Kartuski Rynek 25 września (w sobotę) zamienił się w magiczne miejsce…

Tego dnia odbył się XV Kartuski Targ Produktów Ekologicznych połączony z wieloma atrakcjami zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

W tym miejscu odwiedzający mogli zakupić mnóstwo certyfikowanych produktów ekologicznych – od świeżych warzyw i owoców po liczne przetwory prosto od lokalnych producentów. Była również okazja skosztować niektórych specjałów, poznać nowe smaki, bo na wielu stoiskach odbywała się degustacja.

Bardzo ważne i potrzebne jest poznanie, a także wspieranie swojego regionu, dlatego tym bardziej cieszyła dopisująca frekwencja. Choć pogoda była zmienna, bo raz powiewało, a raz świeciło słońce, to nie zabrakło zainteresowanych produktami ekologicznymi.

Dzieci mogły brać udział w konkursach, m.in. „Ekologia w pigułce” oraz „Czy wiesz jak wygląda unijne logo rolnictwa ekologicznego” oraz w animacjach.

Wystawcami, a zarazem członkami reprezentującymi stowarzyszenie BIOPOMORZE http://biopomorze.com.pl/ podczas XV Kartuskiego Targu Produktów Ekologicznych byli:

Ale nie zabrakło i innych produktów, takich jak tradycyjnie wędzone wędliny, sery korycińskie, miody prosto z pasieki, a także naturalne kosmetyki.

Nie mogło oczywiście zabraknąć lokalnych Kól Gospodyń Wiejskich ze swoimi specjałami (ciasta, pierogi, gofry, przetwory, nalewki, kawki i herbatki), kosmetykami oraz rękodziełem. Panie z KGW Kolonia; KGW Hopy; KGW Garcz; KGW Niestępowo; KGW Paczewo; KGW Staniszewo; KGW Sławki umilały imprezę.

Gospodarzami imprezy byli:

Partnerzy imprezy:

Obserwujemy rosnące zainteresowanie żywnością wysokiej jakości, konsumenci poszukują produktów nie tylko o bardzo dobrych walorach smakowych, ale i innych dobroczynnych właściwościach. Natomiast edukacja ekologiczna wśród społeczeństwa nadal jest potrzebna i konieczna. Proces certyfikacji i znakowania produktów ekologicznych bywa jeszcze nieznany wśród konsumentów. Dlatego tak ważne są działania zmierzające do promocji i rozwoju rynku produktów ekologicznych. Liczymy, że w kolejnym roku frekwencja zarówno wśród odwiedzających, jak i wystawców będzie jeszcze większa!

Agnieszka Jereczek