W sobotę 24 września 2022 roku kartuski rynek zmienił się w kolorowy targ z ekologicznymi produktami.  XVI Kartuski Targ Produktów Ekologicznych został zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Kartuzach, przy współpracy Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu oraz Pomorskiego Stowarzyszenia Producentów Ekologicznych „BioPomorze”.

Kartuski Targ Ekologiczny to impreza cykliczna, z roku na rok ciesząca się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród wystawców, jak i uczestników. Świadczy to o coraz większej świadomości konsumentów i rozumieniu idei ekologii. Na kartuskim rynku, oprócz znakomitych gości, pojawili się także właściciele certyfikowanych gospodarstw ekologicznych sprzedający swoje towary w ramach sprzedaży bezpośredniej, rolniczego handlu detalicznego ,MOL-a oraz Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu kartuskiego. Ponadto na targu można było odwiedzić stoiska edukacyjne związane z ochroną  środowiska oraz zasięgnąć porady specjalistów PODR w Lubaniu, Lasów Państwowych, Kartuskiego Parku Krajobrazowego, Pomorskiego Stowarzyszenia Producentów Ekologicznych „BioPomorze”, czy też szkółki nurkowania, której to członkowie oczyszczają dna kartuskich jezior i rzek.

Podczas wydarzenia przeprowadzono dwa konkursy: „Ekologia w Pigułce”, polegający na sprawdzeniu wiedzy ekologicznej wśród uczestników targu, a także konkurs na najlepsze stoisko wystawiennicze w kategoriach „Wystawca Ekologiczny” oraz „Koła Gospodyń Wiejskich”.

Organizatorem konkursu „Ekologia w pigułce” był PODR w Lubaniu. Celem konkursu było propagowanie rolnictwa ekologicznego. Uczestnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania związane z ekologią w rolnictwie. W konkursie wzięło udział 38 uczestników, a zwycięzcy zostali nagrodzeni przez firmę AGRO KASZUB Dawid Nowak z Kartuz.

Zwycięzcami w konkursie „Ekologia w pigułce” zostali: Urszula Sobiecka (Niestępowo), Adrianna Roszkowska (Kartuzy), Krystyna Kuczkowska (Granowo). W konkursie „Na najlepsze stoisko ekologiczne” zwyciężyło stoisko przygotowane przez Małgorzatę Siłakowską. A KGW Miechucino zwyciężyło w konkursie na „Najlepsze stoisko KGW”.

Liczne atrakcje oraz dostępność zdrowej żywności co roku zachęca coraz liczniejsze grono konsumentów do odwiedzin na Kartuskim Targu Ekologicznym. Zapraszamy zatem serdecznie za rok na kolejne takie wydarzenie.

Rafał Bruniecki
PZDR Kartuzy