W dniach 11 – 12 czerwca br. odbyły się XXVII Żuławskie Targi Rolne zorganizowane przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, Oddział w Starym Polu. Patronat honorowy nad targami objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zaś patronat medialny: Radio Plus, Dziennik Bałtycki, Dziennik Elbląski, Agro Profil i portEl.pl

W Targach wzięło udział około 350 wystawców a odwiedziło nas w tych dniach około 40 tysięcy osób.

Wystawcy prezentowali się różnych blokach tematycznych

Na targach jak co roku przyznano wystawcom Wyróżnienia Targowe w następujących kategoriach:

„HIT TARGOWY – MASZYNY I URZĄDZENIA ROLNICZE”
Za ciągnik rolniczy nowej generacji CASE 270 OPTUM dla firmy
MIRTRANS Płoskinia Sp. z o.o., 14-526 Płoskinia 1C

„HIT TARGOWY – ŚRODKI DO PRODUKCJI ROLNICZEJ”
Za kompleksową gamę produktów paszowych dla firmy Złotowskiej Spółdzielni
Handlowo Produkcyjnej, 77-400 Złotów

„HIT TARGOWY – PRODUKT SPOŻYWCZY”
Za tradycyjne regionalne wyroby wędliniarskie dla firmy
PEKTUR Wędlina z Korycina, 16-140 Korycin

Za: „WALORY MARKETINGOWE STOISKA” wyróżnienie przyznano dla firmy
Zakład Rolniczo-Przemysłowy „Farmutil HS” S.A., Śmiłowo, 64-810 Kaczory

W konkursie: „TECHNOLOGIA PRZYJAZNA DLA ŚRODOWISKA” wyróżniono firmę AMATECH – Jarosław Poznański, 83-110 Czarlin za opielacz o szerokości roboczej 12 m, produkcji AMAZONE, umożliwiający ograniczenie ilości stosowanych środków ochrony roślin.

Targom po raz kolejny towarzyszyła Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych, w ramach której odbył się Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sztumskich, konkurs Młody Hodowca, gdzie prezentowano cielęta oraz pokaz królików, gołębi i drobiu ozdobnego. Grudziądzki Związek Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych zaprezentował piękną kolekcję ptaków ozdobnych.
Podczas targów odbyły się także wydarzenia: Pomorski Piknik Owocowo-Warzywny zorganizowany przez Pomorską Izbę Rolniczą oraz Wieprzowina na Polskich Talerzach z degustacją potraw.

Organizacja naszych targów to znaczny wysiłek wszystkich osób czynnie uczestniczących w ich tworzeniu. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim, którzy wykazali szczególne zaangażowanie i swoją wytężoną i ponad normatywną pracą przyczynili się do tego, aby nasza sztandarowa impreza promocyjna zyskała uznanie wśród wystawców i zwiedzających.

Komisarz Targów
Włodzimierz Sawirski