Kartuski Rynek 25 września (w sobotę) zamienił się w magiczne miejsce…
Tego dnia odbył się XV Kartuski Targ Produktów Ekologicznych połączony z wieloma atrakcjami zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.
W tym miejscu odwiedzający mogli zakupić mnóstwo certyfikowanych produktów ekologicznych – od świeżych warzyw i owoców po liczne przetwory prosto od lokalnych producentów. Była również okazja skosztować niektórych specjałów, poznać nowe smaki, bo na wielu stoiskach odbywała się degustacja.
Bardzo ważne i potrzebne jest poznanie, a także wspieranie swojego regionu, dlatego tym bardziej cieszyła dopisująca frekwencja. Choć pogoda była zmienna, bo raz powiewało, a raz świeciło słońce, to nie zabrakło zainteresowanych produktami ekologicznymi.
Dzieci mogły brać udział w konkursach, m.in. „Ekologia w pigułce” oraz „Czy wiesz jak wygląda unijne logo rolnictwa ekologicznego” oraz w animacjach.
Wystawcami, a zarazem członkami reprezentującymi stowarzyszenie BIOPOMORZE http://biopomorze.com.pl/ podczas XV Kartuskiego Targu Produktów Ekologicznych byli:
- Zbigniew Hendrich – wyjątkowe permakulturowe gospodarstwo: ziemniaki, kabaczki, cukinie, dynie
- Urszula Bloch – jabłka , aronia, maliny winogrona, brzoskwinie
- Dorota Marszk Just Eko mistrzyni warzywnych przetworów, w tym przetwory z dyni oraz piękne świeże dynie
- Marcin i Basia Lis „Kaszubska Aronia” producenci polskiego czarnego złota czyli Aronii; świeża aronia oraz cała gama przetworów z polskiego superfood
- królewska para Sabina i Waldek Król „Królewskie Łany” – jajka, octy, soki, przetwory
- Marek i Alicja Szutenberg – specjaliści od warzyw oraz pysznych zakwasów, również kiszona kapusta
- Bogusław Szyca – wyjątkowe jabłka oraz gruszki, również suszone!
- Małgorzata Siłakowska Jagodowe Marzenie żurawina oraz jagoda kamczacka. Polskie superfood, ukryte w słoikach! Żurawina ucierana na surowo produkt regionalny nagrodzony w konkursie “Weki z pomorskiej spiżarni”. Kombucha z sokiem z jagody kamczackiej!
- Jolanta Wattecamp – pomidory, dynie, cukinie, marchew oraz soki z czarnego bzu, pomidorowy, truskawkowy
Ale nie zabrakło i innych produktów, takich jak tradycyjnie wędzone wędliny, sery korycińskie, miody prosto z pasieki, a także naturalne kosmetyki.
Nie mogło oczywiście zabraknąć lokalnych Kól Gospodyń Wiejskich ze swoimi specjałami (ciasta, pierogi, gofry, przetwory, nalewki, kawki i herbatki), kosmetykami oraz rękodziełem. Panie z KGW Kolonia; KGW Hopy; KGW Garcz; KGW Niestępowo; KGW Paczewo; KGW Staniszewo; KGW Sławki umilały imprezę.
Gospodarzami imprezy byli:
- Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych BIOPOMORZE,
- Powiat Kartuski oraz Kartuzy Stolica Kaszub
Partnerzy imprezy:
- Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu – stoisko edukacyjne „Ekologia i pszczoły – współpraca się opłaca” oraz coroczny konkurs “Ekologia w pigułce”.
- Nadleśnictwo Kartuzy, Lasy Państwowe – leśnicy opowiadali jak zapraszają dzikie pszczoły do lasu, pokaz przygotowania kłody bartnej.
- Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Pruszczu Gdańskim – wsparcie dla rolników ekologicznych
Obserwujemy rosnące zainteresowanie żywnością wysokiej jakości, konsumenci poszukują produktów nie tylko o bardzo dobrych walorach smakowych, ale i innych dobroczynnych właściwościach. Natomiast edukacja ekologiczna wśród społeczeństwa nadal jest potrzebna i konieczna. Proces certyfikacji i znakowania produktów ekologicznych bywa jeszcze nieznany wśród konsumentów. Dlatego tak ważne są działania zmierzające do promocji i rozwoju rynku produktów ekologicznych. Liczymy, że w kolejnym roku frekwencja zarówno wśród odwiedzających, jak i wystawców będzie jeszcze większa!
Agnieszka Jereczek