Szukaj
logotypy

Rolnictwo ekologiczne to z pewnością bardzo ważna gałąź gospodarki, choć wciąż niszowa. Nie ulega wątpliwości , że ten typ produkcji nie należy do łatwych. Mnogość przepisów i wytycznych wymaga od producentów ekologicznych poszukiwania aktualnych informacji oraz ciągłego doskonalenia się i wprowadzania nowych rozwiązań w swoich gospodarstwach.
       Przedsiębiorstwa ekologiczne nie mogą stanąć w miejscu. Chcąc osiągać plony i wyniki ekonomiczne na zadowalającym poziomie, muszą podążać w kierunku innowacji, często łącząc tradycję z nowoczesnością. Coraz częściej się to udaje i widać to po gospodarstwach, które uczestniczyły w tegorocznej edycji wojewódzkiego Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne.

16 października 2024 r. w siedzibie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu odbyła się konferencja podsumowująca Konkurs na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w województwie pomorskim w roku 2024.

            Dyplomy oraz nagrody rzeczowe wręczył laureatom Dyrektor PODR  w Lubaniu Aleksander Mach. Złożył wyrazy uznania dla rolników ekologicznych  oraz gratulował tak dobrze prosperujących gospodarstw. Życzył również kolejnych sukcesów.

            Laureaci województwa pomorskiego w Konkursie na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w roku 2024:

I MIEJSCEMarian Cieśliński z miejscowości Więckowy z powiatu starogardzkiego
II MIEJSCEMałgorzata Siłakowska z miejscowości Chrzanowo z powiatu wejherowskiego
III MIEJSCEDorota Koprowska z miejscowości Nowy Wiec z powiatu starogardzkiego
WYRÓŻNIENIEZbigniew Hendrich z miejscowości Nowa Karczma z powiatu kościerskiego
WYRÓŻNIENIEBogusław Szyca z miejscowości Racławki z powiatu chojnickiego

Podczas  wydarzenia przedstawiono również dobre praktyki w  uprawie, przetwórstwie i dystrybucji produktów ekologicznych.  Zaprezentowano zaobserwowane podczas wizyt komisji konkursowej, stosowane w gospodarstwach metody, które zostały pozytywnie ocenione i rekomendowane do wdrażania w innych gospodarstwach. Dyskutowano również nt. innowacji  i wyzwań w rolnictwie ekologicznym. Warto pamiętać o regulacji zachwaszczenia – tutaj przede wszystkim trzeba skupić się na dobrym płodozmianie, ale pomocne mogą być również innowacyjne maszyny.

            W myśl skracania łańcucha dostaw, w gospodarstwach ekologicznych bardzo dobrze sprawdza się równoległe prowadzenie przetwórstwa przyzagrodowego. I ten sektor rolnictwa ekologicznego jest doceniany w konkursie. Województwo pomorskie również miało swojego reprezentanta w III edycji Konkursu na Najlepszego Przetwórcę Ekologicznego w roku 2024 w Polsce , gdzie wysokie III miejsce na szczeblu krajowym otrzymał Jim Bartosiewicz „Eko Elita”. Wyrazy uznania i list gratulacyjny na ręce Anny Bartosiewicz złożył Dyrektor PODR  w Lubaniu Aleksander Mach.

            Warto dodać, że podczas wydarzenia zarząd i członkowie Pomorskiego Stowarzyszenia Producentów Ekologicznych BIOPOMORZE również złożyli gratulacje i wręczyli nagrody dla wszystkich wyróżnionych laureatów. Możliwość współpracy, dzielenia się doświadczeniami oraz stosowanymi dobrymi praktykami w swoich gospodarstwach, to tylko część korzyści płynących z pracy w grupie. Bo „Współpraca się opłaca”.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym laureatom i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Opracowała: Agnieszka Jereczek
Zdjęcia: Paweł Jankowski

logotypy
Skip to content