Szukaj
logotypy

Wzorem lat ubiegłych, dnia 10 października 2024 roku w Lubaniu odbyła się kolejna edycja Pomorskiego Forum Innowacji Rolniczych, które jak co roku zgromadziło szerokie grono uczestników. Celem operacji było poszerzenie wiedzy i wymiana doświadczeń w zakresie innowacji w  rolnictwie, upowszechnienie wiedzy dot. wykorzystania energii odnawialnej w rolnictwie. Dodatkowo przedstawione zostały możliwości jakie daje działanie Interwencja 13.5 „Współpraca Grup Operacyjnych EPI” w ramach wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Organizacja konferencji połączonej z warsztatami miała również na celu wspieranie innowacji na obszarach wiejskich, a także tworzenie sieci kontaktów i współpracy, usprawniając transfer wiedzy między nauką a praktyką.

Konferencję otworzył Aleksander Mach, Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie innowacyjnych rozwiązań w kontekście zrównoważonego rozwoju rolnictwa oraz wsparcia lokalnych gospodarstw.

Pierwszym prelegentem był dr inż. Dominik Kryzia z Polskiej Akademii Nauk, który wygłosił wykład pt. „Energia słoneczna, wiatrowa, wodna, morska, biogazownie, energia atomowa oraz wodór jako potencjalne paliwo przyszłości”. W swoim wystąpieniu omówił zalety oraz wyzwania związane z wykorzystaniem różnych źródeł energii odnawialnej w sektorze rolniczym. Zwrócił uwagę na pozytywny wpływ zielonej energii na środowisko oraz na to, jak jej wdrożenie może wpłynąć na zwiększenie niezależności energetycznej gospodarstw.

Kolejną prelegentką była dr inż. Natalia Łukasik z Politechniki Gdańskiej, która w swoim wykładzie zatytułowanym „Zielony wodór – perspektywy i wyzwania” przybliżyła temat nowoczesnych technologii związanych z wytwarzaniem wodoru. Podkreśliła znaczenie zielonego wodoru jako kluczowego elementu transformacji energetycznej oraz potencjał, jaki niesie ze sobą dla sektora rolniczego. Wskazała również na potrzebę rozwoju infrastruktury oraz badań nad efektywnym wykorzystaniem tego surowca.

W dalszej części konferencji Aleksander Karaś, broker innowacji z PODR w Lubaniu, przedstawił działalność Sieci na rzecz Innowacji w Rolnictwie i na Obszarach Wiejskich (SIR) oraz omówił zagadnienia związane z Interwencją 13.5 „Współpraca Grup Operacyjnych EPI” w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Zwrócił uwagę na możliwości, jakie stwarza ta interwencja dla rolników oraz grup operacyjnych, które chcą współpracować
w zakresie innowacji.

Po wykładach uczestnicy mieli okazję zobaczyć część pokazową, w której prezentowane były nowoczesne maszyny rolnicze. Wśród nich znalazły się m.in. FENDT 724 GEN 7 z nową przekładnią VARIO DRIVE oraz pakietem nawigacji od firmy AGRAVIS, Valtra T195 z innowacyjnym opryskiwaczem ECOROBOTIX ARA 6m, a także autonomiczny ciągnik Agxeed T2. Uczestnicy mogli również zapoznać się z dronami oraz panelami fotowoltaicznymi i systemami magazynowania energii, które podkreślają znaczenie odnawialnych źródeł energii w nowoczesnym rolnictwie.

Forum wzbudziło duże zainteresowanie, gromadząc rolników, przedstawicieli samorządów, doradców rolniczych oraz uczniów i nauczycieli kierunków związanych z rolnictwem, w szczególności związanych z energią odnawialną. Spotkanie stanowiło doskonałą platformę do wymiany wiedzy, ale również kontaktów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom oraz uczestnikom za ich obecność i zaangażowanie oraz już teraz zapraszamy na kolejne edycje Forum.

Opracowała: Marta Łukowicz, Zespół ds. SIR
Zdjęcia: Paweł Jankowski

Skip to content