,,Dobre praktyki w zakresie wspierania przedsiębiorczości i innowacji na obszarach wiejskich na przykładzie inicjatyw podejmowanych przez rolników w województwie śląskim”
Wyjazd studyjny 28.09. – 1.10.2021 r.
Operacja miała na celu pokazanie rolnikom przykładów dobrych praktyk współdziałania i korzyści z tego wynikających, ułatwienie tworzenia sieci kontaktów pomiędzy rolnikami, podmiotami doradczymi a przedsiębiorcami sektora rolno-spożywczego oraz pozostałymi podmiotami zainteresowanymi wdrażaniem innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Formą realizacji operacji był wyjazd studyjny połączony z warsztatami.
Uczestnikami wyjazdu studyjnego na Śląsk byli pomorscy właściciele zagród edukacyjnych, gospodarstw agroturystycznych, rolnicy, doradcy oraz specjaliści Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Grupa liczyła 25 osób.
W pierwszym dniu wyjazdu zaplanowano pobyt w Gospodarstwie Agroturystycznym „Sokole Ranczo” w Biskupicach koło Częstochowy. Uczestnicy zwiedzali gospodarstwo i obiekty, wsłuchując się w opowieść o działalności Gospodarstwa Agroturystycznego ,,Sokole Ranczo” oraz o planach inwestycyjnych na przyszłość. Uczestnicy zadawali bardzo dużo pytań, żywo interesując się działalnością i praktykami Gospodarstwa Agroturystycznego ,,Sokole Ranczo”.
Drugi dzień wyjazdu studyjnego grupa rozpoczęła od wizyty w Mikołowie, w Zagrodzie i Ogrodnictwie „Niezłe Ziółka”. Po miłym powitaniu grupy przez właścicielkę gospodarstwa uczestnicy zostali zaproszeni do degustacji lodów rzemieślniczych. Właścicielka oprowadziła grupę po całym gospodarstwie, szczegółowo przekazując informację o różnych formach działalności i warsztatach edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Następnym punktem była ,,Tradycyjna Zagroda Rolna Skansen Ochaby” w Ochabach Wielkich. ,,Tradycyjna Zagroda Rolna Skansen Ochaby”, to prawdziwy skarbiec zapomnianych rzeczy użytku domowego, maszyn i urządzeń rolniczych. Prezentacja gospodarstwa i różnych form działalności, a także udział w warsztatach rękodzieła, to główne punkty wizyty w Ochabach Wielkich.
Wizyta w Gospodzie i Zagrodzie Edukacyjnej ,,Kozia Zagroda”, to smakowity obiad regionalny i poczęstunek oraz przepiękna opowieść słowno-muzyczna w wykonaniu miejscowej mieszkanki, a także warsztaty produkcji sera owczego w góralskim szałasie. Gospodarze ,,Koziej Zagrody” przyciągają turystów dobrą kuchnią i warsztatami z zakresu kultury regionu i serowarstwem.
Trzeci dzień wyjazdu studyjnego był bardzo intensywny i rozpoczął się wjazdem kolejką na sam szczyt góry, gdzie położone jest gospodarstwo ,,Agroturystyka U Gazdy” w Brennej. Duża sala warsztatowa oraz przepiękne krajobrazy są wielkim atutem gospodarstwa. Mimo odległości od głównej drogi gospodarstwo jest oblegane przez turystów przez cały rok.
Następnie grupa zapoznała się z działalnością gospodarstwa agroturystycznego „Gazdówka”
w Górkach Wielkich, gdzie gospodarze oferuje pobyty dla osób indywidualnych i grup
w różnym wieku. Podstawą są tu zajęcia z jazdy konnej, a zimą ogniska i kuligi. Nasza grupa skorzystała z pogadanki, prezentacji gospodarstwa i przejażdżki wozami konnymi.
Na zakończenie dnia grupa zwiedziła muzeum pasterskie w Centrum Pasterskim
w Koniakowie, uczestniczyła w warsztatach serowarskich oraz warsztatach przędzenia wełny.
W czwartym dniu wyjazdu grupa odwiedziła gospodarstwo rolne i edukacyjne Katarzyny Brol w Woźnikach Śląskich k. Częstochowy, u znanego producenta mleka koziego.
Uczestnicy wyjazdu studyjnego ,,Dobre praktyki w zakresie wspierania przedsiębiorczości i innowacji na obszarach wiejskich na przykładzie inicjatyw podejmowanych przez rolników w województwie śląskim” nabyli wiedzę z zakresu rozwoju przedsiębiorczości, małego przetwórstwa lokalnego, skutecznej promocji i marketingu produktów lokalnych oraz ułatwienia tworzenia sieci kontaktów przy kreowaniu wspólnej marki, zapoznali się z innowacyjnymi i nowatorskimi rozwiązaniami promującymi jakość życia na śląskiej wsi.
Agnieszka Rojewska