Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu w dniu 16 września 2023 r. podczas XXV Kaszubskiej Jesieni Rolniczej zorganizował konkurs kulinarny pn. „Buraki w roli głównej”.

Do konkursu przystąpiło 11 organizacji pozarządowych – Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń z kilku powiatów tj. z powiatu kościerskiego, kartuskiego i bytowskiego.

Celem konkursu było wyłonienie najsmaczniejszego dania oraz aktywizacja i integracja organizacji pozarządowych, popularyzacja potraw z burakiem i przeciwdziałanie wadliwym nawykom żywieniowym. Przedmiotem oceny były  walory smakowe i estetyczne gotowych dań oraz potraw z uwzględnieniem lokalnych produktów oraz krótka prezentacja dań, w których głównym składnikiem był burak.

Potrawy zgłoszone do konkursu były bardzo zróżnicowane i unikatowe. Wszystkie były smaczne więc komisja konkursowa miała trudny wybór.

Laureaci konkursu kulinarnego pn. „Buraki w roli głównej”:

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu ufundował statuetki dla laureatów konkursu oraz pamiątkowe dyplomy i książki o tematyce zielarskiej dla wszystkich uczestników.

Fundatorami nagród dla laureatów konkursu byli: Pomorska Izba Rolnicza, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Pomorski Oddział Regionalny w Gdyni, Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Kościerzyna, Urząd Statystyczny w Gdańsku, Stowarzyszenie LOT „Serce Kaszub” oraz Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

Nagrody na scenie wręczali: Pan Andrzej Dolny Dyrektor PODR w Lubaniu, Pan Aleksander Jankowski II Wicewojewoda Pomorski, Pan Marcin Drewa Dyrektor KRUS w Gdańsku i Doradca Prezydenta RP, Pan Ryszard Kleinszmidt Wiceprezes Zarządu PIR, Pan Łukasz Kowalski Dyrektor ARiMR w Gdyni, Pani Bożena Worzała Członek Zarządu WZRKiOR w Gdańsku.

Koła Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia podczas targów prezentowały również stoiska na których promowały lokalną i  tradycyjną żywość, a także rękodzieło i twórczość ludową.

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i serce włożone w przygotowanie dań konkursowych oraz stoisk. Słowa podziękowania kierujemy także do członków komisji jury za pracę społeczną i poświęcony czas.

 W imieniu laureatów serdecznie dziękujemy sponsorom za ufundowanie nagród.

Marta Rolbiecka, Ewelina Szyc i Ilona Jaroniec – Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich PODR w Lubaniu