W dniach 11 i 12 czerwca 2022 r. już po raz XXI Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, Oddział w Starym Polu zorganizował Regionalną Wystawę Zwierząt Hodowlanych.

W ramach Wystawy przeprowadzono Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sztumskich, pokaz umiejętności w chowie i hodowli koni oraz cieląt w ramach Konkursów „Młody Hodowca”, a także pokaz drobnego inwentarza – gołębi, drobiu ozdobnego, królików oraz ptaków egzotycznych.

Wystawa towarzyszyła XXVII Żuławskim Targom Rolnym. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia był Pomorski Związek Hodowców Koni w Malborku, Pomorski Związek Hodowców Bydła Mlecznego, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Malborskie Stowarzyszenie Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego oraz Grudziądzki Związek Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych.

Komisarzem Wystawy był Andrzej Derlecki – prezes Pomorskiego Związku Hodowców Koni w Malborku.

Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sztumskich został objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego. Podczas imprezy zaprezentowane zostały najlepsze sztuki hodowlane koni zimnokrwistych w typie sztumskim z całej Polski. Dotarło do nas 27 hodowców z województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego i dolnośląskiego, którzy przywieźli 50 polskich koni. W pierwszym dniu Wystawy były one prezentowane w czterech grupach i oceniane przez 3-osobową komisję. Wyniki tej rywalizacji przedstawiamy w tabeli poniżej. Drugi dzień Wystawy to uroczysta gala, podczas której zwycięzcy w poszczególnych grupach i klasach otrzymali puchary i nagrody od sponsorów (ich listę również zamieszczamy poniżej) oraz nagrody sfinansowane z Funduszu Promocji Mięsa Końskiego. Nagrodzeni zostali również laureaci Konkursu Gołębi Rasowych oraz Konkursów Młodego Hodowcy, podczas których uczestnicy prezentowali umiejętności w chowie i hodowli koni oraz cieląt.

W sobotę i niedzielę odbyły się również pokazy drobnego inwentarza – gołębi, drobiu ozdobnego i królików, a także dodatkowo w niedzielę pokaz kanarków i ptaków egzotycznych.

Nagrody ufundowali:

1. Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

2. Leszek Tabor, Burmistrz Miasta i Gminy Sztum.

3. Leszek Sarnowski, Starosta Sztumski.

4. Wiesław Burzyński, Pomorska Izba Rolnicza.

5. Łukasz Kowalski, OR ARiMR Gdynia.

6. Krzysztof Jaszczak, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa OT w Pruszczu Gdańskim.

7. Andrzej Dolny, Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

8. Katarzyna Marcińczak, Stadnina Koni Sztumskich Marcińczak Katarzyna, Świeciechów.

Laureci Ogólnopolskiego Młodzieżowego Czempionatu Koni Sztumskich
Gratulujemy zarówno zwycięzcom, jak i pozostałym uczestnikom, bo przecież samo zakwalifikowanie na Wystawę to już wyróżnienie. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w organizacji i finansowaniu tegorocznej Wystawy składamy serdeczne podziękowania. Dziękujemy Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi za objęcie patronatem honorowym naszej Wystawy, a sponsorom jeszcze raz dziękujemy za ufundowanie nagród.
Do zobaczenia za rok na kolejnej Wystawie!

Zbigniew Marciniak, Alicja Panimasz-Wolska