Przejdź do treści
Szukaj

W dniu 18 czerwca 2025 roku, na terenie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, odbyła się kolejna edycja Dnia Pola. W tym roku rolnicy z różnych części pomorza mogli zapoznać się z szeroką ofertą doświadczeń związanych z demonstracją odmian zbóż, ziemniaka oraz roślin bobowatych. Po raz pierwszy na poletkach zaprezentowano owies ozimy, który cieszy się ostatnio rosnącym zainteresowaniem producentów rolnych.

Impreza rozpoczęła się punktualnie o godzinie 10:00 wystąpieniem dyrektora PODR w Lubaniu Aleksandra Macha, który przywitał zebranych gości, przedstawił znaczenie prowadzonych badań na terenie ośrodka oraz scharakteryzował strukturę doświadczeń w podziale na poszczególne gatunki.

Po części oficjalnej rozpoczęła się część terenowa Dnia Pola, którą otworzyła prezentacja doświadczenia łanowego z aplikacją preparatów mikroorganicznych stosowanych w celu prawidłowego rozkładu resztek pożniwnych. Zagadnienie to szczegółowo omówił Krzysztof Landowski, ekspert z firmy Agrowitan Sp. z o. o.  Kolejnym doświadczeniem obszarowym zaprezentowanym uczestnikom była plantacja żyta ozimego odmiany Astranos F1, na której zastosowano system nawożenia dolistnego za pomocą preparatów mikroelementowych. Charakterystyką założeń tej demonstracji zajął się specjalista z firmy Intermag sp. z.o.o Jan Gurzyński.  Kolejnymi z doświadczeń prowadzonych na polach demonstracyjnych Lubania były plantacje ziemniaka jadalnego i jęczmienia jarego z aplikacją wieloskładnikowych nawozów przedsiewnych.  Charakterystykę działania tego produktu omówili specjaliści z firmy Timac Agro Sp. z o.o Jakub Chodnicki oraz Grzegorz Kujawski 

Kolejnym punktem warsztatów było przejście przez część poletkową zbóż ozimych prowadzonych w systemie Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. Analizą poszczególnych gatunków i odmian zajął się specjalista PODR w Lubaniu, Daniel Dąbrowski. Dobór PDO ozimin płynnie przeszedł w zestaw odmian wdrożeniowych pszenicy, żyta i owsa ozimego. Charakterystykę poszczególnych wariantów testowanych roślin przedstawili specjaliści z Hodowli Roślin Smolice (Magdalena Bojarczuk), Poznańskiej Hodowli Roślin (Sławomir Sikorskie) oraz KWS Polska (Mariusz Lisiewicz). Dodatkowo w sekcji poletek wdrożeniowych zbóż ozimych zastosowano program odżywiania mikroelementowego Vitafer Sp. z o.o. Jego założenia omówiła specjalistka z firmy, Dorota Walczak. Kolejnym punktem w części zbożowej warsztatów były doświadczenia PDO zbóż jarych (owies, pszenżyto, jęczmień) omówione przez Daniela Dąbrowskiego z PODR w Lubaniu. Po zakończeniu lustracji poletek zbożowych zwiedzający mogli przyjrzeć się tegorocznym demonstracjom odmianowym pszenicy jarej i pszenżyta, które scharakteryzował specjalista z  Saaten Union Polska Sp. z o.  Dariusz Łopata. Kolejny punkt pokazu to część poświęcona ziemniakom. Kolekcję odmian uprawianych w ramach  Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego przedstawił specjalista PODR w Lubaniu, Grzegorz Manowski. Zwieńczeniem tegorocznej imprezy był pokaz i prezentacja multimedialna rozwiązań technologicznych rolnictwa 4.0 z oferty Roltop Sp. z o.o. Zagadnienie zebranym rolnikom przedstawili specjaliści rozwiązań cyfrowych Maciej Laskowski, Sławomir Łącki oraz Adam Kush.

Serdecznie Dziękujemy wszystkim zainteresowanym rolnikom za udział w imprezie i jednocześnie zapraszamy na kolejne imprezy polowe PODR w Lubaniu. Dziękujemy również naszym sponsorom, dzięki którym tegoroczna edycja Dnia Pola się odbyła.

Należą do nich następujące firmy:

  1. POZNANSKA HODOWLA ROŚLIN SP ZOO
  2. MAŁOPOLSKA HODOWLA ROSLIN SP ZOO
  3. HODOWLA ROSLIN SMOLICE SP ZOO Grupa IHAR
  4. ROLTOP SP.ZOO
  5. KWS POLSKA SP ZOO
  6. VITAFER SP ZOO
  7. TIMAC AGRO SP ZOO
  8. AGROWITAN SP ZOO
  9. SAATEN UNION POLSKA SP ZOO
  10. INTERMAG SP ZOO
  11. CENTRLA NASIENNA ZIELENIN D.MAŁACHOWSKI SP.K
  12. HODOWLA ZIEMNIAKA ZAMARTE
  13. SOLANA POLSKA
  14. EUROPLANT SP ZOO
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com