Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kościerzynie informuje, że w związku z opublikowanym w dniu 02.05.2025r. Rozporządzeniem Wykonawczym Komisji (UE) 2025/862 z dnia 30 kwietnia 2025 r. zmieniającym załącznik I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń od dnia 03.05.2025r. zmianie ulega regionalizacja obszarów objętych ograniczeniami dotycząca powiatu kościerskiego. Teren gminy Karsin zostanie włączony do obszaru objętego ograniczeniami I- strefa niebieska, wzorem gmin: Kościerzyna, Nowa Karczma, Liniewo
i Stara Kiszewa.
Na mocy powyższych Rozporządzeń hodowców świń z obszarów wyżej wymienionych gmin obowiązywać będą dodatkowe wymagania w zakresie przestrzegania zasad bioasekuracji. Wszystkie odstrzelone dziki będą podlegać badaniu w kierunku afrykańskiego pomoru świń. Dodatkowo dopuszcza się przeprowadzenie uboju świń utrzymywanych w gospodarstwach w celu produkcji mięsa na użytek własny, pod warunkiem, że świnie te były utrzymywane w tym gospodarstwie co najmniej przez 30 dni przed ubojem, świnie te zostaną poddane
badaniu przedubojowemu, a mięso pozyskane w wyniku uboju tych świń zostanie poddane badaniu poubojowemu przez Urzędowego Lekarza Weterynarii.
Hodowcy zobowiązani są do informowania – zgłaszania Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii każdego przypadku padnięcia świni w gospodarstwach położonych na obszarach objętych ograniczeniami I.
W związku z powyższym proszę o rozpowszechnienie powyższych informacji wśród hodowców trzody chlewnej zwłaszcza z terenu gminy Karsin w sposób zwyczajowo przyjęty.
Z upoważnienia PLW w Kościerzynie
Aleksandra Cyran-Góra Inspektor weterynaryjny ds. bezpieczeństwa żywności