Informacja o projekcie – kliknij
Stacja meteorologiczna w Nowym Barkoczynie
W gospodarstwie Państwa Katarzyny i Arkadiusza Kropidłowskich z Nowego Barkoczyna została
zainstalowana stacja meteorologiczna, która będzie zbierała informacje dotyczące m.in.:
promieniowania słonecznego, prędkości i kierunku wiatru oraz ilości opadów atmosferycznych.
Informacje te będą wykorzystane w dalszych etapach projektu BIOSOLFarm.
Biosolfarm Newsletter Lipiec 2024:
https://podr.pl/wp-content/uploads/2024/09/PL_Newsletter.pdf
Współpracujemy w ramach programu BIOSOLFarm
24 i 25.09.2024 r. w Stralsundzie w Niemczech odbyła się konferencja zorganizowana przez Interreg South Baltic poświęcona projektom z rejonu Południowego Bałtyku.
Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu jest parterem w międzynarodowym projekcie BIOSOLFarm, który realizowany jest w ramach programu Interreg South Baltic. W wspólnym przedsięwzięciu uczestniczą również partnerzy z Niemiec, Polski oraz Litwy.
Interreg South Baltic ma na celu zwiększenie potencjału regionu Południowego Bałtyku w zakresie tzw. niebieskiego i zielonego wzrostu, promując współpracę transgraniczną między lokalnymi i regionalnymi instytucjami.
Uczestnicy konferencji mieli okazję wymienić się doświadczeniami oraz wiedzą, a także nawiązać nowe kontakty i zbudować partnerstwa. W trakcie sesji warsztatowych omawiano przyszłość i wyzwania związane z programem, praktyczne wskazówki dotyczące strategii współpracy, a także narzędzia mające na celu zwiększenie efektywności projektów oraz poprawę komunikacji w ramach prowadzonych działań.
To wydarzenie stanowiło ważny krok w kierunku zacieśnienia współpracy regionalnej i podkreślenia wartości kooperacji międzynarodowej w rozwijaniu zrównoważonego rozwoju w regionie Południowego Bałtyku.
Konferencja BIOSOLFarm w Rostoku
W dniach 18 – 21 czerwca 2024 r, pracownicy PODR w Lubaniu, uczestniczyli w spotkaniu roboczym projektu BIOSOLFarm, dotyczącym funkcjonowania źródeł energii odnawialnej na obszarze Południowego Bałtyku. Spotkanie było podsumowaniem doczasowych prac partnerów zaangażowanych w ten projekt a zostało zorganizowane przy okazji odbywającej na Uniwersytecie w Rostocku konferencji BIOSOLFarm w ramach Dnia Zrównoważonej Energii.
Konferencja miała na celu stworzenie platformy do dyskusji nad sposobami wykorzystania biomasy i perspektywami „zielonej” energii. Przedstawiono również zalety i wyzwania związane z hybrydyzacją systemów energetycznych, łączących różne źródła energii. Inne poruszane tematy obejmowały stan produkcji energii odnawialnej w Meklemburgii, transformację cieplną za pomocą biogazu, dostarczanie i wykorzystanie ciepła odnawialnego w rolnictwie oraz bieżący rozwój produkcji biogazu w Polsce, Niemczech i na Litwie.
Dodatkowym, bardzo ciekawym punktem spotkania, były wyjazdy studyjne do gospodarstw, które wykorzystują w swojej działalności odnawialne źródła energii. W ramach tych wyjazdów odwidzieliśmy trzy gospodarstwa.
Gospodarstwo Hof Postma (Lambrechtshagen) Gospodarstwo rodzinne Hof Postma znajduje się w Lambrechtshagen, na obrzeżach Rostocku. Farma, prowadzona przez pana Nilsa Postmę, jest nastawiona na produkcję mleka. Właściciel przywiązuje szczególną wagę do zdrowia i odchowu cieląt, które są podstawą wydajności oraz zdrowia przyszłych krów. W gospodarstwie utrzymuje się ok. 600 krów mlecznych oraz 500 sztuk młodzieży. Powierzchnia upraw to ponad 500 ha, z czego większość zajmują użytki zielone.
Zapotrzebowanie na energię w gospodarstwie jest realizowane gównie ze źródeł odnawialnych. Jest to biogazownia (400kW), która wykorzystuje gnojowicę oraz biomasę pochodzącą z gospodarstwa. Dodatkowo na dachu obory zamontowane zostały panele fotowoltaiczne. Właściciele od ponad 10 lat czekają na pozwolenie na postawienie turbin wiatrowych na swoich gruntach.
Dodatkowym źródłem dochodu w gospodarstwie jest agroturystyka. Znajduje się w nim również sklep rolniczy, w którym oferowane są produkty z mleka produkowanego w gospodarstwie oraz różne produkty regionalne, sygnowane logiem gospodarstwa.
BGA Kalsow (Kalsow)
W początkach gospodarstwa, właściciel BGA Kalsow specjalizował się w hodowli krów mlecznych. W 2000 roku zainstalowano pierwsze panele fotowoltaiczne. Wraz z przybywaniem, różnych instalacji produkujących energię, zmniejszano ilość bydła w gospodarstwie. W chwili obecnej działalność skupia się wyłącznie na produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Na budynkach gospodarczych zamontowane są dwa dachowe systemy fotowoltaiczne o łącznej o mocy ok. 200 kW. Wybudowano też biogazownię o mocy elektrycznej i cieplnej 250 kW, która produkuje nie tylko prąd ale wspiera również lokalną sieć ciepłowniczą o długości około 2000 metrów ze 17 stacjami przesyłowymi, dużym termicznym zbiornikiem buforowym oraz kotłem szczytowym, w celu zabezpieczenia dostaw ciepła i optymalizacji pracy sieci. Dodatkowo od 2010 roku, eksploatuje się tutaj trzy turbiny wiatrowe, każda o mocy 2,3 MW. Dzięki tak silnemu skupieniu się na produkcji energii odnawialnej, okoliczne miejscowości są zaopatrywane w energię elektryczną i ciepło.
Drugim źródłem dochodu właściciela jest, prowadzona w historycznym pałacu w Kalsow: restauracja hotel, SPA oraz dom seniora.
Gospodarstwo Söhnholz-Schweinezucht KG (Neubukow)
Gospodarstwo skupia się na hodowli trzody chlewnej. Zostało założone w 1995 roku. Posiada ok. 550 ha użytków rolnych, z czego większość jest dzierżawiona. Stado podstawowe (280 szt.), to czystorasowe lochy niemieckiej rasy Edelschwein, wpisane do ksiąg hodowlanych.
Właściciele, Państwo Dagmar i Ulrich Söhnholz są mocno zaangażowani w dobrostan utrzymywanych zwierząt. Udaje się to nie tylko dzięki odpowiedniemu zarządzaniu farmą oraz wyposażeniu jej w nowatorskie i autorskie urządzenia, ale także dzięki silnej więzi między hodowcami i ich zwierzętami. Niestety, podobnie jak w Polsce, również w Niemczech obserwuje się radykalny spadek dochodowości hodowli świń w ostatnich latach. Zainstalowane w gospodarstwie panele fotowoltaiczne o mocy 48 kW oraz piec na biomasę, obniżające koszty produkcji, pozwalając na funkcjonowanie hodowli.
Podsumowując – wyjazd oraz konferencja okazała się ogromnym sukcesem. Spotkanie zawierało wiele cennych spostrzeżeń i informacji, które pomogą w sprawnej realizacji projektu BIOSOLFarm.
Jarosław Cichocki
Wyjazd studyjny w ramach konferencji pn.: “BIOSOLFarm Conference Week Rostock” w czerwcu 2024
Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu jest partnerem w projekcie BIOSOLFarm – Gospodarstwa Południowego Bałtyku – istotna część systemów energii odnawialnej.
Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie: https://mostwiedzy.pl/en/project/biosolfarm-gospodarstwa-poludniowego-baltyku-jako-istotny-element-systemow-energii-odnawialnej,1069-1