Za nami V Pomorski Ekofestiwal, czyli wydarzenie przepełnione żywnością prosto z certyfikowanych  gospodarstw ekologicznych z Pomorza i innych lokalnych producentów.

Impreza odbyła się w dniu 27 sierpnia 2023 r. na Bazarku Natury w Krępie Słupskiej, której współorganizatorami byli m.in. Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk oraz Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych BioPomorze.

Podczas Bazarku odwiedzający mieli okazję nie tylko zakupić produkty prosto od gospodarzy; żywność bez nawozów mineralnych i innych środków produkcji rolnej, produkty wytworzone zgodnie z systemem rolnictwa ekologicznego, w poszanowaniu do środowiska, a także przetwory bez zbędnych dodatków.  Jedną z atrakcji był live cooking z Janem Kilańskim, który gotował na żywo potrawy z produktów ekologicznych dostępnych u wystawców podczas tego bazaru.

Dla najmłodszych uczestników została przygotowana strefa warsztatowo-edukacyjna w stylu zero waste.

Bardzo ważną kwestią promowania żywności wysokiej jakości, jaką są produkty ekologiczne, jest edukacja ekologiczna – kształtowanie świadomości konsumentów, ukierunkowanie na świadome zakupy przede wszystkim żywności, z jak najkrótszym składem, od lokalnych producentów.

Na Ekofestiwalu zaprezentowali się rolnicy z pasją i zaangażowaniem, oddani swojej pracy, rozumiejący ideę rolnictwa ekologicznego, dzielący się swoją wiedzą i doświadczeniem, współpracujący w PSPE BioPomorze:

Na EkoFestiwalu gościli również:

            Wydarzenie było doskonałą okazją do bezpośredniego kontaktu konsumentów z lokalnymi producentami, gdzie można było porozmawiać o produktach ekologicznych, podyskutować na temat zasad produkcji metodami ekologicznymi, nawiązać nowe znajomości i współpracę z innymi gospodarzami.

            Nie ulega wątpliwości, że potrzeba nam więcej takich inicjatyw promujących żywność nie tylko bio, ale również wysokiej jakości od lokalnych producentów.

Gratulujemy organizatorom inicjatywy i życzymy dalszych sukcesów na rynku produktów eko.

Opracowała: Agnieszka Jereczek