Wiosna w pełni. Z niecierpliwością wyczekujemy ciepłych dni, soczystej zieleni i pięknych, cieszących oko kwiatów. Chętnie spędzamy czas w plenerze. W wielu ogrodach trwają wiosenne prace porządkowe, do których szukamy nowych inspiracji i nasadzeń.

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, w miniony weekend tj. 13-14.04.2024 r., przy Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, odbyły się XIV Targi Ogrodniczo-Pszczelarskie.

Impreza okazała się prawdziwym hitem tej wiosny! Już od samego poranka tłumy entuzjastów gotowych na odkrywanie wszystkich atrakcji, które przygotowali dla nas wystawcy, zapełniły plac targowy.

Już na wejściu wszystkich gości witały wiosenne kwiaty. Przechodząc między stoiskami, mogliśmy natrafić na prawdziwe perełki ogrodniczego świata. Prezentowana oferta była bogata i zróżnicowana, zaspokajając gusta nawet najbardziej wymagających miłośników zieleni. Zaskakiwała nie tylko różnorodność, ale także jakość oferowanych produktów. Niektórzy specjaliści udzielali porad dotyczących pielęgnacji roślin czy projektowania ogrodów, co sprawiło, że targi stały się nie tylko miejscem zakupów, ale też cennym źródłem wiedzy dla wszystkich pasjonatów ogrodnictwa.

Choć wśród wystawców przeważały firmy z branży ogrodniczej, to nie zabrakło również firm i instytucji działających na rzecz rolnictwa, motoryzacyjnych oraz związanych z energią odnawialną. Na licznych stoiskach można było posmakować potraw regionalnych, odwiedzić stragany ze swojskim chlebem, tradycyjne wytwarzanymi wędlinami i nabiałem oraz zaopatrzyć się miód i inne produkty pszczele. W szerokim asortymencie prezentowały się również stanowiska handlowe oraz gastronomia. Okazję do prezentacji swojej działalności miały Koła Gospodyń Wiejskich, promujące tradycje swoich regionów. Nie zabrakło również oferty dla najmłodszych, a były to wesołe miasteczko oraz przejażdżki na kucykach.

Tradycyjnie, nasze targi to również spotkania dla sympatyków zwierząt oraz hodowców. Wiosną jest to pokaz drobnego inwentarza, który cieszył się wyjątkowym zainteresowaniem zwiedzających. Niedziela była przeznaczona dla pszczelarzy. Szkolenie w pasiece, w Borowinie oraz na sali wykładowej PODR, było znakomitym uzupełnieniem atrakcji Targów.

Podsumowując, w tegorocznej edycji imprezy uczestniczyło ponad 230 wystawców oraz 20 hodowców zwierząt. Odwiedziło nas również mnóstwo gości, których było ok. 30 tys.

Sukces tegorocznych targów, podkreśliła dodatkowo pełna entuzjazmu i pozytywnej energii atmosfera.  Serdeczne dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz wszystkim tym, którzy swoją pracą przyczynili się do organizacji naszej imprezy.

Zapraszamy do Lubania na inne nasze imprezy w 2024 roku. Liczymy, że będą one równie udane.

Jarosław Cichocki