Szukaj

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja realizowana przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

Jedną z inicjatyw realizowanych przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu w ramach „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 jest „Agrotronika i informatyzacja w mechanizacji rolnictwa”.
Celem operacji jest przekazanie wiedzy i informacji na temat nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań oraz zasad funkcjonowania systemów mechatronicznych stosowanych w pojazdach i maszynach rolniczych, tj.: agrotronika, sensoryka, aktoryka, elektronika, automatyka i sterowniki programowalne.
W ramach przedsięwzięcia w dniach 17 i 18.10.2024 r., wspólnie z Polską Izbą Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych, zostały zorganizowane wykłady i warsztaty w formie prezentacji i pokazów, w których udział wzięło 50 uczestników, w tym rolnicy, uczniowie oraz nauczyciele przedmiotów technicznych szkół rolniczych z:
– Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego im. Józefa Wybickiego w Bolesławowie,
– Zespołu Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego im. Macieja Rataja w Rusocinie,
– Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Staszica w Swarożynie,
– Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Barlewiczkach.
Uczestnicy warsztatów zapoznali się z najnowszymi rozwiązaniami stosowanymi w agrotronice, wynikającymi z wprowadzania nowych technologii informatycznych w mechanizacji rolnictwa.
Tematyka warsztatów obejmowała m.in:
– Podstawy sterowania hydraulicznego – elementy wykonawcze (zawory sterujące, układy logiczne, regulatory ciśnienia, cylindry siłowników, silniki hydrostatyczne o zmiennej chłonności);
– Wykorzystanie technologii NDVI do analizy deficytów składników pokarmowych i porażenia przez chrobry oraz przykłady zastosowania w maszynach rolniczych;
– Diagnostykę komputerową pojazdów i maszyn.
Młodzież uczestnicząca w warsztatach miała szansę poznać trendy rynkowe oraz oczekiwania jakie stawiane są przed kadrą w rolnictwie, a także nawiązać kontakty i budować relację na linii: przyszły pracodawca: producent i dystrybutor nowoczesnych maszyn rolniczych – uczeń. Szkolenie młodzieży szkół rolniczych z zakresu agrotroniki i cyfryzacji otwiera zupełnie nowe wymiary praktyki w nowoczesnym rolnictwie.

Koordynatorzy operacji: Marta Milewska i Agnieszka Rojewska

Skip to content