XXIX Pomorskie Agro-Targi przeszły do historii. Tegoroczne Agro-Targi w terminie pierwszej soboty i niedzieli czerwca po dwuletniej przerwie okazały się największe pod względem ilości odwiedzających. Szacujemy, że Lubań w ciągu tych dwóch dni odwiedziło około 60 000 gości tj. rolników oraz mieszkańców okolicznych miast.

Tradycyjnie Targom towarzyszyła Pomorska Wystawa Zwierząt Hodowlanych, w czasie której prezentowane były konie, owce, bydło mięsne, alpaki, króliki, gołębie i drób ozdobny. Wystawa organizowana była przy pełnym zaangażowaniu Związków Hodowców poszczególnych gatunków prezentowanych zwierząt, za co jako organizatorzy bardzo dziękujemy.

Na Targach swoje oferty przedstawiły firm obsługujące rolnictwo m.in. firmy oferujące maszyny i urządzenia rolnicze, nowości w budownictwie rolniczym i wyposażeniu budynków inwentarskich, samochody oraz wiele innych branż.

Targi w Lubaniu są chętnie odwiedzane przez całe rodziny. Kobiety najbardziej interesował kiermasz ogrodniczy, gdzie dokonywały zakupów m.in. kwiatów, nasion, krzewów ozdobnych oraz drzewek owocowych ale również rękodzieło i stoiska Kół Gospodyń Wiejskich.

Swoje stoisko miał również Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, w którym specjaliści świadczyli fachowe doradztwo. Instytucje okołorolnicze również miały swoje stoiska.

W sobotę odbył się Konkurs kulinarny Kół Gospodyń Wiejskich (w tym roku królowały wyroby z rabarbaru) W niedzielę Tradycyjnie jak na każdych Targach wybrane został Hity Targów w kategorii maszyny i produkt spożywczy oraz najlepsza aranżacja stoiska wystawowego. Na scenie odbyło się podsumowanie Etapu regionalnego (Gdańsk) XIX Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2022. W niedzielne popołudnie odbył się Konkurs Młodego Hodowcy.

Składam serdeczne podziękowania odwiedzającym (m.in. tym którzy wyczekiwali w kolejce aby wjechać na parking), pracownikom firm obsługujących rolnictwo, związkom hodowców zwierząt oraz sponsorom za udział w tym przedsięwzięciu.

Kolejna XXX Jubileuszowe Pomorskie Agro-Targi w 2023 r. przed nami, na które już teraz serdecznie zapraszam.

Andrzej Okrój
Komisarz Pomorskich Agro-Targów