Po przerwie związanej z występującą pandemią po raz dwunasty Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu zorganizował Targi Ogrodniczo-Pszczelarskie, które odbyły się w dniach 9-10.04.2022 r.

Ostatnie lata spowodowały dużą emigrację ludzi z centrów miast (tzw. blokowisk) na ich obrzeża lub tzw. tereny wiejskie wokół Trójmiasta, gdzie wybudowali domy na różnej wielkości działkach. Powoduje to duże zapotrzebowanie na różnego rodzaju rośliny ozdobne, kwiaty, meble ogrodowe, którymi chcemy zagospodarować swoje posesje, aby odpoczywać w przepięknym kolorowym otoczeniu. W celu spełnienia powyższych trendów organizowane są targi ogrodniczo-pszczelarskie, które gromadzą szeroką rzeszę producentów, handlowców wszystkiego co do ogrodu. Targi maja tę zaletę, że kupujący mają do dyspozycji szeroką ofertę drzewek owocowych, krzewów ozdobnych, kwiatów, cebul, nasion warzyw zgromadzonych w jednym miejscu.

Oprócz asortymentu ogrodniczego wystawiały się również firmy oferujące nowoczesne systemy grzewcze, fotowoltaikę, przydomowe oczyszczalnie ścieków. Od kilku lat w nazwie targów dołączony jest dział pszczelarski, gdzie oferowano oprócz miodów i produktów pszczelich, szeroki asortyment sprzętu potrzebnego do prowadzenia pasieki, które są zlokalizowane na terenie województwa. Prowadzenie pasieki stało się modne w miastach, gdzie na dachach bloków zlokalizowane są pasieki wykorzystujące pożytki znajdujące się w parkach, bulwarach miast.

Największą atrakcją Targów Ogrodniczych był pokaz królików, drobiu ozdobnego, gołębi, który był zorganizowany po raz pierwszy. Była to wielka atrakcja, która przyciągała tłum zwiedzających do tego stopnia, że chwilami była kolejka przed drzwiami budynku, aby się tam dostać.

Tradycyjnie Targi ściągają szeroką masę handlowców oferujących różny asortyment towarów chętnie kupowanych przez odwiedzających.

Nie brakowało również tradycyjnie produkowanych wyrobów wędliniarskich, serów i innych przetworów.

Kolejną okazją do tego typu zakupów będą Targi w dniach 4-5.06.2022 r., gdzie będzie można się zaopatrzyć w rośliny i kwiaty typowe latem, np. pelargonie oraz zapoznać się z szerokim asortymentem sprzętu służącego do produkcji rolnej i zobaczyć wystawę zwierząt hodowlanych oraz uzyskać informacje od instytucji obsługi rolnictwa.

Komisarz Targów
Andrzej Okrój