W dniach 10-11 września br. odbyły się XXVII Jesienne Targi Ogrodnicze w Starym Polu. Organizatorem imprezy był Oddział Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu. Patronat medialny nad targami sprawowali: Radio Plus, Dziennik Bałtycki, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEL.pl.

Jesienne Targi Ogrodnicze na stałe zapisały się w kalendarzu imprez plenerowych organizowanych w naszym regionie. Ich celem jest promocja firm branży ogrodniczej, nasiennej, rolno-spożywczej oraz instytucji działających na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich, a także lokalnej przedsiębiorczości. Służą one też nawiązaniu szerokich kontaktów handlowych oraz wzajemnej wymianie doświadczeń.

W tej edycji Targów uczestniczyło ok. 290 wystawców reprezentujących:

– ogrodnictwo – 57  stanowisk (m.in. drzewa, krzewy owocowe, rośliny ozdobne, nasiona, cebule, kwiaty do ogrodu i domu, trawy, byliny itp.)

– przetwórstwo – 41  stanowisk (np. tradycyjne wyroby wędliniarskie np. z Podlasia, z dziczyzny, z Litwy, sery tradycyjne, góralskie – oscypki, twarogi, pieczywo tradycyjne, miody, ciasta, potrawy tatarskie, soki, zioła, przyprawy, chleb ze smalcem, itp.)

– samochody3 stanowiska (5 marek samochodów)

– instytucje – 8  stanowisk (np. OSM Maluta, obsługa rolnictwa, ubezpieczenia, Pomorska Izba Rolnicza, Żuławska Grupa Działania, stoiska ukraińskie)

– różne17 stanowisk (np.: meble ogrodowe, wyroby z wykliny, figury ogrodowe, urządzenia rekreacyjne do ogrodu)

– ekologia 8  stanowisk (np.: fotowoltaika, pompy ciepła, oczyszczalnie, ekologiczne kotły CO, zbiorniki na ON)

– budownictwo – 4 stanowiska (ogrodzenia, myjki ciśnieniowe, wentylatory, usługi przemysłowe)

– wystawa rzemiosła i rękodzieła38 stanowisk (np. bukiety lawendy, maskotki, haftowane obrusy, torby- haft kaszubski, wyroby z drewna, rzeźba w drewnie, ceramika, obrazy, wianki, kowalstwo artystyczne itp.)

– rolniczy handel detaliczny RHD9 stanowisk (miody i produkty pszczelarskie, przetwory owocowe, ocet, oleje)

– Koła Gospodyń Wiejskich8 kół (np. wyroby tradycyjne wykonane przez gospodynie – pierogi, ciasta, zupy i inne potrawy)

– gastronomia, lody, gofry   2 stanowiska

– kiermasz handlowy 70  stanowisk (wszystko co na targowiskach)

Dla miłośników zwierząt przygotowano wystawę gołębi, ptactwa ozdobnego oraz królików. Uczestniczyło w niej 20 hodowców. Byli to przedstawiciele Malborskiego Stowarzyszenia Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego oraz wystawcy indywidualni. Wystawa ta cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających. Dzieci mogły ponadto korzystać z zabawy na wesołym miasteczku oraz z przejażdżek na kucykach.

Jesiennym Targom Ogrodniczym towarzyszył Staropolski Przegląd Piosenki Biesiadnej, w którym uczestniczyło 10 zespołów. Celem Przeglądu jest ożywienie i integracja amatorskiego ruchu artystycznego na wsi i w małych miasteczkach, sięganie do tradycji muzycznych regionu, tworzenie nowych opracowań znanych utworów oraz popularyzowanie wspólnego śpiewania. W bieżącym roku Przegląd miał wyjątkowy charakter z dwóch powodów. Po pierwsze impreza wróciła do Starego Pola po 2 latach przerwy spowodowanej pandemią, po drugie zaś była to 25. jubileuszowa jej edycja. Przegląd przebiegał w formule przyjętej w latach poprzednich – zespoły prezentowały się przez 2 dni. Dzięki temu wszyscy nasi goście mieli okazję posłuchać utworów ludowych i biesiadnych prezentowanych przez wykonawców z Pomorza, Żuław, Powiśla, Kociewia i Warmii. Uczestnikami Przeglądu byli: „Zielona Ferajna” z Żuławki Sztumskiej, Kociewski Zespół Regionalny „Burczybas” z Gniewa,  „Cyganeczki” z Cygan,  „Motławianki” z Przezmarka,  „Fale” ze Stegny, „Fisolki” z Tczewa, „Gronowiacy” z Gronowa Elbląskiego, Kapela Podwórkowa „Sztama” z Jelonek, „Wesoła Gromadka” z Tychnów, „Powiślanki” z Kwidzyna.

Wszystkie zespoły otrzymały okolicznościowe statuetki, uświetniające 25 Jubileuszową edycję przeglądu oraz nagrody regulaminowe i dyplomy od organizatora Przeglądu – Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Były też nagrody dodatkowe przyznane przez sponsorów, w tym: Posła Kazimierza Smolińskiego, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Pruszczu Gdańskim, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział w Gdyni, Pomorską Izbę Rolniczą, Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Malborku, Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Nowym Stawie.

W bieżącym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Targi wzbogaciło „Żuławskie Święto Mleka” zorganizowane przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską „Maluta” z Nowego Dworu Gdańskiego. Celem tej imprezy była popularyzacja spożywania mleka i produktów mlecznych. W programie, oprócz degustacji wyrobów mleczarskich OSM Maluta, znalazły się liczne konkursy o tematyce mleczarskiej. Dodatkową atrakcją tego wydarzenia były występy zespołów: „Trzeci Oddech Kaczuchy” i „John Abbagnale & Adam Kulis” –  prezentujący muzykę włoską.

Podczas tegorocznych Targów przyznano trzy wyróżnienia targowe.

W kategorii „Walory marketingowe stoiska” wyróżniony został Kombinat Konopny S.A. z Gronowa Górnego.

W kategorii „Innowacyjny produkt sprzyjający ochronie środowiska” nagrodzona została firma EKOTEC Sp. z o.o. z miejscowości Baldram k. Kwidzyna, która prezentowała magazyn energii (baterię litowo-jonową) umożliwiający magazynowanie energii wyprodukowanej w gospodarstwie domowym.

W kategorii „Spożywczy produkt regionalny lub tradycyjny wyróżniono firmę: Agroturystyka, Stefan Muchla z Suchowoli za tradycyjne potrawy tatarskie.

Tegorocznej edycji targów towarzyszyła zmienna pogoda. Pomimo niezbyt wysokiej temperatury i zachmurzenia, zwiedzający dopisali. Z wysokiej frekwencji zadowoleni byli również nasi wystawcy. Z informacji, jakie przekazali wiadomo, że ci, którzy odwiedzili nasze targi, przybywali do Starego Pola z konkretnym celem nabycia roślin, produktów spożywczych lub innych towarów. Dlatego większość gości opuściła tereny wystawowe z dużymi zakupami, w tym głównie z roślinami ozdobnymi i owocowymi, krzewami, kwiatami, które z pewnością wzbogacą i upiększą okoliczne ogrody, działki, posesje i mieszkania. Szacujemy, że tegoroczne targi w Starym Polu odwiedziło około 15 tysięcy osób.

Wszystkim sponsorom składamy serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe i rzeczowe. Dziękujemy również wszystkim tym, którzy swoją pracą przyczynili się do organizacji i sprawnego przeprowadzenia targów i imprez towarzyszących.

ORGANIZATORZY
Adam Kopeć – Komisarz Targów

I dzień


II dzień