Na terenie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu koło Kościerzyny, w dniach 16–17 września 2023 roku odbyła się XXV Kaszubska Jesień Rolnicza połączona z Dożynkami Diecezji Pelplińskiej i Gminy Nowa Karczma pod Patronatem Honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa, Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha i Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.

Był to czas szczególny, czas podsumowań i podziękowań za dary ziemi a także podziękowań rolnikom za trud ich mozolnej pracy. Już po raz osiemnasty nieodłącznym elementem tego wydarzenia była Jesienna Wystawa Zwierząt Hodowlanych połączona z pokazem drobnego inwentarza. Podczas targów przeprowadzono Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi o Memoriał Wojciecha Dąbrowskiego, człowieka który całą swoją karierę zawodową poświęcił rozwojowi hodowli koni na Pomorzu. Jesienna Wystawa Zwierząt Hodowlanych obejmowała Wystawę Królików i Wystawę Gołębi Rasowych. Po raz kolejny zaprezentowano alpaki.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Radio Kaszëbë, Radio Plus, Radio Weekend, Katolicka Rozgłośnia Diecezji Pelplińskiej Radio Głos, Dziennik Bałtycki, portal i magazyn rolniczy Agro Profil, tygodnik Kurier Kaszubski, Gazeta Regionalna Życie Kaszub, portale internetowe: pieknekaszuby.pl, kościerski.info, kartuzy.info.

Swój dorobek zaprezentowało około 30 firm obsługujących rolnictwo, 45 ogrodników, około 160 firm handlowych oraz 15 wystawców królików i 32 wystawców gołębi. Prezentowanych było 72 królików oraz około 370 gołębi – 22 kolekcje, z których 276 podlegało ocenie w ramach Wystawy Gołębi Rasowych. Jak co roku odbył się pokaz ptactwa ozdobnego. Trzynastu hodowców zaprezentowało ptactwo egzotyczne, ozdobne oraz domowe, takie jak: kury, kaczki, bażanty, przepiórki, perliczki, pawie i gęsi. Dwóch hodowców zaprezentowało sześć alpak, z których publiczność wybrała miss.

Głównym punktem pierwszego dnia imprezy były wyceny królików oraz gołębi rasowych. Dokonano wyboru championów i vicechampionów wystawy.

Tego dnia na placu targowym odbył się również kolejny konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich. W tym roku koła prezentowały swoje umiejętności w przepisach, w których główną role odgrywały buraki. W sobotę swoje 30-lecie istnienia świętowało Gdańskie Stowarzyszenie Agroturyzmu. Na scenie władze stowarzyszenia dziękowały osobom zaangażowanym w powstanie tej inicjatywy.

W sobotę na sali konferencyjnej w budynku PODR w Lubaniu odbyła się konferencja poświęcona 100-leciu doradztwa w Polsce. Podczas konferencji nastąpiło wręczenie odznaczeń honorowych ”Zasłużony dla Rolnictwa” z rąk Pana Aleksandra Jankowskiego wicewojewody pomorskiego. Wydarzenie zakończyło wręczenie dyplomów i nagród dla zwycięzców wojewódzkiego etapu konkursu AgroLiga2023

W niedzielę (17.09.2023 r.) podczas XXV Kaszubskiej Jesieni Rolniczej w Lubaniu oraz Dożynek Diecezji Pelplińskiej i Dożynek Gminy Nowa Karczma odbyła się wystawa wieńców dożynkowych.

Jak co roku bogato zdobione wieńce upiększyły plac przed kościołem podczas Mszy Dożynkowej koncelebrowanej przez J.E. Ks. Bpa Ryszarda Kasynę. Starostami tegorocznych dożynek byli Państwo Renata i Mirosław Prądzinscy z miejscowości Nieżychowice, powiat i gmina Chojnice, parafia Świętej Trójcy w Nieżychowicach, dekanat Chojnicki. Następnie uroczysty korowód wraz z wieńcami przeszedł na plac targowy. Wieńce wzbudziły podziw i ogromne zainteresowanie odwiedzających.

Wieńce zaprezentowało 15 sołectw, którym składamy serdeczne podziękowania za kultywowanie kultury ludowej i tradycji związanej ze świętem plonów.

Podczas targów uhonorowano firmy, które zaprezentowały najładniejsze stoisko oraz zaprezentowały najciekawszy produkt targowy, czyli HIT Targów. Pucharami i nagrodami ufundowanymi przez Dyrektora PODR nagrodzono:
• NAJLEPSZA ARANŻACJA STOISKA – Centrala Nasienna ZIELENIN D. Małachowski sp. k.
• HIT TARGÓW w kategorii maszyny i urządzenia rolnicze oraz środki do produkcji rolniczej – PPUHiT MEKTAL za rurowania do materiałów sypkich
• HIT TARGÓW w kategorii produkt spożywczy – Green Natura Beata Osowicka za olej z rzepaku

Wyróżnienia HIT TARGÓW w kategorii produkt spożywczy:

• Regionalne Centrum Mikroorganizmów Brunka Natural Marek Brunka za sok z jabłek,
• Babcia Regina – Regionalne Wyroby Tradycyjne za kiełbasę szlachecką,
• Gospodarstwo MYSIEJEMY Filip Szpetulski za kwas jęczmienny „Polskie jęczmienne”.

W niedzielę odbyły się Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi o Memoriał Wojciecha Dąbrowskiego. Głównym organizatorem zawodów był Pomorski Związek Hodowli Koni z siedzibą w Malborku. Jak zwykle na starcie nie zabrakło pięknych powozów, powożonych przez śmiałków, wyczyniających niesamowite rzeczy ze swoimi zaprzęgami. W zawodach udział wzięło 7 powozów.

Po zakończeniu uroczystości na scenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki” z Chojnic, za który składam serdeczne podziękowania od licznie zgromadzonej widowni.

Podziękowania za udział kieruję również do wszystkich uczestników tegorocznych Targów i hodowców prezentujących zwierzęta, za liczne ich przybycie. Dziękuję sponsorom za ufundowanie nagród. Dziękuję policjantom z Komendy Powiatowej w Kościerzynie za zapewnienie bezpiecznego dojazdu i powrotu wszystkim odwiedzającym Targi.

Składam szczególne podziękowania pracownikom PODR za zaangażowanie w prace związane z przygotowaniem i przebiegiem tegorocznej Jubileuszowej XXV Kaszubskiej Jesieni Rolniczej. Szczególne podziękowania kieruję do tych osób, które przez te wszystkie 25 lat organizowały razem ze mną te Targi, które przyciągnęły kilkadziesiąt tysięcy odwiedzających.

Fundatorami nagród XXV Kaszubskiej Jesieni Rolniczej (Wystawy Zwierząt i Zawodów w Powożeniu) byli:

Do zobaczenia za rok na kolejnych Targach organizowanych przez PODR w Lubaniu

Komisarz Targów

Andrzej Okrój