12 sierpnia br. premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa Grzegorz Puda przebywali na Pomorzu. Odwiedzili dwa gospodarstwa wskazane przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. W Staryni, w gminie Lichnowy spotkali się z rolnikami i przedstawicielami instytucji związanych z rolnictwem, działających na terenie woj. pomorskiego oraz zapoznali się z działalnością Grupy Producentów Warzyw FasGro Sp. z o.o. Grupa zrzesza 47 rolników, gospodarujących łącznie na ponad 2 tys. ha UR i produkujących ok. 20 tys. ton warzyw rocznie. Dzięki podjętej współpracy grupa stała się wiodącym dostawcą groszku i fasolki typu flageolet w naszym regionie. Specjalizuje się także w uprawie kukurydzy cukrowej. Dysponuje bardzo nowoczesnym sprzętem do uprawy i zbioru warzyw. Stosowana technologia produkcji pozwala na osiągnięcie plonów najwyższej jakości, co jest bardzo cenione przez zakłady przetwórcze współpracujące z grupą. Jednym z nich są Warmińskie Zakłady Przetwórstwa Owocowo -Warzywnego w Kwidzynie, które przygotowały degustację przetworów z warzyw dostarczonych przez grupę FasGro. Współpraca grupy z zakładem w Kwidzynie to przykład sprawnie funkcjonującego łańcucha dostaw „od pola do stołu”.

Gości po gospodarstwie oprowadzali Zbigniew Puzio, prezes spółki oraz wiceprezes Wiesław Szpura. Szef rządu był pod wrażeniem wielkich, nowoczesnych maszyn rolniczych oraz efektów działalności FasGro.

Z powiatu malborskiego kolumna z premierem udała się do powiatu wejherowskiego, gdzie została podjęta w gospodarstwie rolnym Państwa Mirosławy i Wojciecha Ellwart w Miłoszewie (gm. Linia). Państwo Ellwart od 20 lat prowadzą gospodarstwo rodzinne o powierzchni 40 ha UR, z czego 18 ha stanowią użytki zielone. Na pozostałych gruntach uprawiają zboża i kukurydzę, które są wykorzystywane jako pasza dla bydła. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję mleka. Stado liczy 40 krów dojnych oraz 20 szt. jałówek i od 10 lat znajduje się pod ocena użytkowości mlecznej. Rolnicy kilkakrotnie korzystali z dofinansowania ze środków UE, które przeznaczyli na zakup nowych maszyn rolniczych. Na uwagę zasługuje estetyka zagospodarowania zagrody, w szczególności piękny ogród, który jest pasją gospodarzy. Zostało to docenione w konkursie „Piękna Wieś Pomorska 2021”.

W gospodarstwie Państwa Ellwart możliwość spotkania z premierem Morawieckim i ministrem Pudą mieli także inni rolnicy i mieszkańcy wsi. Dyskutowano o aktualnej sytuacji w rolnictwie oraz znaczeniu gospodarstw rodzinnych i planowanych dla nich formach wsparcia. Był także czas na zaprezentowanie kultury kaszubskiej przez miejscowe koła gospodyń wiejskich.

Starynia

Miłoszewo