Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu w dniu 26 listopada 2024 roku zorganizował konferencję pn. „Innowacyjna przedsiębiorczość szansą na rozwój dla pomorskich rolników”.
Konferencję otworzyła p. Karolina Wróbel – zastępca dyrektora PODR w Lubaniu, która powitała uczestników wydarzenia i wykładowców. W swoim wystąpieniu podkreśliła, jak ważne jest podejmowanie nowych inicjatyw na obszarach wiejskich.
Konferencja została zorganizowana w ramach operacji współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w ramach Planu Operacyjnego KSOW na lata 2024-2025 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
Operacja miała na celu wsparcie innowacji w rolnictwie oraz tworzenie sieci współpracy partnerskiej, poprzez podniesienie poziomu wiedzy z zakresu rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Operacja zachęciła rolników i mieszkańców obszarów wiejskich do podejmowania inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i prowadzenia działalności pozarolniczej, a także dostarczyła niezbędnych informacji merytorycznych związanych z pozyskiwaniem dodatkowego dochodu dla gospodarstwa. Przedsięwzięcie zachęciło uczestników do współpracy w zakresie tworzenia grup operacyjnych EPI ukierunkowanych na realizację innowacyjnych projektów. Podniesienie poziomu wiedzy dało szansę wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami grupy docelowej.
Konferencja skierowana była między innymi do rolników, przedstawicieli doradztwa rolniczego, przedsiębiorców sektora rolno – spożywczego, przedstawicieli firm wspierających rozwój obszarów wiejskich, jednostek samorządu terytorialnego, przedstawicieli nauki, mieszkańców obszarów wiejskich.
Pierwszą prelegentką była p. Magdalena Ciesielska, która wygłosiła wykład pn. „ Jak poradzić sobie z przepisami prowadząc innowacyjną przedsiębiorczość”, w którym przedstawiła m.in. definicje, ułatwienia legislacyjne oraz działalność agroturystyczną w szerszym ujęciu.
Kolejnym prelegentem był p. Krzysztof Bień, który poprowadził prelekcję pn. „Prawne aspekty zakładania i prowadzenia działalności pozarolniczej” . Pan Krzysztof omówił m.in. działalność rolniczą, pozarolniczą oraz gospodarstwo rolne w aspekcie aktów prawnych. Przedstawił temat ewidencji, rejestru i obowiązków gospodarstw rolnych, agroturystycznych i edukacyjnych.
Tematy „Sposoby efektywnej promocji działalności pozarolniczej m.in. agroturystyki i zagrody edukacyjnej” oraz „Jak wykorzystać potencjał mediów społecznościowych? (w kontekście przedsiębiorczości pozarolniczej)” omówił p. Jarosław Bień. W swoim wystąpieniu skupił się m.in. na kryterium doboru grupy docelowej, mediach społecznościowych oraz strategii marketingowej.
Ostatnią prelegentką była specjalistka PODR w Lubaniu p. Karolina Pluta, która przybliżyła nam informacje dotyczące „Interwencji 13.5 „Współpraca Grup Operacyjnych EPI” – omówienie wytycznych szczegółowych dotyczących tworzenia nowych Grup Operacyjnych w nadchodzących naborach wniosków”.
Serdecznie dziękujemy prelegentom za interesujące wykłady, które spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom konferencji za liczne przybycie i zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.
Materiały z konferencji dostępne są na stronie:
www.podr.pl – zakładka – dla rolnika/wydawnictwa/materiały-konferencyjne
Zapraszamy do odsłuchania audycji radiowych, które powstały w ramach realizacji operacji „Innowacyjna przedsiębiorczość szansą na rozwój dla pomorskich rolników”.
Opracowała: Agnieszka Pestka