Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu w ramach Planu Operacyjnego KSOW na lata 2022 – 2023 zorganizował w dniach 26-29 czerwca 2023 r. wyjazd studyjny połączony z warsztatami pn. „Dobre praktyki w zakresie rozwoju przedsiębiorczości i krótkich łańcuchów dostaw żywności na przykładzie województwa dolnośląskiego”.
Organizacja wyjazdu studyjnego połączonego z warsztatami do województwa dolnośląskiego miała na celu wspieranie innowacji w rolnictwie oraz tworzenie sieci współpracy partnerskiej, a także wspieranie rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich poprzez podnoszenie poziomu wiedzy w zakresie przetwórstwa, krótkich łańcuchów dostaw, a także rozwoju branży rolniczej i okołoturystycznej. Wyjazd miał za zadanie zachęcić rolników i mieszkańców obszarów wiejskich do podejmowania inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, podejmowania lub/i rozwijania działalności pozarolniczej, a także dostarczyć wszelkich niezbędnych informacji merytorycznych i praktycznych w zakresie pozyskiwania dodatkowego dochodu dla gospodarstwa. Przedsięwzięcie miało zachęcić uczestników wyjazdu studyjnego do współpracy w zakresie tworzenia grup operacyjnych EPI ukierunkowanych na realizację innowacyjnych projektów oraz podniesienie poziomu wiedzy i wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami grupy docelowej.
Drugi dzień po przyjeździe do Wrocławia grupa uczestników wyjazdu studyjnego rozpoczęła od wizyty w Browarze ROCH. Znajduje się on w urokliwej miejscowości Bolków Zdrój, otoczonej malowniczymi Sudetami. Browar słynie z unikalnego podejścia do warzenia piwa, skupiając się na tradycyjnych metodach rzemieślniczych i starannie dobranych składnikach. Ich oferta piw jest niezwykle różnorodna, od klasycznych stylów po nowatorskie eksperymenty smakowe, co sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Uczestnicy zapoznali się z historią powstania browaru, całym procesem warzenia, a także mieli okazję zdegustować wyroby rzemieślnicze produkowane właśnie w tym miejscu. Następnym punktem wyjazdu była „Agroturystyka Storczykowe Wzgórze” położona na Dolnym Śląsku, w Krainie Wygasłych Wulkanów. Kameralna agroturystyka dysponuje 3 apartamentami, a oprócz tego to nowoczesny ośrodek jeździecki, składający się z przestronnej stajni, krytej ujeżdżalni, oświetlonego placu i trawiastych padołków, gdzie miłośnicy jazdy konnej mogą doskonalić swoją jazdę i przygotowywać się do zawodów. Oprócz tego w Storczykowym Wzgórzu organizowane są treningi Hobby Horse. Jest to dyscyplina sportowa z elementami gimnastycznymi, w której wykorzystuje się konie hobbistyczne. Jeździec naśladuje ruchy konia skacząc przez przeszkody lub wykonując figury ujeżdżeniowe wraz ze swoim hobby horsem. Właściciele tej agroturystyki zapoznali uczestników ze swoją ofertą oraz oprowadzili po gospodarstwie, a także opowiedzieli o historii powstania agroturystyki. Zwieńczeniem tego dnia była wizyta w Zagrodzie Edukacyjnej „Dyniowy Zakątek” prowadzonej przez Państwa Małgorzatę oraz Michała Starak. W tym miejscu uczestnicy wyjazdu mieli możliwość zapoznania się z innowacyjnymi rozwiązaniami związanymi
z przetwórstwem oraz działalnością gospodarstwa. Mieli też okazję spróbować regionalnych produktów z dyni przygotowanych przez właścicieli. Grupa z województwa pomorskiego brała też udział w warsztatach, podczas których robili pizzę dyniową.
W kolejnym dniu rolnicy i mieszkańcy obszarów wiejskich odwiedzili gospodarstwo ekologiczne „KOZŁONOGA Gospodarstwo Kozie Klecin”, gdzie zapoznali się z historią oraz działalnością gospodarstwa oraz promocją i formami sprzedaży produktów w ramach krótkich łańcuchów dostaw. Na terenie gospodarstwa można było zobaczyć działającą zagrodową serowarnię z podziemna dojrzewalnią serów oraz piekarnię opalaną drewnem. Uczestnicy mieli również możliwość zdegustowania lokalnych wyrobów, m. in. chleba oraz serów kozich o nazwach: Fetamina, Kozia Rebelia czy św. Hildegarda. Kolejnym odwiedzonym gospodarstwem była Winnica Świdnicka, gdzie uczestnicy zapoznali się z procesem produkcji lokalnych win, historią oraz dziejami winiarstwa na Dolnym Śląsku. Zostali również zabrani przez właściciela winnicy na wspólny spacer po terenie gospodarstwa, w trakcie którego miała miejsce plenerowa degustacja produktów z winnicy. Na ofertę enoturystyczną składają się oprócz degustacji również warsztaty oraz możliwość zorganizowania własnych wydarzeń na terenie winnicy. Można także wybrać po prostu odpoczynek oraz podziwianie krajobrazu. Jesienią można też wziąć udział w winobraniu, które jest idealnym czasem do organizacji licznych winiarskich zabaw. Zainteresowani goście mogą brać udział w zbiorach lub wyciskać z gron sok własnymi stopami. Ostatnim miejscem odwiedzonym przez uczestników wyjazdu studyjnego połączonego z warsztatami był „Zielony Wulkan – Ziołowa Zagroda Edukacyjna”. W tej zagrodzie miała miejsce prelekcja dotycząca tworzenia i prowadzenia zagrody edukacyjnej połączona ze zwiedzaniem. Uczestnicy mieli okazję poznać wiele rodzajów ziół oraz ich właściwości, a także wziąć udział w warsztatach z tworzenia magnesów z wykorzystaniem ziół z zagrody oraz degustacji lokalnych przysmaków.
Ostatniego dnia zostało odwiedzone gospodarstwo rolne „Przetwórnia Warzyw Michał Sznajder”. Właścicielka gospodarstwa zapoznała uczestników z innowacyjnymi rozwiązaniami związanymi z przetwórstwem oraz krótkimi łańcuchami dostaw oraz pokazała obiekt. Goście mogli spróbować również wytworzonych lokalnych produktów i przetworów, takich jak np. soki z kiszonych warzyw czy kiszonek warzywnych – kalafior, kapusta, ogórek. Odbyły się także warsztaty, podczas których każdy z uczestników mógł przygotować własny słoiczek z kiszonymi warzywami i zabrać ze sobą.
Wyjazd studyjny połączony z warsztatami do województwa dolnośląskiego umożliwił integrację różnych grup odbiorców w celu transferu wiedzy oraz wymiany doświadczeń w zakresie innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
Marta Łukowicz
Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich