
W dniu 8 kwietnia 2025 r. w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu odbyła się konferencja pn. „Postęp genetyczny i nowe technologie w chowie i hodowli trzody chlewnej”.
Celem operacji była popularyzacja nowoczesnych rozwiązań hodowlanych i technologicznych, które zwiększają efektywność produkcji przy jednoczesnym ograniczaniu negatywnego wpływu na środowisko. Konferencja miała na celu promowanie innowacyjnych metod, które optymalizują procesy produkcyjne, poprawiają wyniki hodowlane i jednocześnie wspierają zrównoważony rozwój. Konferencja była skoncentrowana na wymianie wiedzy i doświadczeń dotyczących innowacyjnych procesów i technologii związanych z chowem i hodowlą trzody chlewnej. Przedstawiono nowoczesne systemy monitorowania i automatyzacji procesów hodowlanych. Technologia umożliwia bieżące śledzenie kondycji zwierząt, co pozwala na szybkie reagowanie na ewentualne problemy zdrowotne i optymalizację zarządzania hodowlą. Wydarzenie zgromadziło rolników, przedsiębiorców, doradców rolniczych i ekspertów branżowych.
Konferencję rozpoczął Aleksander Mach, Dyrektor PODR w Lubaniu witając serdecznie uczestników. Jednym z uczestników przybyłych na konferencję był Artur Tusk- laureat 42. Olimpiady Młodych Producentów Rolnych, który pochodzi z powiatu kartuskiego. Dyrektor PODR w Lubaniu pogratulował zdobycia tytułu Młodego Producenta Rolnego Roku.
W pierwszym wykładzie lek. wet. Agnieszka Świątalska z Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku omówiła znaczenie bioasekuracji w hodowli trzody chlewnej. W szczególności zwróciła uwagę na słabe punkty, które w wielu gospodarstwach wymagają poprawy. Kwestia biologicznego bezpieczeństwa fermy bardzo mocno wybrzmiała w odniesieniu do zagrożenia wieloma chorobami.
Kolejnym wykładowcą był Marek Mokwa z miejscowości Subkowy. Rolnik przedstawił szczegółowo jak zbudowany jest system automatycznego żywienia loch w jego chlewniach. Uczestnicy mieli okazję poznać sygnały pochodzące z systemu zarządzania, które świadczą o niewyjadaniu zaprogramowanej dawki pokarmowej i nadchodzących problemach zdrowotnych zwierzęcia. Rolnik udowodnił, że dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu żywienia wzrosła efektywność jego pracy oraz poprawił się status zdrowotny zwierząt.
Następnie prof. dr hab. Krzysztof Woźniakowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprezentował jak zaawansowane są prace nad szczepionką przeciwko wirusowi ASF. Profesor omówił budowę cząsteczki wirusa ASFV, z której wynika trudność w stworzeniu skutecznej szczepionki. Według prelegenta należy zacieśnić współpracę pomiędzy hodowcami i powiatowymi lekarzami weterynarii w całej Polsce by móc wymieniać się wiedzą i doświadczeniami o skuteczności poszczególnych taktyk walki z wirusem. Wykładowca podkreślał konieczność przestrzegania zasad bioasekuracji jako najskuteczniejszych dostępnych możliwości ochrony przed wniknięciem wirusa do stada.
Ostatnim wykładowcą był prof. dr hab. Krzysztof Lipiński z Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Tematem wystąpienia było zastosowanie kwasów organicznych w żywieniu trzody chlewnej jako alternatywy dla antybiotyków. W czasie narastającej antybiotykooporności zaleca się zastosowanie metod profilaktycznych mogących skutecznie poprawić zdrowie zwierząt. Stosowanie kwasów organicznych odpowiednio dobranych do potrzeb danej grupy wiekowej pozwala ograniczyć występowanie biegunek oraz innych problemów ze strony układu pokarmowego. Profesor podkreślał, że poprawa statusu zdrowotnego zwierząt to niższe koszty weterynaryjne i wyższa opłacalność hodowli.
Konferencja była także okazją do wymiany doświadczeń podczas panelu dyskusyjnego, w którym udział wzięli wykładowcy, rolnik-praktyk oraz specjalista ds. produkcji zwierzęcej PODR- Marta Kacprzak. Uczestnicy pytali o metody doboru rodzaju zakwaszacza do danej grupy zwierząt oraz mierzenia jego skuteczności. Poruszono kwestie systematyczności karmienia i zapewniania wysokiej jakości surowców paszowych jako czynników mających duży wpływ na zdrowotność zwierząt w stadzie.
Rolnik-praktyk odpowiadał na pytania uczestników dotyczące budowy i prowadzenia biogazowni w gospodarstwie. Podkreślał także znaczenie niezależności energetycznej uzyskanej dzięki procesowi przetwarzania gnojowicy od własnych zwierząt. Prelegenci zgodnie podkreślali konieczność stosowania zasad bioasekuracji, by zachować zdrowie stada. Na koniec wszyscy wykładowcy wypowiedzieli się na temat szans i zagrożeń jakie według ich opinii czekają branżę w najbliższym czasie.
Cel operacji: popularyzacja nowoczesnych rozwiązań hodowlanych i technologicznych, które zwiększają efektywność produkcji przy jednoczesnym ograniczaniu negatywnego wpływu na środowisko. Działania te mają na celu promowanie innowacyjnych metod, które optymalizują procesy produkcyjne, poprawiają wyniki hodowlane i jednocześnie wspierają zrównoważony rozwój. Konferencja skoncentrowana na wymianie wiedzy i doświadczeń dotyczących innowacyjnych procesów i technologii związanych z chowem i hodowlą trzody chlewnej.
Operacja dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 – Schemat II Pomocy Technicznej WPR 2023-2027 – Wsparcie operacji realizowanych w ramach KSOW+. Operacja realizowana przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Instytucja Zarządzająca Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Więcej o KSOW+:


















