PODSUMOWANIE 28. JESIENNYCH TARGÓW OGRODNICZYCH W STARYM POLU

W dniach 9-10 września br. odbyły się 28. Jesienne Targi Ogrodnicze w Starym Polu. Organizatorem imprezy był Oddział Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu. Patronat honorowy nad targami objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Patronat medialny nad targami sprawowali: Radio Plus, Dziennik Bałtycki, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEL.pl.

Jesienne Targi Ogrodnicze są stałym punktem kalendarza imprez plenerowych organizowanych w naszym regionie. Ich celem jest promocja firm branży ogrodniczej, nasiennej, rolno-spożywczej oraz instytucji działających na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich, a także lokalnej przedsiębiorczości.

W tej edycji Targów uczestniczyło ok. 320 wystawców reprezentujących:

– ogrodnictwo – 57  stanowisk, (w tym: drzewa i krzewy owocowe i ozdobne, nasiona, cebule, kwiaty do domu, trawy, byliny);

– przetwórstwo – 49  stanowisk, (w tym: tradycyjne wyroby wędliniarskie z Podlasia, wyroby z dziczyzny, wędliny z Litwy, sery tradycyjne, góralskie – oscypki, twarogi, pieczywo tradycyjne, miody, ciasta, potrawy tatarskie, soki, zioła, przyprawy);

– instytucje – 8  stanowisk, (np. OSM Maluta, obsługa rolnictwa, ubezpieczenia, Pomorska Izba Rolnicza);

– różne24 stanowiska (meble ogrodowe, wyroby z wykliny, figury ogrodowe, urządzenia rekreacyjne do ogrodu);

– ekologia 11  stanowisk, (systemy OZE: fotowoltaika, pompy ciepła oraz oczyszczalnie, ekologiczne kotły c.o.);

– budownictwo – 3 stanowiska, (myjki ciśnieniowe, urządzenia wysokociśnieniowe, pianki natryskowe);

– wystawa rzemiosła i rękodzieła38 stanowisk, (bukiety, wyroby lawendowe, maskotki, haftowane obrusy, torby, rzeźba i wyroby z drewna, obrazy, wianki);

– rolniczy handel detaliczny RHD10 stanowisk, (miody, produkty pszczelarskie, przetwory, ocet, oleje);

– koła gospodyń wiejskich11 kół, (pierogi, ciasta, lokalne potrawy);

– gastronomia, lody, gofry2 stanowiska;

– kiermasz handlowy70  stanowisk (wszystko co na targowiskach).

Jesiennym Targom Ogrodniczym towarzyszyła wystawa gołębi, ptactwa ozdobnego oraz królików. Uczestniczyło w niej 30 hodowców. Byli to przedstawiciele Malborskiego Stowarzyszenia Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego oraz wystawcy indywidualni. Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających. Dzieci mogły ponadto korzystać z zabawy w wesołym miasteczku oraz z przejażdżek na kucykach.

W niedzielę odbył się Staropolski Przegląd Piosenki Biesiadnej, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Muzyka łączy pokolenia”. Dzięki temu wszyscy nasi goście mieli okazję posłuchać zarówno utworów ludowych i biesiadnych, jak również rytmicznych występów dziecięcych i młodzieżowych. Na scenie zaprezentowały się zespoły z Pomorza, Żuław, Powiśla i Warmii, w tym: Zespół Ludowy ,,Wesoła Gromadka” z Tychnów, Zespół Wokalno-Muzyczny ,,A w Sam Raz” z Elbląga, Studio Artystyczne Katarzyny Panicz „Szalone” i „Szalone Małolaty” z Elbląga, Zespół Wokalno-Muzyczny ,,Diamenty” ze Stegny, ,,Duet Cyganeczka” z Cygan oraz Zespół Wokalno-Muzyczny ,,Kapela Paka Władka” z Jelonek.

Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali dyplomy i nagrody od Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Były też nagrody dodatkowe przyznane przez sponsorów, w tym: Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Malborku, Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Nowym Stawie i Pomorską Izbę Rolniczą.

W bieżącym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, gościliśmy również Okręgową Spółdzielnię Mleczarską „Maluta” z Nowego Dworu Gdańskiego, która była organizatorem kolejnej edycji „Żuławskiego Święta Mleka”. Celem tej imprezy była popularyzacja spożywania mleka i produktów mlecznych. W tym roku Żuławskie Święto Mleka miało wyjątkowo bogatą oprawę ze względu na jubileusz 60-lecie istnienia OSM „Maluta”. W programie, oprócz degustacji wyrobów mleczarskich, znalazły się liczne konkursy z nagrodami o tematyce mleczarskiej. Dodatkową atrakcją tego wydarzenia były występy zespołów: Bayer Full i „Trzeci Oddech Kaczuchy”.

Podczas Targów rozstrzygnięto trzy konkursy targowe. W kategorii „Walory marketingowe stoiska” wyróżnione zostało Gospodarstwo Rolne Rafała Klimczyka z Piotrkowa Trybunalskiego. W kategorii „Innowacyjny produkt sprzyjający ochronie środowiska” nagrodzona została firma „Milex” Sp. z o.o. Sp. k. Dobrzyków, za linię kroplującą do nawadniania roślin Watermil. Laureatem konkursu w kategorii „Spożywczy produkt regionalny lub tradycyjny” została firma „Tradycja, Smak, Jakość” Wyroby Tradycyjne Andrzeja Waszczuka z Choroszczy za wędliny tradycyjne z Podlasia.

Tegorocznej edycji targów towarzyszyła przepiękna, letnia pogoda, co na pewno przyczyniło się do wysokiej frekwencji zwiedzających. Z tego faktu zadowoleni byli również nasi wystawcy. Z informacji, jakie przekazali wiadomo, że ci, którzy odwiedzili nasze targi, przybywali do Starego Pola z konkretnym celem nabycia roślin, produktów spożywczych lub innych towarów. Dlatego większość gości opuściła tereny wystawowe z dużymi zakupami, w tym głównie z roślinami ozdobnymi i owocowymi, krzewami, kwiatami, które z pewnością wzbogacą i upiększą okoliczne ogrody, działki, posesje i mieszkania. Szacujemy, że tegoroczne targi w Starym Polu odwiedziło około 15 tysięcy osób.

Wszystkim sponsorom składamy serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe i rzeczowe. Dziękujemy również wszystkim tym, którzy swoją pracą przyczynili się do organizacji i sprawnego przeprowadzenia targów i imprez towarzyszących.

ORGANIZATORZY

Adam Kopeć – Komisarz Targów