Przejdź do treści

O KSOW+

Logotyp

Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich+ (KSOW+)  to partnerska sieć wymiany informacji i współpracy na szczeblu regionalnym, krajowym i międzynarodowym pomiędzy organizacjami i administracją, przedstawicielami sektora rolnictwa, doradcami, naukowcami, podmiotami zaangażowanymi we wdrażanie innowacji i innymi podmiotami działającymi na rzecz rozwoju rolnictwa.

KSOW+ jest kontynuacją Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW) , Sieci na Rzecz Innowacji w Rolnictwie i na Obszarach Wiejskich (SIR) i Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych (SGD) , co zapewnia ciągłość funkcjonowania oraz wykorzystanie zbudowanego dotychczas potencjału w zakresie doświadczenia, wiedzy i współpracy.

KSOW+ ma charakter otwarty – partnerami sieci mogą być różne podmioty zaangażowane w rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich: w szczególności instytucje publiczne, podmioty gospodarcze i społeczne, podmioty reprezentujące społeczeństwo obywatelskie, osoby fizyczne (np. rolnicy), a także inne sieci, pod warunkiem, że wyrażą wolę aktywnej współpracy z KSOW+, m.in. rejestrując się w bazie partnerów KSOW+. Rejestracji w bazie partnerów KSOW+ można dokonać klikając w poniższy link: https://www.ksowplus.pl/baza-danych/partnerzy-ksow/formularz-zgloszeniowy

Więcej o KSOW+: www.ksowplus.pl

Facebook: www.facebook.com/ksowplus

Podstawą działania Sieci jest plan działania KSOW+ na lata 2023-2027, który jest realizowany w oparciu o roczne plany operacyjne.

Plan działania KSOW+ określa:

  • cele i działania Sieci;
  • strukturę instytucjonalną i zadania poszczególnych jednostek wsparcia sieci;
  • rolę partnerów Sieci i sposobów ich włączania w działania Sieci;
  • zakres i tryb sporządzania sprawozdań z realizacji działań.
  1. Zwiększenie zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron we wdrażanie PS WPR oraz, w stosownych przypadkach, w jego opracowywanie;
  2. Wspieranie organów administracji państwa członkowskiego w realizacji PS WPR oraz przejście na model oparty na realizacji celów;
  3. Przyczynianie się do podniesienia jakości działań służących wdrażaniu PS WPR;
  4. Informowanie ogółu społeczeństwa i potencjalnych beneficjentów o WPR i możliwościach finansowania;
  5. Sprzyjanie innowacyjności w rolnictwie i rozwoju obszarów wiejskich oraz wspieranie wzajemnego uczenia się i włączeniu wszystkich zainteresowanych stron w procesy wymiany i rozwijania wiedzy oraz wspieraniu interakcji między takimi stronami;
  6. Przyczynianie się do rozwijania zdolności i prowadzenia działań w zakresie monitorowania i oceny;
  7. Rozpowszechnianie rezultatów PS WPR.
  1. Gromadzenie, analiza i upowszechnianie informacji na temat działań i dobrych praktyk wdrażanych lub wspieranych w ramach PS WPR – działanie służy:
    • upowszechnianiu wśród potencjalnych beneficjentów i beneficjentów PS WPR skutecznych rozwiązań wspierających rolnictwo i obszary wiejskie;
    • zbieraniu informacji, organizowaniu badań i przeprowadzaniu analiz na temat zmian sytuacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, a także upowszechnianiu wyników badań, analiz lub ekspertyz, które mają wspierać realizację celów PS WPR.
  2. Rozwijanie kompetencji administracji i innych podmiotów zaangażowanych we wdrażanie PS WPR – działanie służy:
    • rozwijaniu kompetencji przedstawicieli instytucji uczestniczących w przygotowaniu, zarządzaniu, wdrażaniu, monitorowaniu, ewaluacji oraz promocji PS WPR;
    • rozwojowi narzędzi wspierających monitorowanie i ocenę wdrażania PS WPR, metod badawczych w tym zakresie oraz współpracy jednostek wsparcia Sieci z instytutami i podmiotami badawczymi w obszarze badań i ewaluacji;
    • wsparcie procesu zarządzania i wdrażania PS WPR poprzez opracowywanie ekspertyz, studiów i analiz.
  3. Wymiana doświadczeń i wzajemne uczenie się zainteresowanych stron – działanie służy:
    • wsparciu wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy zainteresowanymi stronami, czyli beneficjentami i potencjalnymi beneficjentami WPR oraz podmiotami i instytucjami działającymi na rzecz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich;
    • budowaniu współpracy oraz wymianie wiedzy i doświadczeń z sieciami państw członkowskich UE i państw trzecich.
  4. Wspieranie współpracy i budowania sieci kontaktów grup operacyjny EPI i LGD lub podobnych struktur – działanie służy:
    • nawiązywaniu kontaktów pomiędzy poszczególnymi grupami operacyjnymi EPI, poszczególnymi lokalnymi grupami działania lub podobnymi lokalnymi strukturami, a także aktywizowaniu do nawiązywania współpracy, na poziomie międzynarodowym;
    • gromadzeniu i upowszechnianiu informacji o lokalnych grupach działania, grupach operacyjnych EPI, a także o projektach przez nie realizowanych oraz doskonaleniu umiejętności członków lokalnych grup działania i grup operacyjnych EPI.
  5. Rozwijanie powiązań z innymi strategiami lub sieciami kontaktów finansowanymi przez Unię – działanie służy wsparciu budowania powiązań pomiędzy WPR a innymi strategiami, programami i sieciami kontaktów finansowanymi przez Unię Europejską, które mają znaczenie dla rozwoju rolnictwa i poprawy jakości życia mieszkańców wsi i małych miast.

  6. Wkład w dalszy rozwój WPR – działanie służy przygotowaniu PS WPR na nowy okres programowania 2028-2035 oraz rozwojowi WPR w przyszłości poprzez przedsięwzięcia mi. in. mające na celu ocenę postępów w osiąganiu założonych celów i wskaźników, analizy, audyty i badania, na podstawie których można wyciągnąć wnioski odnośnie do jakości i stanu wdrażania PS WPR.

  7. Udział w działaniach europejskiej sieci WPR – działanie służy budowaniu współpracy z europejską siecią WPR oraz sieciami państw członkowskich, co ma wspierać kreowanie polityki rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich na poziomie europejskim oraz upowszechnianie wypracowanych rozwiązań i dobrych praktyk.

  8. Informacja i promocja PS WPR – działanie służy rozpowszechnianiu informacji o PS WPR poprzez informowanie ogółu społeczeństwa i potencjalnych beneficjentów o możliwościach oferowanych przez PS WPR, w tym o dostępie do środków i zasadach finansowania oraz zapewnieniu właściwej wizualizacji operacji współfinansowanych z PS WPR.

Krajową sieć obszarów wiejskich +:

  •  instytucja zarządzająca (Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi);
  •  jednostka centralna (umiejscowiona w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie);
  •  jednostki regionalne – 16 samorządów województw oraz 16 wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego;
  •  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
  •  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Sieć KSOW+ wspierana jest przez Komitet Sterujący ds. Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich+ (KS KSOW+), który pełni rolę organu opiniodawczo-doradczego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie funkcjonowania KSOW+.

W realizację działań sieci oprócz jednostek wsparcia sieci są zaangażowani również jej partnerzy, czyli podmioty i osoby fizyczne aktywnie działające na rzecz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, w tym wdrażające lub opracowujące innowacyjne rozwiązania.

W ramach KSOW+ funkcjonują także dwie sieci tematyczne, które służą wymianie wiedzy i doświadczeń dotyczących rozwoju rolnictwa, w tym podnoszenia jego konkurencyjności i obszarów wiejskich, poprawie jakości wdrażania Planu Strategicznego oraz ułatwianiu współpracy pomiędzy partnerami KSOW+ oraz innymi podmiotami oraz osobami aktywnie działającymi na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa w zakresie tematyki objętej ich działaniem:

SIR - logotyp

Sieć na rzecz Innowacji w Rolnictwie i na Obszarach Wiejskich (SIR), której głównym zadaniem jest wspieranie opracowania i wdrożenia innowacji w rolnictwie, produkcji żywności, leśnictwie i na obszarach wiejskich.

Sieć Gospodarstw Demonstracyjnych, której głównym zadaniem jest wzmocnienie transferu wiedzy pomiędzy praktyką a nauką oraz ułatwianie wymiany doświadczeń i dobrych praktyk na poziomie gospodarstwa rolnego.

 

Ważną częścią Sieci KSOW+ są jej partnerzy, czyli podmioty aktywnie działające na rzecz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, w tym wdrażające innowacje lub opracowujące innowacyjne rozwiązania.

Partnerzy angażują się w działalność Sieci na różne sposoby, m.in. poprzez:

  1. udział w pracach Komitetu Sterującego, grup tematycznych, grup i zespołów roboczych i innych ciał opiniodawczo-doradczych funkcjonujących zarówno w ramach krajowej Sieci, jak i Europejskiej Sieci WPR;
  2. konsultacje i ankiety dotyczące dokumentów programowych, PS WPR oraz innych działań prowadzonych na rzecz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich;
  3. zgłaszanie propozycji kierunków tematycznych, na które Sieć powinna położyć szczególny nacisk w najbliższej przyszłości;
  4. współudział w projektach realizowanych przez jednostki wsparcia Sieci;
  5. udział w wydarzeniach krajowych i międzynarodowych organizowanych przez Sieć.

Aktualną listę naszych partnerów znajdziesz w bazie partnerów KSOW+.

Jeżeli chcesz dołączyć, wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Grupy tematyczne KSOW+ służą wymianie wiedzy i doświadczeń w zakresie rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, poprawie jakości wdrażania Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, ułatwianiu współpracy pomiędzy partnerami KSOW+ oraz innymi podmiotami aktywnie działającymi na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa w zakresie tematyki objętej ich działaniem.

Celem grup jest również identyfikacja potrzeb i głównych obszarów działania w tematach leżących w ich zakresie.

Grupa tematyczna ds. podejścia LEADER