
W dniu 3 kwietnia 2025 r. w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu odbyło się Forum Producentów Mleka.
Celem operacji było zaprezentowanie najnowszych technologii w hodowli bydła mlecznego oraz innowacyjnych systemów zarządzania stadem. Wydarzenie zgromadziło rolników, doradców rolniczych i ekspertów branżowych, którzy wspólnie dyskutowali nad przyszłością produkcji mleka.
Konferencję rozpoczął Aleksander Mach, Dyrektor PODR w Lubaniu. Forum Producentów Mleka, było objęte patronatem polskiej prezydencji w Radzie UE, z tej okazji dyrektor przedstawił krótką prezentację na ten temat.
W pierwszym wykładzie lek. wet. Agnieszka Świątalska z Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku omówiła objawy i przebieg choroby niebieskiego języka (BTV), zwracając uwagę na źródła choroby, jej wektory oraz możliwe dalsze scenariusze rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Prelegentka podkreślała duże znaczenie bioasekuracji i konieczność jej skrupulatnego przestrzegania w celu ograniczenia transmisji choroby.
Następnie inż. Marcin Janowski- rolnik ze Smogorzewa– zaprezentował wpływ selekcji genomowej na ekonomię produkcji mleka na przykładzie własnego gospodarstwa. Wystąpienie pokazało uczestnikom liczne korzyści płynące ze genotypowania zwierząt. Ta metoda pozwala uzyskać informacje potrzebne do wyboru najlepszych osobników w stadzie i dobrania dla nich odpowiednich buhajów do rozrodu. Dzięki temu hodowca będzie mógł realizować cele hodowlane i stale podnosić ekonomiczną opłacalność hodowli.
W kolejnych wystąpieniu prof. dr hab. Marcin Gołębiewski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie przedstawił nowoczesne rozwiązania w zarządzaniu rozrodem w stadzie bydła mlecznego z wykorzystaniem technik rolnictwa 4.0. Wykładowca rzucił światło na korzyści wynikające z montowania sensorów i systemów zarządzania stada. Podkreślił także kluczową rolę gromadzenia i analizowania zebranych danych w procesie podejmowania decyzji oraz w odniesieniu do uzyskiwanych wyników ekonomicznych gospodarstwa.
Ostatni wykład przedstawiła dr Renata Kubiak-Włodarczyk, która omówiła wdrażanie innowacyjnych systemów zarządzania stadem z wykorzystaniem sensorów w nowoczesnych budynkach inwentarskich. To wystąpienie przybliżyło uczestnikom forum zasady działania oprogramowania do zarządzania stadem. Pokazało również jak wyglądają dane przekazywane hodowcy i w jaki sposób można kierując się wskazaniami sensorów i systemów zarządzać stadem w sposób zoptymalizowany.
Forum było także okazją do wymiany doświadczeń podczas panelu dyskusyjnego, w którym udział wzięli wykładowcy, rolnik-praktyk oraz specjalista ds. produkcji zwierzęcej PODR- Marta Kacprzak. Pytania dotyczyły nowoczesnych rozwiązań w zarządzaniu stadem. Jednym z ciekawszych wątków były pytania do bezpieczeństwo przechowywania zebranych danych a jak i metod dostarczania ich do rolnika.
Kolejną kwestią, która wybrzmiała w dyskusji było bezpieczeństwo biologiczne w kontekście choroby niebieskiego języka oraz zagrożenia zawleczeniem do Polski pryszczycy. Wykładowcy zgodnie zaapelowali do uczestników o szerzenie wiedzy na temat zagrożenia chorobami oraz przestrzeganie zasad bioasekuracji.
Uczestnicy podkreślali wysoki poziom merytoryczny konferencji oraz praktyczny wymiar prezentowanych rozwiązań, które mogą przyczynić się do wzrostu efektywności produkcji mleka.
Cel operacji: wdrożenie nowoczesnych metod w hodowli bydła mlecznego, w tym zarządzanie stadem przy użyciu nowoczesnych programów komputerowych. Usprawnienie pracy w budynkach inwentarskich oraz dobór odpowiednio skomponowanych dawek pokarmowych przyczynią się do lepszego wykorzystania potencjału genetycznego krów mlecznych. Operacja wspierać będzie rolników w osiągnięciu wyższej zdrowotności stad, a co za tym idzie wzrośnie efektywność produkcji mleka.
Operacja dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 – Schemat II Pomocy Technicznej WPR 2023-2027 – Wsparcie operacji realizowanych w ramach KSOW+. Operacja realizowana przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Instytucja Zarządzająca Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Więcej o KSOW+:
https://www.facebook.com/ksowplus










