Demonstracje z zakresu produkcji i wykorzystania krajowych źródeł białka roślinnego na cele paszowe

logotypy

Promocja operacji „Demonstracje z zakresu produkcji i wykorzystania krajowych źródeł białka roślinnego na cele paszowe” podczas targów pn. XXVI Kaszubska Jesień Rolnicza

14-15 września 2024 r. na terenie targowym w Lubaniu (powiat kościerski) odbyła się Kaszubska Jesień Rolnicza, organizowana przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Pomorza, rokrocznie przyciąga kilkanaście tys. odwiedzających.

Podczas targów, na stoisku informacyjno-promocyjnym Pomorskiego ODR, informowano o operacji, w ramach której prowadzone są demonstracje z zakresu produkcji i wykorzystania krajowych źródeł białka roślinnego na cele paszowe.

Informowano o celu operacji, jakim jest promowanie oraz upowszechnianie wśród rolników dobrych praktyk i innowacyjnych rozwiązań stosowanych w produkcji oraz wykorzystanie krajowych źródeł białka roślinnego na cele paszowe. Na tablicy informacyjnej zaprezentowano również relację zdjęciową z demonstracji, które odbyły się w gospodarstwach typu A i B w czerwcu 2024 r. Ponadto specjalista PODR udzielał zainteresowanym osobom informacji na temat technologii uprawy roślin wysokobiałkowych.

Lubań, 20.09.2024 r.
Iwona Brzoskowska


Wizyty w gospodarstwach demonstracyjnych w ramach operacji „Demonstracje z zakresu produkcji i wykorzystania krajowych źródeł białka roślinnego na cele paszowe”.

W terminie 25-27 czerwca 2024 r. na terenie woj. pomorskiego odbyły się wizyty w gospodarstwach demonstracyjnych w ramach I etapu operacji „Demonstracje z zakresu produkcji i wykorzystania krajowych źródeł białka roślinnego na cele paszowe”.

Uczestnicy każdej z 4 grup odwiedzili 2 rodzaje gospodarstw demonstracyjnych:

– obiekt typu A – prowadzący produkcję roślin białkowych w ramach PDO w szczególności w stacjach i zakładach doświadczalnych oceny odmian,

– obiekt typu B – gospodarstwo uprawiające rośliny białkowe na nasiona z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt gospodarskich i utrzymujące świnie lub drób.

W województwie pomorskim obiektami typu A, biorącymi udział w operacji, są stacje i zakłady COBORU:

– Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Karzniczce

– Zakład Doświadczalny Oceny Odmian w Wyczechach

– Zakład Doświadczalny Oceny Odmian w Radostowie.

Obiektami typu B są gospodarstwa, w których założono obiekt demonstracyjny z uprawą roślin białkowych (soja odmiana Erica, groch siewny odmiana Olimp) i w których prowadzony jest chów świń, na których realizowana jest część operacji dotycząca żywienia. Właścicielami gospodarstw biorących udział w operacji są:

– Bogdan Kozłowski – powiat starogardzki

– Błażej Gumiński – powiat starogardzki

– Zbigniew Cybulski – powiat chojnicki.

W trakcie spotkań doradcy i właściciele obiektów przedstawili gospodarstwa biorące udział w operacji, zaprezentowano i omówiono zasady prawidłowej agrotechniki, poprawiające efekty produkcyjne roślin białkowych ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych rozwiązań i dobrych praktyk. Podkreślono znaczenie białka roślinnego w żywieniu zwierząt i zaprezentowano sposób przygotowania pasz podczas pokazu pracy ekstrudera – urządzenia do obróbki ciśnieniowo-termicznej nasion roślin białkowych. Ponadto omówiono napotkane problemy, rodzaje ryzyka i sposoby jego ograniczania w przetwarzaniu nasion roślin białkowych i stosowaniu ich w żywieniu zwierząt.

Kolejnym etapem będą wizyty uczestników w obiekcie typu C (podmiocie wytwarzającym pasze dla zwierząt gospodarskich z wykorzystaniem nasion roślin białkowych uprawianych w kraju), które odbędą się w październiku br.

Lubań, 03.07.2024 r., Iwona Brzoskowska


Ruszył nabór na demonstracje z zakresu produkcji i wykorzystania krajowych źródeł białka roślinnego na cele paszowe. W województwie pomorskim pierwszy etap demonstracji odbędzie się w czerwcu 2024 roku, drugi etap w październiku 2024 roku, zgodnie z załączonym poniżej harmonogramem (do pobrania link). Zapraszamy do udziału w demonstracjach.

Osoby zainteresowane udziałem w demonstracjach proszone są o zgłoszenie do Doradców organizujących poszczególne wyjazdy.

Do pobrania:

Projekt realizowany jest w ramach poddziałania 1.2. „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i  działań informacyjnych ” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Operacja „Demonstracje z zakresu produkcji i wykorzystania krajowych źródeł białka roślinnego na cele paszowe” realizowana jest przez Konsorcjum, którego liderem jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu, a partnerami szesnaście Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego wraz z Centralnym Ośrodkiem Badania Odmian Roślin Uprawnych i Instytutem Zootechniki – Państwowym Instytutem Badawczym.

Celem operacji jest promowanie oraz upowszechnianie wśród rolników dobrych praktyk i innowacyjnych rozwiązań stosowanych w produkcji oraz wykorzystanie krajowych źródeł białka roślinnego na cele paszowe.

Okres realizacji operacji przewidziany jest od 2 stycznia 2024 r. do 31 sierpnia 2025r.

Operacja polegała będzie na założeniu i utrzymaniu w okresie jej realizacji obiektów demonstracyjnych zgodnie z instrukcją opracowaną przez opiekuna naukowego.

Na obszarze kraju będzie założonych i prowadzonych łącznie 91 obiektów demonstracyjnych w tym:

Na obszarze województwa pomorskiego będą obiekty demonstracyjne:

Demonstracje zostaną zrealizowane nieodpłatnie dla 3302 ostatecznych odbiorców (w tym 98 odbiorców w województwie pomorskim), przy czym każdy ostateczny odbiorca będzie uczestniczył w wizycie w obiekcie A, B i C.

Podczas wizyt w obiektach demonstracyjnych w zależności od rodzaju obiektu realizowany będzie program uwzględniający zagadnienia innowacyjnych rozwiązań lub dobrych praktyk w uprawach. Odbędzie się również prezentacja przygotowania pasz i żywienia zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych rozwiązań lub dobrych praktyk. Zostaną omówione problemy, rodzaje ryzyka i sposoby ograniczania ryzyka, przetwarzania nasion roślin białkowych i stosowania ich w żywieniu zwierząt.

Wizyta w podmiocie wytwarzającym pasze dla zwierząt gospodarskich z wykorzystaniem nasion roślin białkowych uprawianych w kraju pozwoli na zapoznanie uczestników z procesem przyjęcia surowca (laboratorium, ocena, analizy), procesem magazynowania, dozowania, mielenia, mieszania, natłuszczania, granulacji, oceny wyrobu gotowego.

Uczestnikami demonstracji (ostatecznymi odbiorcami) mogą być: rolnicy, domownicy rolników, małżonkowie rolników, osoby zatrudnione w rolnictwie, właściciele lasów, wnioskodawca operacji typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego PROW na lata 2014-2020.

Uczestnicy demonstracji otrzymają materiały informacyjne w postaci opisów obiektów demonstracyjnych typu A, B i C, oraz broszurę dot. m.in. technologii uprawy poszczególnych roślin białkowych, wartości pokarmowej nasion roślin białkowych i ich stosowania w żywieniu zwierząt monogastrycznych oraz zagadnień dotyczących rolnictwa precyzyjnego, zrównoważonego i ekologicznego w zakresie uprawy roślin białkowych.

Podsumowanie realizacji operacji odbędzie się podczas 2 dniowej konferencji krajowej zorganizowanej dla 150 osób, której uczestnikami będą ostateczni odbiorcy demonstracji, posiadacze gospodarstw, podmioty wytwarzające paszę dla zwierząt gospodarskich z wykorzystaniem nasion roślin białkowych uprawianych w kraju, w których założone były obiekty demonstracyjne, przedstawiciele związani z rolnictwem, nauką, doradztwem, przemysłem paszowym.

Organizacją demonstracji – praktycznego szkolenia dla ostatecznego odbiorcy w formie wizyt w obiektach demonstracyjnych, w tym naborem uczestników zajmują się wyznaczeni koordynatorzy z wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego:

województwo pomorskie – Iwona Brzoskowska, tel. 58 326 39 14, e-mail: i.brzoskowska@podr.pl

Iwona Brzoskowska

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu

Lubań, 02.02.2024 r.

Skip to content