Hodowla bydła i produkcja mleka to dziedzina, która na przestrzeni lat bardzo się zmieniała. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej gospodarstwa i hodowlę trzeba było dostosować do jej wymogów. Należało sprostać standardom higieny produkcji i bezpieczeństwa żywności, zdrowia ludzi i zwierząt, a także zadbać o ochronę środowiska i dobrostan zwierząt.
W 2004 roku pogłowie krów mlecznych w Polsce wynosiło ponad 2,7 mln sztuk. Na koniec 2023 roku było ich około 2,2 mln. Pogłowie spadło o blisko 18%, ale, co ważne, skup mleka w Polsce stale rośnie -aż o 60% pomiędzy rokiem 2023, a 2004. Z roku na rok jest coraz lepiej. W ostatnich latach wzrost wyniósł średnio około 2% rocznie i w 2023 roku wyniósł 13 021 tys. ton. Branża niezwykle szybko się rozwija, dlatego tak ważne, by producenci wciąż zdobywali nową wiedzę i wprowadzali innowacje w swoich gospodarstwach. Organizacja spotkań i konferencji inspiruje do rozwoju.
5 listopada 2024 r. odbyła się konferencja „Aktualne zagadnienia związane z chowem i hodowlą bydła mlecznego”. Spotkanie miało nowoczesną formułę – można w nim było wziąć udział stacjonarnie w Oddziale w Starym Polu, lub on-line.
Uczestników, zarówno tych zgromadzonych na sali jak i tych śledzących spotkanie przed ekranami komputerów, powitał Aleksander Mach, dyrektor PODR w Lubaniu. W krótkich słowach przedstawił zmiany jakie zaszły w polskich gospodarstwach produkujących mleko po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, czyli na przestrzeni ostatnich 20 lat.
Następnie dyrektor przeszedł do omówienia programu konferencji. Jak mówi stare polskie powiedzenie „krowa pyskiem doi”. Dlatego głównym tematem spotkania były „Nowe trendy w żywieniu krów mlecznych”, który przedstawił dr hab. Marcin Gołębiewski prof. SGGW w Warszawie i jednocześnie jej prorektor ds. rozwoju.
Kolejne polskie przysłowie mówi, że młodzież to nasza przyszłość. Tematy związane z odchowem cieląt i problemami z nim związanymi zaprezentowali Piotr Skoczek, prezes firmy Somatik Doradztwo Żywieniowe i Zootechniczne Zwierząt oraz Magdalena Arasimiak z firmy Stockmeier Chemia.
Gospodarstwa chcące się rozwijać mimo trudnych warunków ekonomicznych muszą inwestować. Takie możliwości zaproponował w swoim wystąpieniu „Hala udojowa w 5 dni” Piotr Krupa z firmy DairyMaster. Przedstawiciele firmy Agrolmet i Samson Agro zaprezentowali ofertę firmy, m.in. wóz asenizacyjny Samson, który można było obejrzeć przed budynkiem.
W trakcie konferencji degustacje swoich wyrobów zapewniła uczestnikom OSM Maluta z Nowego Dworu Gdańskiego, a spotkanie zakończono poczęstunkiem.
Serdecznie dziękujemy sponsorom konferencji!
- Agrolmet
- DairyMaster
- OSM Maluta Nowy Dwór Gdański
- Pomorski Związek Hodowców Bydła Mlecznego
- Somatik Doradztwo Żywieniowe i Zootechniczne Zwierząt Lidzbark Warmiński
- Stockmeier Chemia
Materiały konferencyjne:
https://podr.pl/materialy-konferencyjne/
Zbigniew Marciniak
Oddział PODR w Starym Polu