14 grudnia 2022 roku w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu odbył się finał Wojewódzkiej Olimpiady Młodych Producentów Rolnych i Wiedzy o BHP w Rolnictwie, zrealizowany we współpracy z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Gdańsku oraz Okręgowym Inspektoratem Pracy w Gdańsku. Uczestników oraz przybyłych gości powitał Andrzej Dolny – Dyrektor PODR w Lubaniu.

W Olimpiadzie uczestniczyło 33 laureatów eliminacji powiatowych z całego województwa pomorskiego.

W pierwszej części uczestnicy rozwiązywali test, składający się z 60 pytań z zakresu: produkcji roślinnej,  produkcji zwierzęcej, OZE, ekologii i ochrony środowiska, BHP, mechanizacji, ekonomiki rolnictwa, przedsiębiorczości i WGD, PROW 2014-2020 oraz Krajowego Planu Strategicznego WPR.

Do ścisłego finału zakwalifikowało się 5 uczestników z najwyższą liczbą punktów z testu. W części ustnej finaliści odpowiadali na wylosowane pytania przed komisją konkursową w składzie: Ewa Szymańska – Przewodniczący Komisji, PODR w Lubaniu, Maria Miłoszewicz-Cichocka – PODR w Lubaniu, Daniel Roszak – PODR w Lubaniu, Jarosław Cichocki – PODR w Lubaniu oraz Sławomir Bleszyk – OIP w Gdańsku Oddział w Starogardzie Gdańskim.

Zwycięzcy Olimpiady:

I miejsce – Michał Klaus (powiat tczewski)

II miejsce – Artur Tusk (powiat kartuski)

III miejsce – Paweł Januszewski (powiat człuchowski)

IV miejsce – Bartłomiej Leszka (powiat gdański)

V miejsce – Mateusz Kamiński (powiat malborski)

Finaliści Olimpiady będą reprezentowali województwo pomorskie w Finale Krajowym Olimpiady Młodych Producentów Rolnych, który odbędzie się w Kielcach w marcu 2023 roku.

Laureaci Olimpiady otrzymali puchary Marszałka Województwa Pomorskiego oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów:

Logotypy sponsorów

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim sponsorom, członkom komisji, przybyłym gościom oraz osobom zaangażowanym w organizację Olimpiady.

Laureatom gratulujemy sukcesu, a wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Olimpiady w 2023 roku.

Do pobrania:

wyniki testu