W dniu 16 września 2023 r. podczas XXV Kaszubskiej Jesieni Rolniczej w Lubaniu odbył się Jubileusz 30-lecia Gdańskiego Stowarzyszenia Agroturyzmu. Na początku spotkania Pani Urszula Zimorska – Prezes Stowarzyszenia przywitała przybyłych gości. Następnie Pani Krystyna Drąg – członek zarządu GSA – przedstawiła wykład pt. „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Gdańskiego Stowarzyszenia Agroturyzmu”. Podczas uroczystości Zarząd GSA wręczył podziękowania za współpracę i wsparcie działalności dla członków stowarzyszenia oraz instytucji współpracujących między innymi PODR w Lubaniu i Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Dyrektor PODR w Lubaniu oraz Prezes Zarządu Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej ,,Gospodarstwa Gościnne” wręczyli w imieniu Ministra Sportu i Turystyki odznakę honorową ,,Za Zasługi dla Turystyki” dla Gdańskiego Stowarzyszenia Agroturyzmu.

Wcześniej podczas konferencji pn. ,,Współpraca motorem innowacji na pomorskiej wsi” również można było usłyszeć wykład Pani Krystyny Drąg na temat działalności GSA. Dodatkowo podczas konferencji w imieniu Ministra Sportu i Turystyki Pan Wiesław Czerniec Prezes Zarządu PFTW wręczył odznakę honorową ,,Za Zasługi dla Turystyki” dla Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

Gdańskie Stowarzyszenie Agoturyzmu powstało z inicjatywy Ośrodka Doradztwa Rolniczego i 50 członków założycieli w Gdańsku w 1993 r. Jest pierwszym w Polsce zarejestrowanym w KRS, Stowarzyszeniem Agroturystycznym zrzeszającym i promującym rolników oraz mieszkańców wsi, oferując formę wypoczynku – agroturystykę.

Dzisiaj GSA w gospodarstwach swoich członków oferuje ok. 1200 miejsc noclegowych. Warto zaznaczyć, że 60% gospodarstw jest skategoryzowanych przez inspektorów PFTW “GG”. Z czasem liderzy w oparciu o Statut i doświadczenie GSA, zaczęli tworzyć w swoich małych ojczyznach Stowarzyszenia lokalne. Na tę chwilę jest ich na terenie woj. pomorskiego 14-cie.

Stowarzyszenie od początku swojej działalności mocno promuje teren Kaszub i Kociewia. Podczas jubileuszu zgromadzeni goście mieli okazję skosztowania tortu przygotowanego na 30-lecie działalności Gdańskiego Stowarzyszenia Agroturyzmu.

Życzymy całemu Zarządowi GSA  dalszych sukcesów i wytrwałości w działaniu oraz dalszego rozwoju Stowarzyszenia.

Opracowała: Marta Rolbiecka i Ewelina Szyc

Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich