie żywnością, znakowania żywności, przepisów podatkowych oraz prowadzenia tej działalności w praktyce.
Pierwszy wykład poprowadziła Pani Katarzyna Balawender – Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny ds. Bezpieczeństwa Żywności z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku (WIW), która podczas prelekcji skupiła się na aktualnych wymaganiach weterynaryjnych w rolniczym handlu detalicznym oraz działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej.
Następnie Pani Regina Szymańska, Kierownik Oddziału Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku (WSSE), omówiła zagadnienia związane z produkcją i obrotem żywnością pochodzenia roślinnego w ramach RHD.
Kolejny wykład, dotyczący znakowania i fałszowania żywności, wygłosił Pan Andrzej Ickowski, Zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Gdańsku z/s w Gdyni (WIJHARS), który zaprezentował przykładowe etykiety produktów, zwracając szczególną uwagę na najczęstsze błędy i nieprawidłowości.
Ostatnimi z prelegentów byli przedstawiciele Urzędu Skarbowego w Kościerzynie- Pan Zenon Kulaszewicz oraz Pan Adam Jażdżewski, którzy omówili zagadnienia związane z przepisami podatkowymi oraz prowadzeniem ewidencji sprzedaży w rolniczym handlu detalicznym.
Na zakończenie konferencji Pani Barbara Lis z gospodarstwa ekologicznego „Kaszubska Aronia” z Tuchlinka oraz Pani Barbara Michalak z gospodarstwa „od Kaszuba” z Żuromina opowiedziały o swoich przedsięwzięciach. Pani Lis podzieliła się swoimi doświadczeniami związanymi z produkcją przetworów owocowo-warzywnych zaś Pani Michalak o produkcji serów w ramach rolniczego handlu detalicznego.
Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom za ciekawe i merytoryczne wystąpienia, a uczestnikom za liczny udział. Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.
Prezentacje z konferencji będą dostępne na stronie internetowej PODR w zakładce:
Dla Rolnika > Wydawnictwa > Materiały konferencyjne.
Opracowały: Agnieszka Pestka, Ilona Jaroniec












